ANTALYA HABERLERİ

Başkan Uysal: Kırcami'de iş bitti

DHA
27.03.2017 - 12:12Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya'da 30 yılı aşkın süredir imar sorunun yaşandığı Kırcami bölgesinde düzenlendiği halk gününde, "Binlik, 5 binlik ve 25 binlik imar planlarımız kesinleşti. Bundan sonra karada ölüm yok. 'İş bitti' diyebiliriz" dedi.
Belediye Başkanı Ümit Uysal, 56 mahalleye sahip Muratpaşa'da Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami, Alan mahallerini tamamı, Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir kısmını içeren Kırcami bölgesinin imar planlarında son durumu paylaşmak üzere 'Eski Soğan Pazarı' olarak bilinen alanda halk günü toplantısı düzenlendi. Mahalle muhtarlarının yanı sıra binlerce Kırcami sakinin katıldığı halk gününde Başkan Uysal, davul zurnayla karşılandı.
ŞEFFAF PLANLAMA SÜRECİ
Başkan Uysal, burada yaptığı konuşmada 30 yılı aşkın süredir imar sorunu yaşayan bölgede çalışmaları artık son aşamaya getiren Muratpaşa Belediyesi çalışanlarını sahneye davet ederek başladı. "Bu planları yapan kahramanlar karşınızda" diyerek Plan ve Proje Müdürü Lale Darıcı ve ekibine teşekkür eden Başkan Uysal, “Bize gelip 'Üste para verelim, bu planları biz yapalım' diyenler çok oldu. Niye yapıyorsunuz benim planımı? İşte aslan gibi insanlarımız var, piyasa hayatını içinde örselenmemiş insanlarımız. Açık bir şekilde, her aşamasını tartışa tartışa, kimsenin hakkını kimseye yedirmeden planlarımızı tamamladık" diye konuştu.
'İLAVETEN YÜZDE 25 İNŞAAT HAKKI SAĞLADIK'
Kırcami imar planlarında yüzde 40- 41 zayiat oranıyla yapıldığının altını çizerek konuşmasına devam eden Başkan Uysal, “Yüzde 50 zayiat versek kimse 'Niye?' demeyecekti. Ama biz yüzde 40'te ısrar ederek 4 dairesi olana 1 daire daha vermiş olduk. İlaveten yüzde 25'lik inşaat hakkı sağlamış olduk" dedi.
'DAYANIŞMAYLA ÇÖZDÜK'
Kırcami'de üst ve uygulama ölçeklerinde planlarını onaylanmasına kadar gelen süreç hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Başkan Uysal, “Hep beraber olmasak, dayanışmamız olmasa bu işler böyle rayında gitmezdi" dedi. Kırcami'de tüm süreci yılbaşında tamamlamak üzere kurgularken geçen yıl eylül ayında Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'ndeki metrekarelerle Muratpaşa Belediyesi'nin sahip olduğu metrekare verilerinin uyuşmadığını fark ettiklerini dile getiren Başkan Uysal, bunun üzerine bir dizi toplantı yaptıklarını aktardı.
NİSAN'DA TAPU'NUN ÇALIŞMALARI BİTİYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'yle görüştüğünü aktaran Başkan Uysal, şunları söyledi:
“Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, verileri uyumlu hale getirmek için yapacağı çalışmanın 1 yıl süreceğini bildirdi. Ancak biz süreci mümkün olduğunca kısaltmak için bir ekibimizi burada görevlendirdik. Bir ekibimiz Tapu'da çalışıyor bir ekibimiz burada, sahada çalışmalarına devam ediyor. Sonuna kadar bir mücadeleyle nisanda tamamlanacağına ilişkin söz aldık. Nisan ayında bu iş tamamlandığında seri bir şekilde parselasyonumuzu hızla bitireceğiz. Kırcami bölgesinin artık, binlik, 5 binlik, 25 binlik imar planları kesinleşti. Bundan sonra karada ölüm yok. 'İş bitti' diyebiliriz."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Başkan Uysal: Kırcami'de iş bitti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 12 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Uysal: Kırcami'de iş bitti haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı