« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başkan'ın onuru

Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili, takımının 3-1 kaybettiği Fenerbahçe maçında kendisine ağır küfürler edildiği için görevini bıraktı.

Aykut ÖZÇELİK
SON GÜNCELLEME
Beşiktaş Kulübü Başkanı, Fenerbahçe maçında kendisine ağır küfürler edildiğini belirterek, ‘Beşiktaş Başkanı’nın bunları hakettiğine inanmıyorum. O koltuğa hakarete izin vermem’ dedi ve bir daha aday olmayacağını açıkladı.

Centilmen Başkan

Son günlerde sahalarımızı, futbolumuzu tehdit eden çirkinlikler, ‘Centilmen bir başkan’ı isyan ettirdi. Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili, F.Bahçe maçında kendisine edilen küfürler üzerine görevi bırakma kararı aldı. Bilgili dün düzenlediği basın toplantısında zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. 1 ay içinde olağanüstü kongre kararı aldıklarını açıklayan Bilgili, ‘1992’den beri Beşiktaş’a hizmet için çalışıyorum’ dedi ve şöyle konuştu:

Onurumuzla geldik

Geldiğim günden bu yana çok önemli işler yaptık. Tesislerimiz Avrupa’nın en modern kamp tesisi. İnönü Stadı da çok modern hale geldi. Akaretler Spor Kompleksi 3-5 ay sonra önemli kongre merkezlerinden bir tanesi olacaktır. Geldiğimizde bütçemiz 30-35 milyon dolardı. Şimdi 60-65 milyon dolar oldu. Avrupa kriterlerine uygun tek Türk kulübüyüz. 7 şirket kurduk. Göreve geldiğimizde takımı baştan kurduk. 100. yılımızda onurlu bir şampiyonluk kazandık.

Devletle iş yapmadım

Beşiktaş ilk defa UEFA Kupası’nda çeyrek final oynadı. En önemlisi Beşiktaş’ın en zor geçen sezonu olan 2001-02 sezonunda dimdik ayakta durduk. Savaşa devam ettik. Ocak 2004’te tekrar seçime girdik. Başladığımız işleri yarıda bırakmamak, Avrupa’da herkesin saygı duyduğu ceketini iliklediği bir Beşiktaş yaratmak için çalıştık. Bugüne kadar onuruyla, haysiyetiyle çalışan bir insanım. Kimsenin hakkını yemedim. Devletle iş yapıp, ihale peşinde koşmadım.

Hizmet için geldik

Beşiktaş başkanlığını şahsi menfaatlerim için kullanmadım. En değerli yıllarımı verdim, 28 yaşından 40 yaşına kadar. Ailem, çok değer verdiğim kızım vardı. Maçta şahsıma, aileme ve onuruma çok ağır hakaretler edildi. Maalesef bu hakaretler, kongre üyelerinin bulunduğu tribünlerden geldi. Bunu kaldıracak insanlar değiliz. Biz, bize küfür eden o insanlara hizmet için buraya geldik. Benim oturduğum koltuğa hakaret edilmesine müsaade etmeyeceğim.

Aday olmayacağım

Onuruma, şahsıma, arkadaşlarıma ve aileme edilen küfürlerden sonra bir ay içinde olağanüstü kongreye gideceğiz. Aday da olmayacağım. Bu şekilde bırakmak istemezdim. Kupa kaldırırken, şampiyonluk yaşarken bırakmak isterdim. Beşiktaş’taki misyonumu kapattım. Benim için bu olay çok duygusal. Şu anda kimseyi suçlamak istemiyorum. Benim yanımda Aziz Başkan’a küfür edildi. Benim de gözümün içine bakılarak ağır küfür edildi.

Yönetime danışmadım

Yönetim kuruluna danışmadan karar aldım. Çünkü benim şahsıma küfür edildi. Ben onurlu bir insanım, hakaretleri kaldıramam. Kongreye götürmek için çalışmalar olduğunu biliyoruz. Aday mutlaka çıkacaktır. Bana küfür edenler adaylarını bulmuşlardır. Yeni oluşacak yönetimin de toplantılar yaptığını biliyorum. Artık spor kamuoyunun ve camiaların bilmesi lazım ki, küfürün sporda yeri yok. Sadece kaybetsek göreve devam edecektim.

İçimi acıtıyor

Ama tribünlerin, stadın hali ve camianın içinde bulunduğu durum benim içimi acıtıyor. Maalesef bölünmüş bir camiayız. Hiçbir şekilde görevden kaçmıyorum. Öncelikle kendime olan saygım, Beşiktaş başkanlık koltuğuna olan saygımdan dolayı genel kurula götürüyorum. Beşiktaş camiasının başkanına ve yönetim kuruluna sahip çıkması gerekirdi. Bizlerin kaderi eğer bir futbol maçına bağlıysa, benim bu ortamda bulunmamam lazım. Beşiktaş’a hizmet edecek herkesi sırtımda taşırım. Kararımı kesin verdim, bu değişmez.

BİLGİLİ SABAHA KADAR DÜŞÜNDÜ

‘Türkiye’ye sportif başarılar dışında da onurlu davranışı öğretmeliyiz’ diyen Bilgili, görevi bırakma kararını, ‘İkna etmesinler’ diye yönetimle paylaşmadı.

Başkan doğru yaptı

Başkan Serdar Bilgili istifa kararını aldıktan sonra, sabaha kadar tek başına kararını gözden geçirdi. Bilgili, yönetim kurulundaki arkadaşlarına bu kararından, ‘İkna için çaba göstermesinler’ düşüncesiyle söz etmedi. Bilgili’nin dün sabah sürpriz bir basın toplantısı düzenleyeceğini öğrenen arkadaşları Başkanı kararından vazgeçirmek için uğraştılar. Ancak Bilgili geri adım atmadı. Bunun üzerine tüm üyeler kararın arkasında durdular ve ‘Etik olarak Bilgili’nin doğru davrandığını’ açıkladı.

Duygusal toplantı

Dünkü yönetim kurulu toplantısında da duygusal anlar yaşandı. Yönetim kurulu üyeleri, Bilgili ile yaşadıkları anıları dile getirdiler. Hem Başkan, hem de diğer tüm üyeler anıları dile getirirken gözyaşı döktüler. Bilgili arkadaşlarına, ‘100- 200 kişi küfür etti diyorlar. Rakam önemli değil. Yediğiniz küfürü ilkinde önemsemezseniz, artık devamlı küfür yemeye başlarsınız. İlkinde tepki gösterdiniz gösterdiniz, eğer tepkinizi ortaya koymazsanız devamlı küfür yersiniz, haysiyetiniz gider’ dedi.

Beşiktaş için çalışın

‘Türkiye’ye sportif başarıların dışında da önemli davranışların olduğunu öğretmeliyiz’ diyen Bilgili, ‘Localardan, kombine bilet alanlardan, VIP’ten küfürler geldi. Bunlar cahil insanlar değil. Ama küfür etmeyen, sessiz kalan insanları da düşünün. Onlar da sessiz kalarak bu küfürü onayladılar’ diye konuştu. Başkan, yönetim kurulu arkadaşlarından, teklif gelmesi halinde yeni yönetim kurulunda görev almalarını ve Beşiktaş için çalışmalarını rica etti.

Farklı bir başkandı

Serdar Bilgili görev aldığı günden bu yana hep, ‘Farklı bir başkan’ portresi çizdi. İşti Bilgili farkı:

NOUMA’YI GÖNDERDİ:

Fenerbahçe maçından sonra elini şortuna sokan Pascal Nouma’nın sözleşmesini, ‘Geleneklerimize aykırı davrandı’ diyerek hemen feshetti.

G.SARAY’A ÖZÜR:

İnönü Stadı’nda oynanan G.Saray maçı sonrası, tribünden gelen küfürler için Fatih Terim’den ve Başkan Özhan Canaydın’dan özür diledi.

KULÜBELERİ KALDIRDI:

İnönü Stadı’ndaki yedek kulübelerinde taraftarın tacizine uğrayan ve bundan yakınan rakiplerinin isteğini yerine getirdi, kulübeleri eski yerine aldı.

37 yaşında başkan oldu 100. yılda şampiyon yaptı

1963
yılında İstanbul’da doğan Bilgili, Robert Koleji ve Redlands Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. İngilizce ve Almanca biliyor. 1992 yılında Beşiktaş yönetimine girdi, Başkan Süleyman Seba’ya 6 yıl genel sekreterlik yaptı. 2000 yılında başkan seçildi. Başarıları: 100. yılda lig şampiyonluğu, UEFA Kupası’nda çeyrek final, Atatürk Kupası şampiyonluğu, 1956-57 ve 1957-58 sezonlarındaki federasyon kupalarının lig şampiyonluğu olarak tescil edilmesi.

Sinan Engin de görevi bırakıyor

KULÜBE yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre menajer Sinan Engin de görevinden istifa ediyor. Engin’in bugün saat 12.00’de kararını açıklacağı öğrenildi. Sinan Engin, yönetim kurulu toplantısının çıkışında yaşanan gelişmelerle ilgili basın mensuplarının sorularına cevap vermezken sadece, ‘Hayırlısı olsun’ demekle yetindi.

Küçük kızıma ne söylerdim

Başkan Bilgili’yi, ‘istifa kararı’nın eşiğine getiren en büyük neden 5 yaşındaki küçük kızı Lal’di. Bilgili, yakın çevresindekilere kızına dahi küfür edildiğini belirterek, ‘Bu küfürler karşısında kızıma haysiyetsiz bir baba imajı veremem. Kızım ailem çok önemli bunu kimse yapamaz’ diyerek dert yandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz