Ege Haberleri

EGE

  Başkanımıza güveniyoruz

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  20 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ocak 2012 - 21:59

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, savunma sanayisine hizmet eden fabrikaları ziyaret için geldiği İzmir’de Vali Cahit Kıraç’la Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti.

  Yılmaz, Kıraç’ı ziyaretinde, hükümetin gündeminde İzmir’in yer aldığını, EXPO’yu kazandırmak için mücadele ettiklerini belirtti, şunları söyledi:

  “EXPO İzmir’in kızıl elması’ desek yerindedir. Her yaptığımız ikili temaslarda ülkemize destek açısından iki unsur istiyoruz. Güvenlik Konseyi’ne geçici üyeliğimiz ve İzmir EXPO’ya destek istiyoruz.

  EXPO’ya destek var

  En son Kolombiya’dan destek talebinde bulunulmuş ve verileceği beyan edilmiştir. Geçtiğimiz hafta Kırgızistan Cumhurbaşkanı Türkiye’ye geldi. Yine aynı şey ifade edildi. Ankara’da hükümet olarak başta cumhurbaşkanımız olmak üzere EXPO’yu 2020’de İzmir’e getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. İzmirliler bir ve beraber oldukça inşallah bunu kazanacağız. Barselona sıradan bir şehirken olimpiyatlarla bir dönüşüm yaptı. Çıtasını yükseltti. İzmir de Türkiye’mizin güzel İzmir’idir. İyi bir yerdedir. Ancak çıta atlaması EXPO ile olacaktır. EXPO aynı zamanda İzmirlilerin ortak düşüncesi ve ortak bir heyecan vermesi açısından da önemlidir. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız. İzmirliler’in çalışması lazım. Sadece Ankara’dakilerin çalışması ile olmaz. El birliği ile çalışmamız lazım.”

  El ele vermeliyiz

  Yılmaz, Kocaoğlu’nu ziyaretinde marinaların kente çağ atlattığını öne sürerek, şöyle konuştu:

  “Çandarlı Limanı ile hem Alsancak’taki limanın bir kısmının yolcu limanına çevrilmesi, hem İnciraltı’na kruvaziyer limana ihtiyaç düşünürüz. İstanbul’a ikiden fazla yolcu limanı lazım. İzmir’e de hiç şüpheniz olmasın bir değil, iki üç olması lazım. Turgut Reis marina yapılmadan önce bir köy gibiydi. Marinadan sonra sınıf atladı. Yalıkavak da aynı şekilde. İzmirli hemşehrilerim çok iyi bilir, Çeşme’ye yapılan yat limanını görsünler. Çeşme’ye artı değer kazandırmıştır. EXPO’da İzmir’e yapılacak kruvaziyer limanda başkanımızla el ele vererek İzmir’i bulunduğu statüden çok daha iyi konuma getireceğiz. İzmir Türkiye’nin batıya açılan yüzüdür. Ancak bulunduğu yerden çok iyisini hak ediyor. Biz başkanımıza güveniyoruz. İnşallah el birliği içinde merkezi hükümetle İzmir’i 21’inci yüzyıla taşıyacağız. Çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine gitmek gibi bir hedefimiz var. Her ilimizde bu hedefi amaç edinmesi lazım. El ele verirsek bir ve beraber olursak yapamayacağımız hiçbir iş yoktur.”

  Örgüt yöneticisiymiş

  Ersu Hızır’ın görev yaptığı dönemde soruşturmaya başlanmaması nedeniyle dinleme, teknik takip işlemleri yapılmadığı ancak o zaman Kocaoğlu’nun suç örgütü içerisinde yönetici konumunda olduğu, kendisine bağlı örgütün Ferda Eser,İbrahim Halil Dülüloğlu, Muharrem Derbentoğlu, Fazıl Ölçer, Zeynel Canoğlu’ndan oluştuğu ileri sürüldü.

  Derbentoğlu’nun, kumanyaların seçim bürolarına ve pide dağıtımını yapan kişi olduğu belirtildi. Fen İşleri Daire Başkanı Ölçer’in Buca toplu konut ihalesindeki merdiven ihalesini tekrar yaparak kamu zararı oluşmasına katılan, hak edişlerde eksik yapılan iyşleri yapılmış gibi gösteren kişilerden olduğu belirtildi. İZULAŞ eski Genel Müdürü Canoğlu’nun, Hızır’ın ücret ödemeden uzun süre şirkete ait araçlar, telefon ve bilgisayarların kullanılmasına göz yumduğu iddia ediydi.
  İZULAŞ İdari İşler Koordinatörü Dülüloğlu’nun, Hızır ile arasındaki telefonların iadesiyle ilgili görüşmeler yaptığı kaydedildi.

  Nail Yavuz’un Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nca 2009 yılında satın alınan şal ve kaşkolların, on ayrı anonim şirket adına ayrı ayrı ödeme yaptırabilmek için  kasten bölünerek  doğrudan temin yoluyla veya aynı kanunun hiçbir usulüne uyulmadan şalların satın aldırılması olayını organize ettiği iddia edildi.

  10 bin dolar sus parası

  Ferda Eser’in Hızır’la hareket ettiği, eski sekreterinin bildiği yolsuzluklarla ilgili 10 bin dolar “sus parası” verdiği iddialarını bildiği ileri sürüldü. Diğer şüphelilerin de, örgüt adına eylemlerde bulundukları, suç işledikleri iddianemede anlatıldı.
  İddianamede, mal varlıkları, hesaplar, bazı usülsüz ödemeler gibi çeşitli konulardaki soruşturmaların devam ettiği açıklanırken, 11’i Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen’in katıldığı belirlenen toplam 26 usulsüz eylemin dosyasının ayrıldığı anlatıldı.

  Kılıçdaroğlu’ndan destek telefonu

  CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu telefonla arayıp desteğini ilettiği öğrenildi. CHP’den verilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, “AKP’nin, yargısını da kullanarak yaptığı hiçbir baskı CHP’lileri yıldıramaz, sindiremez, hizmetten alıkoyamaz. Başkanımız Kocaoğlu da hizmet ve dürüstlüğüyle oynanan oyunları bozacaktır. Bu inançla başkanımıza, ekibine desteğimi ilettim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı