SAMSUN HABERLERİ

Başkan Yılmaz’dan 28 Şubat değerlendirmesi

AA / Serhat Yıldız
28.02.2016 - 12:23Son Güncelleme :

- Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz: "28 Şubat, önceki darbeler gibi paranoyaların, dış güçlerin ve ülkede hakim oldukları düzeni kaybetmek istemeyenlerin oyunudur"

AA / Serhat Yıldız

SAMSUN (AA)- Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 28 Şubatın önceki darbeler gibi paranoyaların, dış güçlerin ve ülkede hakim oldukları düzeni kaybetmek istemeyenlerin oyunu olduğunu söyledi. Yılmaz, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Samsun Şubesince düzenlenen, '28 Şubat' konulu söyleşiye katıldı.
Söyleşiye konuşmacı olarak katılan ve 28 Şubat sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, 28 Şubat'ı, Türkiye düşmanı ülkeler ile derin devletin sahnelediğini belirterek, ekonominin güçlü olması halinde bir daha bu tür kirli oyunların yaşanmayacağını savundu.
Komünizm ve irtica fobilerinin ülkeye ve topluma büyük bedeller ödettirdiğini belirten Yılmız, "1960, 1971 ve 1980 darbelerinin komünizm, 28 Şubat 1997 post modern darbesinin ise irtica paranoyasının ürünü. 28 Şubat, önceki darbeler gibi paranoyaların, dış güçlerin ve ülkede hakim oldukları düzeni kaybetmek istemeyenlerin oyunudur. 28 Şubat’ta, o dönem ki hükümete verilen muhtıralara ve milli güvenlik kararlarına bakıldığında temel sebep, toplumun İslami inancını frenlemekti. Halkın inancına ipotek vurmak, inançsız bir nesil ve toplum düzen kurmayı arzu edenler harekete geçti" dedi.
- "Bugün kazanan inancına sahip çıkan halk oldu"
Dünyada İran'da ki Humeyni rejimini benimseyen bir ülke bulunmadığının altını çizen Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"28 Şubat, eski Türkiye'de ordu merkezli, dış güçler ve derin devlet destekli bir darbe girişimiydi. Sebebi, inançlı toplumun çıkar, menfaat ve güçlerine ters olmasıydı. Bu nedenle irtica paranoyasıyla bir şeyler bulmaya çalıştılar. Kuran kursları basıldı, inançlı subaylar, Cuma namazına gidiyor diye fişlendi, insanlar işlerinden atıldı, açlığa mahkum edildi. Kamuoyu oluşturmak için uyduruk tarikat ve maşalar oluşturuldu. Medya üzerinden oyunlarının propagandası yaptırıldı. Alevi-Sünni çatışması çıkarıldı. Başörtüsü engellenmeye çalışıldı. İş başındaki hükümetten duyulan rahatsızlık, ülkeye ağır bedeller ödetti. Hükümet, her şeye rağmen sağduyulu davranıp bunları sahneleyenlere savaş açmadı. Sonuçta istifalar artınca hükümet yıkıldı. Ama bedeller ödenmesine rağmen bugün kazanan inancına sahip çıkan halk oldu."
- "AK Parti hükümetleriyle eski Türkiye dönemi kapandı"
Yılmız, "Darbeci zihniyetin en çok kullandığı argümanın bozulan ekonomi ve hayat pahalılığı olduğuna da vurgulayarak "1999 seçimleriyle ülkedeki toplumsal gerilim ve siyasi tansiyonun biraz düşmesine rağmen halk, yine İslami hassasiyeti olan AK Parti hükümetini başa getirdi. Her seçimden güçlü şekilde çıkan AK Parti hükümetleriyle eski Türkiye dönemi kapandı. Güçlü ekonomisi ve siyasetiyle Türkiye, geleceğine koşuyor. Allah bir daha bu ülkeye darbeler ve ihtilaller yaşatmasın. Şu an oldukça mutlu ve huzurlu dönem yaşıyoruz. Terör belası da sona erdiğinde Türkiye'nin önünde hiçbir güç duramayacaktır" ifadelerini kullandı. Söyleşinin ardından Başkan Yılmaz, vakıf yönetim ve üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Başkan Yılmaz’dan 28 Şubat değerlendirmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2016 tarihinde saat 12 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Yılmaz’dan 28 Şubat değerlendirmesi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı