ANKARA HABERLERİ

Başkan Yaşar usta tiyatroculara kapılarını açtı

DHA
14.04.2016 - 12:00Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- NİKOLAY GOGOL'ün klasikleşmiş ölümsüz eseri 'Müfettiş' 2 'inci Ankara Uluslararası Komedi Festivali kapsamında Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde Başkentli tiyatroseverleri bir araya getirdi.
Yenimahalle Belediyesi'nin ev sahipliğinde sahnelenen oyunu Başkan Fethi Yaşar da tiyatroseverlerle birlikte izledi. Büyük Usta Haldun Dormen başta olmak üzere Anıl Yülek, Hakan Altıner, Selda Özbek, Savaş Bayındır, Emre Büyükpınar, Barış Kıralioğlu, Tayfun Yılmaz, Burcu Akyürek, Caner Tör ve Efe Yeşilay'ın sahneyi paylaştığı oyunda sanatseverler salonu hınca hınç doldurdu.
Bürokrasinin kirli yüzü mizahla yüze vuruldu. Oyunda, yüzyıllardır bürokraside bitmeyen yozlaşmış kirli ilişkiler, sahtekârlıklar ve insanların ikiyüzlülüğü, dönemin sosyal ve toplumsal konuları içerisinde mizahi bir üslupla anlatıldı.
Yönettiği kente kılık değiştirmiş bir müfettiş geleceğini öğrenen bir kaymakam, bütün bürokratlarını toplayıp müfettişin en iyi biçimde ağırlanması talimatını verir. Yozlaşmış bürokratik ilişkiler içindeki yöneticiler, ne yapacaklarını şaşırmıştır; birkaç gündür kasabada bulunan iyi giyimli Hlestekov'u beklenen müfettiş zannederler. Oysa Hlestakov müfettiş değil, zengin bir toprak ağasının oğludur. Kumar oynayıp harçlığını çarçur ettiğinden parasız kalmıştır ve bir handa uşağı Osip ile birlikte borçlanarak kalmaktadır. Hlestakov, onu müfettiş sanan kaymakamın ziyareti üzerine durumdan yararlanır. Kendisine sunulan ikramları kabul eder ve işi, halkın şikayetlerini dinlemeye, çözüm getireceği umudu yaratıp rüşvet almaya kadar vardırır. Uşağının uyarması üzerine gerçek anlaşılmadan kenti terk etme hazırlıklarına girişen sahte müfettiş olanı biteni bir mektupla Petersburg'daki gazeteci arkadaşına aktarır. Mektubu alan posta müdürü, kendisinden şikayet edildiğinden şüphelenerek mektubu açınca müfettişin sahte olduğunu öğrenir. Kasaba yöneticileri aldatıldıklarını anladıkları sırada kasabaya gerçek müfettiş gelir.
SANATA VE SANATÇININ DUYARLILIĞINA TESLİM OLACAĞIZ
Oyunu büyük bir dikkatle izleyen Başkan Yaşar, "Yenimahalle'de sanatçılara verdiğimiz desteği devam ettiriyoruz. Çünkü inanıyoruz ki kültüre, sanata, sanatçıya sahip çıkmayan milletler muasır medeniyetler seviyesine asla ulaşamayacaktır. Biat kültürüne değil, sanata ve sanatçının duyarlılığına teslim olacağız" dedi.
Oyunda başrol oynayan 88 yaşındaki duayen oyuncu Haldun Dormen, performansıyla izleyenleri kendine hayran bırakırken oyunun sonunda Ankara Uluslararası Komedi Festivali ekibi adına Belediye Başkanı Fethi Yaşar Dormen'e “Yaşam Boyu Başarı ve Onurö ödülü verdi. Ayrıca 2 yıldır festivale kapılarını açarak destek veren Başkan Yaşar'a da festival ekibi tarafından teşekkür plaketi verildi.
Festival coşkusu sürecek
Festival kapsamında 17 Nisan Pazar günü saat 12.00' da Müzikal tiyatro Keloğlan Masalları, saat 18.00'da ise 'Etimolojik Cahil Cesareti' Ali İhsan Varol, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde .aşkentlilerle buluşacak.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Başkan Yaşar usta tiyatroculara kapılarını açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 12 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Yaşar usta tiyatroculara kapılarını açtı haberi güncellenecektir.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı