Ege Haberleri

  Başkanın 50 yıl hapsi isteniyor

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)
  03.11.2009 - 21:47 | Son Güncelleme:

  Hortum operasyonunda bilirkişinin raporu açıklandı. CHP’li Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, yolsuzluk yapmak, ihaleye fesat karıştırmak, suç işlemek için örgüt kurmak suçlamasıyla yargılanacak.

  izmir’in Urla İlçesi’nde, iki yıl önce, Urla Cumhuriyet eski Başsavcısı Rıdvan Gündoğdu’nun “Hortum” adını verdiği operasyonla harakete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, aralarında, 22 Temmuz’daki milletvekilliği seçimleri öncesinde ANAVATAN’dan chp’ye geçen Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı H.H.Ö., Urla Meydan Projesi ihalesini birlikte alan üç firmanın yönetim kurulu başkanları ve sahipleri, bürokratlardan oluşan 37 kişiyi gözaltına almıştı. Başkan, müteahtirlerin de içinde bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı.Tutuksuz yargılanıyorBaşkan Karaosmanoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı H.H.Ö. ve firma sahibi H.E.T. ikinci duruşmada, diğer sanıklar da daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Sanıklar hakkında Urla Meydan Projesi ihalelerinde usulsüzlük, Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, zimmet, rüşvet, suç delillerini gizleme, yok etme ve değiştirme suçlarından 5 yıldan 50 yıla kadar değişen hapisle cezalandırılması istendi. Dün yapılan duruşmaya tutuksuz yargılananan Urla Beldiye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu katılmazken, üç sanık ile tarafların avukatları katıldı. Daha önce yapılan duruşmada ifade veren Karaosmanoğlu, üzerine atılı suçlamaları kabul etmemişti.

  Avukatları rapora itiraz edecek

  Bilirkişi, Urla Çok Amaçlı İş Merkezi projesi ile hakkında ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, zimmetin açığa çıkmaması için hileli davranışta bulunmak, yargı görevini yapanı etkileme, rüşvet ve suç delillerini gizleme, yok etme ve değiştirme’ suçlarından yargılandığı davalardan olumsuz yönde rapor sundu. Karaosmanoğlu’nun avukatları raporu inceleyeceklerini, bir dahaki duruşmada değerlendireceklerini belirtti.

  43 sayfalık rapor dosyada

  Duruşmada 5 kişilik bilirkişinin hazırladığı 43 sayfalık rapor dosyaya kondu. Raporu hazırlayan 9 Eylül Üniversitesi İdare Bölümü Doç. Dr. Muhlis Öğütücü, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü İhale İşleri’nde görevli Kurban Ali Aslan ve Kenan Keskin, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nde görevli Mühendis Ömer Özen ve Muhasebeci Hasan Bonguoğlu, Karaosmanoğlu’nun Meydan Projesi ihalesinde olumlu rapor verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı