Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Başkanın soyunma odasına gelmesi sorun değil"

Fenerbahçe Teknik Direktörü, sürekli tartışılan ve eleştirilen tabloya açıklık getirdi.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

ERSUN YANAL HÜRRİYET’E KONUŞTU

“Soyunma odamızda başkanın olması benim için sıkıntı değil. Asla bu tür komplekslerim yok. Aziz Başkan oraya geliyor ve bizlere sadece başarı dileyip, moral aşılıyor.”

ERSUN Yanal ile daha Fenerbahçe Teknik Direktörü olmadan önce röportaj sözü almıştık. Yanal ligin, milli maç arasına girmesiyle bu sözünü tuttu ve kendisiyle bir araya geldik... Sadece futbolu düşünen, mütevazi, açık sözlü ve samimi kişiliği ile Yanal, sorduğum hiç bir soruya cevap vermemezlik yapmadı. Politik değil, net konuştu.. Bu her ne kadar futbol dünyasında alışkın olmadığımız bir durum olsa da tanıdığımız Yanal’a uygun bir davranıştı.
Türk futbolunda bulunduğu yerlere tırnakları ile kazıyarak gelen Ersun hoca ve sözleri...

ZORU BAŞARMAK FENERBAHÇE’NİN İŞİDİR

- Neden Fenerbahçe’yi tercih ettiniz?
- Fenerbahçe taraftarının önünde maça çıkmak gibisi yok. Fenerbahçe taraftarı Türkiye gibidir. Türkiye’yi birebir temsil eder. Türkiye neyi yaşıyorsa Fenerbahçe taraftarı onu yaşar. Bu benim için hem bir onur, hem bir mutluluk, hem de büyük sorumluluk.

- Yaşanan bu zor süreçte, Sivasspor karşısında motive olmuş bir takım izledik. Bunu nasıl başardınız?
- Bu süreçte teknik adam aynı zamanda psikolog gibi de çalışmalı, ben de öyle yapıyorum. Futbolun akılla, yürekle ve cesaretle oynanması gerek. Futbolcularımda her üçü de var, ben onların sahada ortaya çıkması için
çalışıyorum. Şöyle de denebilir; Zoru başarmak Fenerbahçe’nin işidir.

- Nasıl bir Fenerbahçe hedefliyorsunuz?
- Fenerbahçeli olanın da olmayanın da keyifle, imrenerek izleyeceği bir oyun ortaya koyan bir Fenerbahçe. Fenerbahçe top rakipteyken ve kendisindeyken oyunun gereğini yerine getiren, tempolu, hızlı ve birlikte oynayan bir takım olacak.

YERLİYİ DEĞİL, YABANCIYI GÜÇLÜ GÖRÜYORLAR

- Aziz Yıldırım’ın sözünden çıkmaz diyorlar. Ne diyorsunuz?
- Bunu söyleyenler kendi içlerinden çıkan yerli teknik adamları silik, yabancıyı güçlü görürler. Gerçek bunun tam tersidir. Önemi yok. Fenerbahçe’nin çıkarları için gereken neyse onu yaparız, yabancılarla aramızdaki fark da bu.

- Aziz Yıldırım soyunma odasına girmesiyle sık sık eleştiriliyor. Sizin bu tarz durumlara bakışınız nasıl? Aziz Yıldırım soyunma odasına girdiğinde herhangi bir sıkıntı yaşar mısınız?
- Bu tür komplekslerim yok. Aziz Başkan soyunma odasına geliyor da ne yapıyor? Futbolculara ve bize başarılar dileyip gidiyor.

- Ersun Yanal günde kaç saat futbolla yaşar? Futbol dışındaki zamanlarında ne yapar?
- Futbol hayatın kendisidir. Saati falan olmaz. Kafa dinlemek için kitap okurum, film izlerim. Fotoğraf çekiyorum. Şimdilerde Tanıl Bora’nın futbol üzerine olan “Çizgi Açığı”nı ve Murat Menteş’in “Korkma Ben Varım”ını okuyorum.


F.Bahçe tarihinin en iyi kadrolarından birine sahibiz

“Elimde iyi bir ekip var. Bir yıl biter, yönetim başarı ya da başarı umudu görüyorsa devam eder. Görmüyorsa zaten etmez.”

- Bir yıl mukavele imzaladınız. Yani bu başarı garantisi verdiğiniz bir kontrat olmalı. Kısa vadede başarı gelmesi için şanssız bir dönem olabilir mi? Çünkü rakibiniz Galatasaray, tarihinin en iyi kadrolarından birine sahip.
- Fenerbahçe de tarihin en iyi kadrolarından birine sahip. Bence her kontrat özünde başarı vaadiyle yapılır, öyle olması gerekir. Bir yıl biter, yönetim başarı ya da başarı umudu görüyorsa devam eder, görmüyorsa etmez. Ne diye bir de tazminat ödesinler.

BENİM KAFAM KARIŞMAZ

- “Ersun Yanal futbolu” diye bir kavram yerleşti futbolumuzda, nedir bu?
- Sanırım yüksek tempolu oyun ve futbolcu performansını en üst düzeye çıkarmakla ilgili felsefemi kastediyorlar. Fenerbahçe’ye geldiğimden beri kapatmaya çalıştığım eksik buydu. Kimileri buna kafası karışık dedi. Futbol söz konusu olunca benim kafam asla karışmaz. Çözmeye çalıştığım futbolcunun mevcut durumuyla olması gereken durum arasındaki açığı kapatmaktı, yavaş yavaş kapatıyoruz. Daha iyi olacağız.

Felsefem, “Maçtan keyif al, maçı al”

“Hayat gibi futbolun da hızlı akması şart. Hakkını vermek için her maçtan keyif almak ve keyif vermek gerekir.”

- Selçuk Yula’nın öldüğü gün Salzburg maçına çıktınız. Ne hissettiniz?
- Saha kenarına geldiğimde tribünlere baktım ve içimden “Bu sevdayla yaşayan Selçuk Yula bu sabah öldü. Hayat göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Hakkını vermek lazım” dedim. Hayat hızlı akıyorsa futbolun da hızlı akması gerekir. Hayatın hakkını vermek için her maçtan keyif almak ve keyif vermek gerekir. Futbolcularıma da söylüyorum; Maçtan keyif al, maçı al. O kadar...

- Ekibinizle yoğun mesai yapıyorsunuz? Neden?
- Ben ekip çalışmasına inanırım. “Biz” duygusu “ben”den önemlidir. Fenerbahçe taraftarıyla, kulübüyle “biz” duygusunu yaşatıyor. Elbette egosuz insan olmaz ama egonun fazlası da itici olur.

MEDYADAN KORKMAYA GEREK YOK

- Fenerbahçe gibi kulüplerde medya ile mesafeli durmak biraz sıkıntı yaratır. Siz kamp döneminden sonra tüm antrenmanları kapattınız. Medyanın tepkisinden korkmuyor musunuz?
- Medyadan korkulması gerektiğini düşünmüyorum. Tam tersine spor medyasıyla aramda saygı ve sevgiye dayalı bir ilişki var. Kaldı ki ben antrenmanların ilk yarım saatini gazetecilere açık yapıyorum. Antrenmanların tamamı da FBTV’de naklen yayınlanıyor. Daha ne olsun.

Para alamayan futbolcudan galibiyet bekleyemezsin

- Ersun Yanal takımları genellikle iyi futbol oynar. Ancak bir görüşe göre bir dönem hep düşüş gösterir. Geçtiğimiz sezon Eskişehirspor, Mart ayında hiç galibiyet alamamıştı. Bunun nedeni size göre ne?
- Bunun nedenini öğrenmek için o kulübün o günkü koşullarını incelemeniz gerek. Uzaktan fikir yürütmekle olmaz. Futbolcu parasını alamıyorsa o futbolcudan nasıl galibiyet beklersin?

- Sizin tarzınızda bir teknik adam için koşu mesafesi çok daha önemli. Ancak Alex gibi yaratıcı bir oyuncunun eksikliğinin hissedildiği söyleniyor. Takımınızda Alex ya da ona benzer bir oyuncu olsun ister miydiniz?
- Giden futbolcunun arkasından ağlamayı doğru bulmam. Koşan futbolcu oynar, koşamayan kulübede oturur. Günün futbol koşulları çok net.

Sow gerekenleri yaparsa, oynar

- Sow konusu ne olacak?
- Kimin ne zaman oynayacağı futbolcunun performansıyla ve rakip analizleriyle belli olur. Forvet hattımızda kalitesi çok yüksek futbolcularımız var. Ben Fenerbahçe’de teknik direktör olduğum sürece, benim ve günümüz futbolunun gerekli gördüğü kriterleri yerine getirenler oynayacak. Sow da bunları yerine getirdiğinde o da oynar.

Salih’in bizimle çalışma şansı olmadı

- Takımın orta alanında büyük bir şişkinlik göze çarpıyor. Bu şişkinlik size sorun yaratır mı? Özellikle Salih’in şans bulup bulamayacağını herkes merak ediyor.
- Milli takımlardaki düzensizlik size bu soruyu sorduruyor. Salih kendisinden çok şey beklediğim futbolcum. Ama çocuk U-20 şampiyonasında kadrodaydı, hemen sonrasında U-19 elit turnuvasına, ardından da U-21’e çağrıldı. Çocuk kendi takımıyla çalışmalara katılamadı ki. Takıma daha yeni katıldı.

Şampiyon oluruz sonrasını bilmem

- Sezon sonunda ligin zirvesi nasıl olur? Fenerbahçe’nin avantajları ve dezavantajları neler?
- Şampiyon biziz, bizden sonra gelecekleri de siz sıralayın. En büyük avantajımız ise taraftarımız. Onların sevgisi ve desteği yeryüzünde hiçbir kulüpte yok. Dezavantajımız ise Şansal Büyüka’nın ifadesiyle paslı çiviyi çıkarmak için kısa zamanda çok çalışmamızın gerekmesi.

Fatih hoca tartışılmaz

- Fatih Terim’in Milli Takımın başına geçmesi üzerine “Önemli olan kişiler değil, sistemdeki sorunlar” dediniz, açar mısınız?
- Fatih Hocanın teknik direktörlüğü tartışılmaz, ancak milli takımlar sisteminde ciddi sorunlar var. O sorunlar düzelmediği sürece A kişisi gider, B kişisi gelir. Biz de bunu konuşmaya devam ederiz. Gözbebeğimiz olması gereken Milli Takım sistemsizliğin kurbanı oluyor ve herkes seyrediyor. Kişileri değil sistemi tartışalım.

- Uzun yıllar milli takımın alt yapısının başındaydınız. Size göre A Milli Takım neden başarılı olamıyor? Türk futbolunun sorunu ne?
- A Milli Takımın da başındaydım. Bu sorunun cevabı çok uzun bir hikaye. Bir röportajla olacak, anlatılacak şey değil.

- Hep gergin olduğunuzu düşünenler var, Öyle misiniz?
- Değilim. Tam tersine sakin bir adamımdır. Başkalarının gerilim dediği şeyi, hayatı, kimsenin hamiliği olmadan, kendi emeklerimle yaşadım. Kendimi koruma tavrım yansıyor olabilir.

- Yaratmak istediğiniz Fenerbahçe elinizdeki kadroya uygun mu? Bu Fenerbahçe için takviye gerekli mi yoksa bu kadroyla oynarım diyebiliyor musunuz?
- Bu kadroda dünyanın en iyi futbolcuları var. Her takımın eksiği vardır, bizde de var, olacaktır da. Eğer futbolcular arasında uyum yakalanırsa bu kadro harikalar yaratabilir. Futbolu kendi maddi ve fiziksel koşulları içinde düşünmek gerekir.

- Saha kenarında maçlarda çok heyecanlı görünüyorsunuz.
- Arkadaşlarım hislerimi hemen belli ettiğim için bana kızıyorlar. Ne yapayım içimden ne geçiyorsa dışımdan da o görünüyor. Ama arkadaşlarımın haklı olduğunu biliyorum.

- Futbol felsefeniz var, peki hayat felsefeniz?
- Eğer önem verdiğim insanların sağlığı yerindeyse çözülmeyecek sorun yoktur. Bir de hatayı kendinde aramayan cevabı kimsede bulamaz.

- Sivas maçında yükselen grafik ve son yılların en iyi futbolu size göre psikolojik faktörlere mi bağlanmalı? Demek ki oyuncularınız 1 hafta önce de aynı fiziksel güce yakındılar.
- Sadece psikolojik faktörlere bağlanamaz. Futbolun gereğini yapmayanın forma şansı olmadığını biliyorlardı, artık emin oldular. Yerleşik alışkanlıkları değiştirmek zaman alıyor. Fiziksel ve ruhsal kapasiteleri vardı, bunu kullanmaya başladılar.

- CAS süreci sona erdi. Ardından Yargıtay olacak. Futbolcularınızın saha dışı faktörlerden uzak durması için nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?
- Futbolcunun varlık nedeni sahanın içindeki performansıdır. Benim görevim bu performansı en üst düzeye çıkarmak ve bunu sahada göstermelerini sağlamak.

- Futbolcularınız tribünden etkilenmedi. Ancak daha zorlu süreçlerde ve kötü oynadığınız günlerde bu protestolar sizi olumsuz etkileyebilir. Taraftara bir mesajınız var mı?
- Fenerbahçe taraftarları için var, taraftarlarının da Fenerbahçe için olduğunu düşünüyorum. Şampiyonluğa inanmış takımlarını yalnız bırakmayacak kadar büyük yüreklidirler. Taraftar şampiyonluğa inanmış bir takım görmek ister ve o takımı destekler, biz de bize inanmış taraftarı görmek istiyoruz. Fenerbahçe’de başarılı olmak benim ülkeme ve taraftarlarımıza borcum.

- Ersun Yanal’ın hikayesini anlatır mısınız? Profesyonel futbol kariyeriniz bildiğimiz kadarıyla yok. Sizin için merdivenlerden çıkmak daha mı zordu?
- Cerrah olmanız için mutlaka ameliyat olmanız gerekmiyor. Ancak ben 8 yıldan fazla profesyonel futbol oynadım.


- Geçmişe dönersek Hakan Şükür ile yaşadığınız polemiklerde sessiz kalmakla ve kamuoyuna durumu izah etmemekle eleştirilmiştiniz. Bugün buna benzer bir kriz yaşasanız tavrınız farklı olur mu? Kendinizi ifade eder misiniz bu kez?
- Geçmiş üzerine polemiğe girmek tarzım değildir. Her zaman insanların iyi niyetine güvenirim. Bu hep böyle oldu, böyle de olacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler