ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Başkan Sözlü: Cumhuriyet yaşayacak, Türk Milleti ilelebet var olacak

DHA
26.10.2017 - 12:44Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı
Yayınladığı mesajda Cumhuriyet'in 94'ncü yıldönümünü büyük bir şevk, heyecan ve gururla idrak ettiklerini vurgulayan Başkan Hüseyin Sözlü, dağılmış, parçalanmış, işgal ve esaret zincirleriyle sarılmış bir İmparatorluktan millet egemenliğine dayalı bir yönetim anlayışına ulaşılmasının kolay olmadığını anlattı. Sözlü, "Silinmeye, sindirilmeye, küçük bir coğrafyaya sıkıştırılmaya çalışan büyük Türk Milleti, varlığına, son yurduna kanıyla, canıyla sahip çıkmış ve teslim olmayacağını, bağımsızlığından taviz vermeyeceğini ispatlamıştır. Milletimiz 29 Ekim 1923 tarihinde, kutlu mazisinin en önemli stratejik silkinişlerinden birini yapmış, içerde ve dışarıdaki düşman odaklara fırsat vermeyeceğini kararlılık ve cesaretle ortaya koymuştur" dedi.
Tarih boyunca, devlet olmanın onuruna, millet olmanın haysiyetine sahip olmuş büyük Türk Milleti'nin, kaderinin ve kardeşliğinin önüne geçmeye, geleceğini ve geçmişini karartmaya teşebbüs eden tüm planları, tüm projeleri hezimete uğrattığını hatırlatan Başkan Hüseyin Sözlü, "Bugün tarih tekerrür ediyor. Geçmişimizi yok saymaya çalışan, milli kimliğimizi sahiplenmemizi 'bölücülük' olarak nitelendiren, Türklük şuurundan nasiplenemeyen, memleketimizin geleceğine göz diken odaklar adeta tarihin tozlu sayfalarından sıyrılmışçasına karşımıza dikiliyor. Ancak unutulmamalıdır ki Türk Milleti tarihteki azim, kararlılık ve cesaretinden hiç bir şey kaybetmemiştir; varlığına, birliğine, son yurduna kast etmeye çalışanlara gereken cevabı vermeye hazırdır. Kimse boş heveslerin, sanal hayallerin ardından koşmasın" dedi.
94 yıllık Cumhuriyet tecrübesinde hiç kimsenin yabancı görülmediğini, hiç kimsenin ötekileştirilmediğini ve dışlanmadığını aktaran Başkan Sözlü, şöyle dedi:
"Türkiye Cumhuriyeti her engele, her bölücü ve art niyetli girişime rağmen baki kalacak, bekası korunacaktır. Demokrasi Cumhuriyet'i besleyecek, Cumhuriyet de demokrasiyi derinleştirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, büyük Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı içtenlikle kutluyorum. Unutulmayacak mücadelelerle fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür nesillerin yetişmesini temin eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kurucu kahramanlarımızı saygı ve minnetle yad ediyorum. Cumhuriyet yaşayacak, demokrasi kültürü ile Türk Milleti düştüğü her dar boğazdan cesaretle çıkmayı başaracak, ilelebet var olacaktır"

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Sözlü: Cumhuriyet yaşayacak, Türk Milleti ilelebet var olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı