MANİSA HABERLERİ

Başkan Şirin: “93 Yıllık Zafer Madalyasını Gururla Taşıyoruz”

IHA
06.09.2015 - 15:03Son Güncelleme : 06.09.2015 - 15:04

TURGUTLU BELEDİYE BAŞKANI TURGAY ŞİRİN, TURGUTLU’NUN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 93’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYINLADI.

IHA

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Turgutlu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 93’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Şirin, 93 yıllık zafer madalyasını her Turgutlulu gibi onur ve gururla taşıdıklarını ifade etti.
Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin mesajında, “Milli duruş ve vatanperverliğimizle, aynı heyecan ve aynı gururla, düşman işgalinden kurtuluşumuzun 93. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşamaktayız. Tarih kitapları gösteriyor ki ağır koşullarla imzalanmış Mondros Anlaşması ile ordumuzun silahları elinden alınırken; yorgun, yoksul ve perişan ulusumuz savaşa sürüklenmişti. Yunan işgalcileri tarafından yakılıp yıkılan Manisa’mız ise yaklaşık 3 yıllık esaret altına alınarak, milletimizin evine, kültürüne, diline, dinine, canına kast edilmişti. Kasabalı Atalarımız, düşmanın her türlü zalimliği ile karşı karşıya kalmış ve zorlu, acı dolu günler geçirmişlerdi. İşte bu çaresiz günlerde kurtuluş meşalesinin fitili ateşlenmiş, 19 Mayıs 1919 tarihinde bir deniz kenarından başlayan kutsal yolculuk; Turgutlu’muzu da içine alan coğrafya üzerinde, tarihler 9 Eylül 1922’yi gösterirken yine bir deniz kenarında İzmir’de amacına ulaşmış olarak zaferle sona ermiştir. Ülkemizin dört bir yanında yanan bağımsızlık meşalesi Samsun’da körüklenerek Turgutlu’muza ulaşmış ve buradan da İzmir’e kadar tüm yolu aydınlatmış; Türk’ün inancı, kararlılığı, azmi karşısında çelik ve demir çaresiz kalmıştır. Benzerlerine ancak efsanelerde rastlanan şanlı Kurtuluş Savaşı’mız Türk Milleti’nin gücünü tüm dünyaya kanıtlamıştır. Yenilginin acizliğiyle düşmanın yakıp kül ettiği Ege’nin Anadolu’ya açılan kapısı güzel şehrimiz Turgutlu ise zaferimizin ardından Cumhuriyet’in değerleriyle küllerinden yeniden doğarak Manisa’nın gözde bir ilçesi haline gelmiştir. İşte bugünümüz; şehit olma pahasına esaret prangalarını parçalayan, gelecek nesillerin hür ve bağımsız yaşamasını sağlayan ecdadımızın fedakarlıkları ile anlam kazanmaktadır. “ dedi.
“Aziz Türk Milleti’nin yazdığı bu destanı hiçbir zaman unutmayan Turgutluluların da bu anlamlı günü yüzyıllar boyunca her zamankinden daha da büyük bir coşku ile kutlamaya devam edeceğine; cumhuriyete ve Milli Mücadele değerlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkacağına, gücüne güç katarak Türkiye Cumhuriyeti’nin bekaası için taş üstüne taş koyacağına dair inancımız tamdır.” diyen Başkan Şirin mesajı şöyle tamamladı:
“İşte bu inanç ve gururla, son aylarda birbiri ardına gelen, ana-baba ocaklarına kor gibi düşen şehit acılarını en derinimizde hissetmekteyiz. Kahraman şehitlerimizin kanlarıyla, yoksullukla, çaresizlikle kazanılan bu bereketli toprakların her daim düşman hedefinde olduğunun bilinciyle, bizler için canını ortaya koyan şerefli Türk Ordusu ve Türk Polis Teşkilatı’nın değerli mensuplarını, Mehmetçiklerimizi unutturmayacak, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğilmeye devam edeceğiz. İçeride ve dışarıda Türk Milleti’nin istikbaline kast eden düşmanlara karşı tüm gücümüzle birlikteliğimizi idame ettirecek, dosta güven düşmana korku saldığımız şanlı tarihimizden aldığımız Türk Bayrağımızı geleceğimize taşıyacağız. 93. şeref yıldönümümüzde canlarını feda eden tüm şehitlerimizi şükranla anıyorum. Cumhuriyetimizi kuran, bizlere çağdaşlık yolunu açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, Ulusal Kurtuluş Savaşımızda omuz omuza mücadele veren Turgutlu’muzun binlerce isimsiz kahramanını, saygıyla, minnetle anıyor; Turgutlu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümünü kutluyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Başkan Şirin: “93 Yıllık Zafer Madalyasını Gururla Taşıyoruz” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Eylül 2015 tarihinde saat 15 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Şirin: “93 Yıllık Zafer Madalyasını Gururla Taşıyoruz” haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:12
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:18
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı