« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başkan vur dedi Kocaman öldürdü

Ağır idmanlar sonrası pestilleri çıkan Fenerbahçeli oyuncular isyan bayrağı açtı.

Ferudun NİĞDELİOĞLU
SON GÜNCELLEME

Başkan Aziz Yıldırım’ın, “Çok çalışacaklar ve formanın hakkını verecekler” demesinin ardından Aykut Kocaman antrenman temposunu yükseltti. Sarı lacivertli futbolcular ise bu durumdan şikayetçi oldu.

F.BAHÇE’de ilk yarıda kaybedilen 18 puan sonrası lider Trabzonspor’un 9 puan gerisine düşülmesi büyük sıkıntı yaratmıştı. Başta Aziz Yıldırım olmak üzere herkes taşın altına elini sokmaya başladı. Kocaman sıcak yüzünü bir kenara bıraktı, sert yüzünü antrenmanlarda göstermeye başladı. Yıldırım da açık açık oyuncularını eleştirdi. Başkanın “Çok çalışacaklar, formanın hakkını verecekler” talimatı üzerine oyuncular tatil döneminde bile çalışmaya tabii tutuldu.

Sancaktepe karışık

Kocaman ile yapılan görüşmelerde de kamuoyu önünde de Başkanın takımın çalışmasıyla ilgili uyarıları Sancaktepe Tesisleri’nde sert bir şekilde uygulanmaya başladı. Oyuncuların bir kısmı yapılan çalışmalardan memnun kalırken bir kısmı da ağır antrenmanlarda şikayetçi. Yani, Sancaktepe biraz karışık. İkinci yarı hazırlıklarının yoğun ve ağır tempoda başlamasının ardından memnuniyetsiz olan oyuncular bu durumdan şikayet ediyor. Gelin 6 gündür yapılan antrenmanlardan sonra edindiğimiz bilgileri sizlere aktaralım...

6 günün bilançosu

4 Ocak’ta başlayan çalışmalar öncesinde oyunculara verilen programlar vardı. Bu 4 program içinde koşu ve üst adale çalışmaları yapılacaktı. Bu çalışmaların yapılıp yapılmadığı da polar saatler ile takip edilecekti. Polar saatler tatil bitip toplandığında oyuncuların verilen programları harfiyen uyguladığı tespit edilince, çalışma programı bu doğrultuda yapılmaya başlandı. Yani sıfırdan değil, direk ağır çalışma temposuyla start verildi.

7 sakat verildi

Yıldırım’ın uyarısıyla çalışmalar çok daha yüksek seviyede yapılmaya başlandı. Oyuncuların bir bölümü 6 günlük çalışma sonrası yorgun düşerken çeşitli adale sakatlıkları da yaşadı. 7 fire verilen antrenmanlardan sonra oyuncular, “Başkan vur dedi hocamız bizi öldürdü. Böyle ağır tempo hiç görmedik. Bir günlük izin isteğimize bile hayır cevabı aldık. Bu tempo düşmezse çok arkadaşımız sakatlanır” demeye başladılar.

Allah’tan korksunlar böyle idman olur mu!

AYKUT Kocaman’ın ağır programına ilk sözlü tepkiyi Emre Belözoğlu verdi. Yıllardır arka adalesinde sorun yaşayan ve böyle ağır antrenman programlarında sakatlık ihtimali yüksek olan milli oyuncu 2 gün önceki antrenman sonrasında sakatlanma korkusu yaşadı.

Arka adalesinde problem hisseden Emre antrenmanı yarıda kesip tesislere girerken, “Allahtan korksunlar böyle çalışma mı olur. 25x100 metre koşulur mu? Bu ağır tempo sonrası dönüşü olmayan sakatlıklar yaşayacağız” diyerek söylene söylene tedavi olmaya giderken, tepkisini de ortaya koydu.

2. Pendik faciası olmasın

BİTKİN düşen ve antrenman aralarında odalarında dinlenme imkanı dahi çok az bulan oyuncuların sertleşen adalelerini yumuşatmak için doktorların odasının kapısında kuyruklar oluşturdu. Futbolcuların bir kısmının ise “Böyle giderse Yeni Malatya maçında sıkıntı yaşarız. Ayakta duracak halimiz yok. Zeman da böyle çalıştırırmış. 2. bir Pendik faciası yaşamayalım” dedikleri öğrenildi.

Yüzleri gülenler de var

KOCAMAN’ın idman temposundan şikayetçi olanlar kadar olmayanlar da var. Kaptan Alex’in antrenmanlara katılımı ve sadece bir kez tedaviye gitmesi en ilginç olay. Brezilyalı hem ağır tempoya uyum sağlıyor, hem şikayetçi olmuyor hem de diğer arkadaşları gibi doktor odasının kapısında nöbet tutmuyor. Lugano, Semih, Gökhan Gönül, Özer ve Selçuk’da ağzını açmayan isimlerden.

Paramızı mutlaka öder

ANTRENMAN programlarının yanısıra oyuncuların bir kısmı iki aydır yapılmayan ödemelerle ilgili şikayetçi. Ancak oyuncuların bir diğer kısmı ise bu duruma alışık olduklarından bakın neler söylüyorlar: “Başkanımız paramızı mutlaka öder. İkinci yarıyı bekliyor. Ödemelerin tamamını yapıp, zorlu maratona moralli girmemizi sağlayacak olabilir.”

Tek korkusu sakatlık

SEZONUN ikinci yarısında fire vermemek isteyen ve her maçı final olarak gören Aykut Kocaman, tüm çalışmalarda tempoyu bu yüzden maksimum seviyede tutuyor. Yani işini şansa bırakmıyor. Daha güçlü ve 90 dakika yorulmak bilmeyen bir ekip oluşturma çabası içinde. Antrenman dozajını ayarlasa da Kocaman’ın tek korkusu yaşanacak sakatlıklar.

Doktor Karanlık’ın koruması altındalar

FENERBAHÇE’de birçok oyuncunun sıkıntılar yaşaması ve sakatlanma olasılıklarının yüksekliği nedeniyle kulüp doktoru Ertuğrul Karanlık, futbolcular için farklı bir koruma yöntemi geliştirdi. Sakatlık riski bulunan oyuncuların durumunu takip eden Karanlık teknik kadroya, “Bu oyuncu antrenmana katılamaz. Adalesinde problem var. Tedaviye alıyoruz” diyerek bilgi veriyor.
Başkan vur dedi Kocaman öldürdü


Bunları da Beğenebilirsiniz