İZMİR HABERLERİ

Başkan Soylu Batı Trakya’da

IHA
25.07.2015 - 10:33Son Güncelleme :

MENDERES BELEDİYE BAŞKANI BÜLENT SOYLU, BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN MERHUM LİDERİ SADIK AHMET'İN 20. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ TÖRENLERİNE KATILDI.

IHA

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Batı Trakya Türkleri’nin merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in 20. ölüm yıldönümü törenlerine katıldı. Başkan Soylu, “Ülkemizin sınırları dışında yaşayan soydaşlarımızın her zaman yanındayız. Türkiye onlarsız, onlar ise Türkiye’siz asla düşünülemez” dedi.
Batı Trakya’da Türklerin hakları için yıllarca mücadele eden ve geçirdiği şüpheli bir kaza sonucu hayatını kaybeden Rodop eski Bağımsız Milletvekili, Dostluk - Eşitlik ve Barış Partisi’nin kurucusu ve Batı Trakya Türkleri’nin liderleri Dr. Sadık Ahmet ölümünün 20.yılında düzenlenen törenle anıldı. Gümülcine Kahveci Mezarlığı’nda gerçekleştirilen anma töreninde Türkiye adına bulunan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır başkanlığındaki heyette İzmir’i AK Parti İzmir Milletvekili Cemil Şeboy, Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, AK Parti Menderes Ilçe Başkanı Mehmet İmre ve Balkan-Rumeli derneklerinin yetkilileri temsil etti. Anma töreninin ardından Gümülcine’de düzenlenen akşam yemeğinde Sadık Ahmet’in hayat hikayesinden kesitler anlatılırken partisi ve dava arkadaşları çeşitli konuşmalar yaptı. Törende, Menderes Belediye Başkanı Soylu’ya Uluslarası Köprü Derneği Genel Sekreteri Dilek Narinoğlu teşekkür plaketi taktim etti. Etkinlikte Antakya Medeniyetler Korosu da ilahiler söylediÇok zorluklar çektiler
Batı Trakya’da düzenlenen törenlere katılan ve oradaki kanaat önderleri ile bir araya gelen Menderes Belediye Başkanı Soylu, Türklerin geçmişte çok zor şartlarda yaşadığını söyledi. Hayat şartlarının yanında yıllarca kimlik mücadelesi veren Türklerin her zaman yanında olduklarının da altını çizen Başkan Soylu, “Biz üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız. Soydaşlarımız ne zaman isterse onların yanında oluruz. Sık sık ziyaretler yaparak bağlarımızı perçinliyoruz. Ülkemiz her anlamda ne kadar güçlü olursa buradaki soydaşlarımız da o kadar rahat ve huzur içinde yaşar. Hükümetimizin yaklaşımı, soydaşlarımıza bakışı ve çalışmaları buralarda yaşayanlar tarafından da takdir ediliyor. Artık kendi ayaklarının üzerinde duran, siyasi olarak aldığı kararlarla bulunduğu ülkesinin yöneticilerine ve hükümetlerine mesaj veren soydaşlarımıza her zaman destek olacağız. Onlar hiçbir zaman kimlik mücadelesi verirken silahlanmayı, şiddeti, dağlara çıkmayı ve toplumu ayrıştırmayı düşünmediler. Yeterli olmasa da çeşitli haklar aldılar. Biz her zaman onların yanındayız. Ülkemiz soydaşlarımızdan bağımsız, onlar da Türkiye’siz asla düşünülemez” dedi.
BULGARİSTAN’A YOLCULUK
Başkan Soylu, Türkiye’ye komşu ülkelerde yaşayan Türkler’i yalnız bırakmadıklarını belirtirken belediye olarak önümüzdeki günlerde Bulgaristan’a gideceklerini söyledi. Dünya Mestanlılar Günü nedeniyle Menderes’ten otobüslerle Kırcaali-Mestanlı Şehri’ne seyahat edeceklerini dile getiren Soylu, “İlçemizde göçmen vatandaşlarımız yoğun olarak yaşıyor. Özellikle Görece, Gazipaşa, merkez mahalleler ve kıyı yerleşim alanlarımızda çok sayıda Bulgaristan’dan gelen hemşerilerimiz var. Hem oraya gidecek hem de burada yaşayanların geçmişte yaşadıklarını hatırlamasını sağlayacağız. Birçoğunun akrabası halen geldiği topraklarda. Yıllar geçtikçe yeni nesil hayat şartları nedeniyle ister istemez bağlarını koparıyor. Biz de böylece düzenleyeceğimiz etkinlik ve faaliyetlerle bağların daha sıkı bağlanmasına katkı koymuş oluyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Başkan Soylu Batı Trakya’da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Soylu Batı Trakya’da haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı