Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başkanın maaşına SSK haczi

  Hürriyet Haber
  28 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Eylül 2000 - 00:01

  SSK belediyenin prim borçları yüzünden Fatih Belediye Başkanı Eşref Albayrak'ın maaşına haciz koydu.

  GENELGE BİR AY ÖNCE ÇIKTI

  Sosyal Sigortalar Kurumu, belediyenin borçlarından dolayı Fatih Belediye Başkanı Eşref Albayrak ve hesap işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Gür'ün maaşını haczetti. Haciz işlemi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bir ay önceki genelgesine dayanılarak yapıldı.

  BAŞKANA KİŞİSEL SORUMLULUK

  Genelge, başkanları belediye borçlarından kişisel olarak sorumlu tutuluyor ve ‘‘Yapılan ikaz ve verilen vadeler sonunda belediyelerin borçlarını ödeyememeleri halinde başkan ve hesap işlerinden sorumlu kişinin maaşlarına, banka hesaplarına ve mal varlıklarına el konulur’’ deniliyor.

  ALBAYRAK: SSK'YLA ANLAŞMIŞTIK

  Başkan, borçların bir önceki dönemden devrettiğini, 20 Haziran'da SSK ile bir taksitlendirme anlaşması yapıldığını söyledi. ‘‘O günden beri taksitlendirme çizelgesine muntazam uyuyoruz. Buna rağmen haciz yoluna gidilmesi adil değil, yasal dayanaktan mahrum’’ dedi.

  2 TRİLYON BORÇ, 1 MİLYAR MAAŞ

  SSK, belediyenin prim ve idari para cezası borcunu ‘‘yuvarlak’’ bir rakam olarak belirlemiş: 2 trilyon TL. Başkanın maaşı 1 milyar 50 milyon lira. Üçte ikisine SSK el koyacak. Ancak genelgeye tam uyulursa, Albayrak ve Gür'ün banka hesapları ve mal varlıklarına da el konulması gerekiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı