YOZGAT HABERLERİ

SORGUN HABERLERİ

Başkan Şimşek şebeke suyuyla ilgili eleştirilere açıklık getirdi

DHA
08 Ağustos 2017 - 10:09Son Güncelleme : 08 Ağustos 2017 - 10:09

Başkan Şimşek şebeke suyuyla ilgili eleştirilere açıklık getirdi

DHA

SORGUN(Yozgat), (DHA)- YOZGAT'ın Sorgun İlçesi Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, son dönemlerde özellikle şebeke suyuyla ilgili yoğun eleştirilere açıklık getirerek, 2004 Seçimlerinde Belediye Başkanı seçilip, 3 dönemdir görevini sürdürdüğünü hatırlatarak, göreve geldiği ilk günden itibaren yaşanılan su sıkıntısına çözüm üretmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. 
Başkan Şimşek, yaklaşık 20 kilometre mesafeden gelen eski ve aspes borulardan ibaret ana isale hattında sürekli patlaklıkların meydana gelmesi nedeniyle büyük su kayıplarının yaşanmakta olduğuna dikkat çekerek, "İlk olarak derhal mevcut ana isale hattını çelik borularla yeniledik. Akabinde mevcut 7 adet içme suyu kuyusuna ilave olarak peyderpey 11 adet yeni içme suyu kuyusu açtık. Bunun 2 adeti 2017 yılı içerisinde açıldı. Bu suretle saniyede yaklaşık 120 litre metreküp olan içme suyumuz, 220 litre metreküpe çıkarılmıştır" dedi. 
Abone sayısının 2004 yılında 12 bin 503 iken, 2017 yılı itibariyle 22 bin 660'a ulaştığını kaydeden Şimşek, şehir şebekesinin eski olması nedeniyle, şehir içerisindeki şebeke yenileme ve yeni hat çekim çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı. Mevcut içme suyuna ilave olarak Kırgı Bağları Mevkii'ne su deposu yapılarak, bölgeye ait yüksek noktaların rahatlıkla su almasını sağladıklarına vurgu yapan Şimşek, "Tüm bu çalışmalarımız sonucunda yaz aylarında zaman zaman kısmi de olsa su sıkıntısı yaşanmıştır. Son yıllarda bölgemizde meydana gelen yağışların yetersizliği ve aşırı sıcaklıklar nedeniyle yer altı sularında seviye düşmeleri meydana gelmiştir. Bu anlamda ilçemizde özellikle 2017 yılı yaz aylarının ortasında su sıkıntısının had safhaya çıktığı görülmüştür" diye konuştu.
KUYULARIN DEVRİ
Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, su sıkıntısını ivedi olarak çözmek için DSİ Bölge Müdürlüğü'nce Yozgat Belediyesi'ne ait içme suyu kuyularından 6'sının kendilerine devrinin yapılacağını söyledi. Şimşek, "Yozgat Belediyesi tarafından Musabeyli Barajı'ndan ilave içme suyu alındıktan sonra, bu kuyuların devri yapılacak protokolle devredilecektir. Ayrıca bu kuyuların bulunduğu noktadan itibaren DSİ tarafından yerleri tespit edilecek Dişli Köyü ve ilçemiz hudutları içerisinde ve Eğriöz Deresi kenarında açılacak olan 6 ila 10 kuyudan elde edilecek içme suyu, Belediyemiz şehir şebekesine azami 30 gün içerisinde ilave edilecek, 2 yıl su sıkıntısı olmayacaktır" ifadelerini kullandı.
Sorgun ilçesinin gelecek 50 yıllık su ihtiyacının karşılanmasına yönelik çalışmaların da devam ettiğini hatırlatan Şimşek, "DSİ tarafından yapılan çalışmalar ve planlar sonucunda, ilçemizin su kaynağının Delice Irmağı'nın yan kollarından olan Yenice Tekkesi Barajı olacaktır. Bu amaçla Yenice Tekkesi barajından sadece Sorgun'un uzun yıllar su ihtiyacının karşılanacağı ve aynı zamanda bölgede sulama yapılacağı hedeflenmiş ve proje ihalesi yapılmıştır. Söz konusu projenin DSİ'nin görev alanına girmesi ve konunun aciliyeti bakımından bir an önce su sorununun çözülmesi için DSİ Bölge ve DSİ Genel Müdürlüğü, Kalkınma Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, İller Bankası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklar nezdinde defalarca yapmış olduğumuz yazılı ve sözlü taleplerimiz neticesini vermiştir. Söz konusu içme suyu projesine bir an önce başlanılarak hizmete sunulması konusunda son günlerde yapmış olduğumuz bu girişimler ve gayretler sonucunda olumlu cevap alınmış ve çalışmalara hız verilmiştir" şeklinde konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sorgun haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Sorgun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Şimşek şebeke suyuyla ilgili eleştirilere açıklık getirdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:01
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:39
  • Yatsı
   21:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  YOZGAT NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Tıraşoğlu Eczanesi

   Sorgun
  Sayfa Başı