SAMSUN HABERLERİ

Başkan Yılmaz’dan Arıcılara Büyük Destek

IHA
05.08.2015 - 10:36Son Güncelleme :

Salıpazarı ilçesinde başlayan arı dağıtımını Vezirköprü ve Havza ile sürdüren Başkan Yılmaz, her iki ilçede toplam 77 üreticiye 385 adet Kafkas F1 türü ana arı verdi.

IHA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, arı yetiştiriciliğinin ve bal üretiminin artması için ilçelerdeki ana kraliçe arı dağıtımına devam ediyor.
Salıpazarı ilçesinde başlayan arı dağıtımını Vezirköprü ve Havza ile sürdüren Başkan Yılmaz, her iki ilçede toplam 77 üreticiye 385 adet Kafkas F1 türü ana arı verdi.
Arı yetiştiriciliğinde 4.5 milyon koloni varlığı ile dünyada ikinci sırada olan Türkiye, arıcılık ve bal sektörüne büyük önem veriyor. Verimli Anadolu coğrafyasının her köşesinde yılda 75 milyon ton bal Türkiye’de üretiliyor ve bu büyük potansiyelini ticarete çeviriyor. Ülke arıcılığında Ege Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nin önemli bir ağırlığı bulunurken, hem koloni varlığının hem de bal üretiminin yüzde 50’sini bu iki bölge sağlıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kırsal kalkınma destekleri kapsamında Samsun’da arıcılığın geliştirilmesi ve bal üretiminin artırılması amacıyla arı yetiştiricilerine kraliçe ana arı dağıtıyor. Başkan Yılmaz, Vezirköprü’de 36, Havza’da ise 41 arıcıya toplam 385 adet ana kraliçe arı hediye etti. Kolonileri gençleştirip verimi artıracak ana arı dağıtım töreninde Başkan Yılmaz, arıcılara kovan sayılarını sorup arttırmalarını istedi. Arıcılara işlerini en iyi şekilde yapmalarını tavsiye eden Başkan Yılmaz, gerekli destekleri vermeye devam edeceklerini söyledi.
Havza ve Vezirköprü’deki ana kraliçe arı dağıtım törenlerinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünya tarihi boyunca insanlığa en büyük hizmeti yapan ve çok az emek isteyen hayvanların başında arı geldiğini hatırlattı. Başkan Yılmaz, “İl ve ilçe özel idarelerinin kapatılmasıyla ilçe ve köylerdeki işlerin büyükşehir belediyesinin sorumluluk alanına girdiğini ve bundan dolayı biz de ilçelerde ve köylerde neler yapabiliriz diye turizm ve kırsal kalkınma toplantılarıyla bir eylem planı oluşturduk. İşte bu anlamda kırsal kalkınma ile ilgili arı üreticilerimiz içinde birliğimiz vasıtasıyla bu projeyi uygulamaya koyduk. Böylelikle üreticimizin de genç ana arı temin etmek için çektiği zorluğu da ortadan kaldırmış olduk” dedi.
Arıcılık üzerinde yapılan katkı ve destekleri giderek büyüten arı üreticilerine destek olmanın çabası içerisine girdiklerini aktaran Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Arıcılıkta önem kazanan ’ana kraliçe arı’nın ihtiyacını, eksikliğini bir kovandaki ana kraliçe arının yaşlanması ile beraberinde getirdiği problemleri hepimiz biliyoruz. Kovan içerisinde bulunan ana kraliçe arının yaşlanması ve işlevsel durumun azalmasından dolayı ana kraliçe arı yenileme çalışmaları başlattık. Kovanlarımızdan yaşlı arıyı değiştirip yeni genç ana kraliçe arı ile değiştirdikten sonra kovan nesli de gençleşiyor. Kovan içindeki arı kalitesi, bal üretim kapasitesinde de artarak daha bereketli bir ürün ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.
Vezirköprü’deki arı dağıtım törenine Vezirköprü Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Havza Belediyesi önündeki törene de Havza Kaymakamı Alper Tanrısever, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, protokol üyeleri ve çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.
Arı dağıtım törenlerinin ardından Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerinin mahallelerde yürüttüğü yol çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, yetkililerden de bilgi aldı. Ardından Vezirköprü girişine yapılacak Köprülü Mehmet Paşa heykelinin dikileceği alanda inceleme yapan Başkan Yılmaz, muhtarlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Başkan Yılmaz’dan Arıcılara Büyük Destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ağustos 2015 tarihinde saat 10 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Yılmaz’dan Arıcılara Büyük Destek haberi güncellenecektir.

  SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ
  07 Kasım 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:06
  • Öğle
   12:30
  • İkindi
   15:12
  • Akşam
   17:32
  • Yatsı
   19:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı