ANKARA HABERLERİ

Başkanım bana iş var mı

Deniz GÜREL
27 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Nisan 2009 - 22:17

29 Mart yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık bir ay geçti, göreve yeni gelen belediye başkanları iş taleplerinden başını kaldıramıyor.

Deniz GÜREL

ÇANKAYA, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Gölbaşı, Etimesgut ve Sincan’ın yeni belediye başkanlarına rekor sayıda iş başvurusu geliyor. Başkanlar kendi ilçelerindeki taleplerini şöyle anlattı:

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık: "Vatandaş iş konusunda geliyor. Maalesef işsizlik ve yoksulluk inanılmaz boyutlarda. Zaten işsiz olan vatandaşa bir de yakın zamanda işini kaybeden vatandaş eklendi. Bu büyük sıkıntıya yönelik projeler üreteceğiz. Zaten çıkış noktamızdaki argümanda buydu. Onun dışında Anadolu’daki küçük belediyelerin yardım talepleri oluyor."

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar: "İşsizlik birinci konu. 100 vatandaşın 95’i iş için geliyor. Maalesef belediyenin işçi ve memur kadroları tam dolu. Bir de belediyenin şirketindeki şişkinlik var. Zamanla işçi de memur da alacağız ama bunun için istihdam sağlayıcı projelerimizi hayata geçirmemiz gerekiyor. Vatandaşımızın alın teriyle çalışarak üreterek ekmek parasını kazanması gerekiyor. Yardımların çözüm olmadığı ortada.

Yüzde 75’i şalter indirdi

Diğer taraftan bölgemizdeki sanayi kuruluşlarının yüzde 75’i şalter indirdi. Onların da işçi çıkarmasıyla işsizlik oranları daha da arttı. Hükümet ve yerel yönetimler ile özel sektör el ele vererek sıkıntıları minimize edecek çözümler geliştirmeli. Biz taşın altına elimizi soktuk ve yarar sağlayacak her projede yer almaya hazırız.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak: Türkiye’deki genel durum bize de yansıyor. Ekonomik darlık nedeniyle vatandaşın iş talebi var. Özellikle vasıfsız elemanla ilgili yoğun bir talep var. Onun dışında oturmuş bir belediye teslim aldık. Acil çözülmesi gereken sorun yok.

Durum yürekler acısı

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül: Vatandaş iş için geliyor. Onu yardımlar izliyor. Nüfus 550 bin olunca bu tür ihtiyaçların olması da normal. Onun dışında arsa problemleri var. Yapı yasaklı alanlarda bir takım sıkıntılar var. Bir aylık süreçte ciddi bir ziyaret trafiği vardı. Tabi bu güzel bir yoğunluktu.

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı: Çok ciddi bir iş talebi var. Öyle anlar geliyor ki insanlar ağlama noktasında bizlere geliyor. Durum gerçekten yürekler acısı. İşsizlikle ilgili projelerimiz var. Bize iş için gelen vatandaşlarımızı kayıt altına alıyoruz. Bize ziyarette bulunan iş adamlarımızla bu kayıtları paylaşıyoruz. Yine bizden işçi talebi olan kurumlarla sürekli irtibat halindeyiz. Önümüzdeki günlerde meslek edindirme kurslarına ağırlık vererek vatandaşımızı bu dar boğazdan çıkarmak için çalışacağız.

Memleketin hali bu

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna: İş talebinin yanı sıra park, bahçe, asfalt hizmetleri ve kültürel faaliyetlerle ilgili istekler geliyor. İlçemiz Türkiye’nin bir mozaiği diyebilirim. Başkentin tüm metropol ilçelerinde olan trafik, ulaşım gibi sorunlar bizde de var. Bunların çözümü için Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte çalışıyoruz. Bölgemizdeki sanayi kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda doğru yönlendirmeyle vatandaşımıza iş imkanı yaratmaya çalışıyoruz

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel: 100 vatandaşın 80’i "İş" diyor. "Yol, kaldırım bağ, bahçe" diyen elbette var ama öyle bir noktadayız ki, "Şehrin geleceği açısından şöyle bir açılım istiyorum" diyen yok. İş, ekmek, aş... Memleketin hali bu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkanım bana iş var mı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı