Gündem Haberleri

  Başkan'a ‘Golfçü Clinton’ plastipi

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray ‘Rüşvet değil’ raporuyla kabul etti

  ABD Başkanı Bill Clinton'a eşi Hillary Clinton aracılığıyla gönderilen ‘Golf oynayan Clinton’ heykelinin, Beyaz Saray'dan gelen özel raporla kabul edildiği belirlendi.

  Geçen yıl İstanbul'da gerçekleşen yüzyılın son AGİT Zirvesi çerçevesinde eşi ve kızı Chelsa ile Türkiye'ye gelen Clinton'ın önce Antalya'ya gidip, Gloria Resort Otel'de kalacağı ve burada golf oynayacağı planlandı. Ancak bu plan daha sonra değişti. Otelin sahipleri, plastip show'un Türkiye'deki yaratıcısı Cihat Hazardağlı'dan aldıkları ‘Golf oynayan Clinton’ heykelini, eşi Hillary'e vermek istedi.

  Beyaz Saray görevlileri, ‘‘Bu heykel, Başkan'ın hoşuna gider, ancak Beyaz Saray'a sormamız gerekir’’ dediler. Beyaz Saray'dan gelen, ‘‘Bu rüşvet sayılmaz, kabul edilebilir’’ raporu üzerine, heykel Hillary Clinton tarafından alınarak Beyaz Saray'a götürüldü.

  GOLF BİRLEŞTİRİCİ Heykeli yapan Cihat Hazardağlı, ‘‘Beyaz Saray yetkililerinin hediye alırken gösterdikleri titizliği Türkiye'deki politikacılar göstermiyor’’ dedi. Hazardağlı, şöyle konuştu:

  ‘‘Clinton'un Türkiye ziyaretini duyduğum zaman kilim ve halı gibi hediyelerin dışında daha sempatik birşey vermek istedim. Bu hediye hem Clinton'u, hem de Türkiye'yi birleştirici bir hediye olmalıydı. Turizme katkı sağlaması açısından birleştirici nokta olarak golfu seçtim. Böyle bir heykelin Clinton'a verilirken resmi çekilip dünya medyasında yer alması halinde Türkiye'nin turizm ve golf sporu tanıtımının yapılacağını düşündüm. Ancak hediye verilirken otelin reklamı olur diye medya mensuplarını sokmadılar.’’

  Hazardağlı, Gloria Resort Otel'in sahibi Nuri ş'zaltın'ın heykeli satın alarak, Çeşme'de Hillary Clinton'a verdiğini anlattı.

  CLİNTON'UN SEVDİĞİ TÜR Clinton'un Antalya'ya programı için Beyaz Saray ve CIA yetkililerinin önceden gelerek denetim için Gloria Resort Otel'inde kaldığını belirten Hazardağlı, heykelin Clinton'a ulaşmasının öyküsünü şöyle anlattı:

  ‘‘Clinton'a böyle bir heykel hediye edeceğimizi yetkililere söyleyince gelip baktılar ve çok güldüler. Beyaz Saray'dan bir yetkili bize heykelin Clinton'un sevdiği en iyi hediye türü olduğunu söyledi. Beyaz Saray yetkilileri ardından hediyenin alınıp alınmaması konusunda Beyaz Saray'ı arayacaklarını ve hediyenin değerini saptayacaklarını belirttiler. Bir gün sonra Beyaz Saray'dan gelen 'olur' cevabıyla hediyeyi kabul edeceklerini söylediler. Demirel'e bir okul açılışında verdiğim hediye hemen kabul edilmişti. Bu, Amerikalılar'ın hediye kabul ederken gösterdiği titizliği gösteriyor. Bizde ise değeri ve anlamına bakılmadan bütün hediyeler kabul ediliyor.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı