ORDU HABERLERİ

Başkan Sarıkahraman: "Alan Bazlı Gelir Desteği Kanunlaşmalı"

IHA
28 Eylül 2015 - 15:18Son Güncelleme : 28 Eylül 2015 - 15:19

ÜNYE ZİRAAT ODASI BAŞKANI OSMAN SARIKAHRAMAN, ALAN BAZLI GELİR DESTEĞİNİN AKÇAY-ARTVİN ARASINDAKİ YERLER İÇİN KANUNLAŞMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNDU.

IHA

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, alan bazlı gelir desteğinin Akçay-Artvin arasındaki yerler için kanunlaşması gerektiğini savundu.
Fındık üreticisine 6 yıldır sağlanan ve bu yıl sona eren alan bazlı gelir desteği ödemeleri konusunda Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman açıklamalarda bulundu. Ödemelerin devam etmesi gerektiğini isteyen Sarıkahraman, alan bazlı gelir desteğinin Akçay-Artvin arasındaki yerler için kanunlaşması gerektiğini savundu.
İlk olarak ÇKS kayıtlarının başladığını duyuran ve Haziran ayı sonuna kadar devam edeceğini söyleyen Sarıkahraman, "Mazot gübre desteği başvuruları yani Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) başvurular alınmaya başladı. Bunun bitiş tarihi 2016 yılı Haziran ayının sonu. Vatandaşlarımız buyursunlar hem çayımızı içsinler hem işlemlerini halletsinler. Haziran ayına kadar zaman var diye bugünün işini yarına bırakmamak lazım çünkü o zamanın sonu geldiğinde çok sıkışıyoruz. Çiftçi Kayıt Sistemine başvuruyla amaç gübre mazot desteğinin yanında doğrudan gelir desteğidir" dedi.
Alan bazlı gelir desteğinin önemine dikkat çeken Başkan Osman Sarıkahraman, "Doğrudan gelir desteği bu bölgenin olmazsa olmasıdır. Fındık fiyatı şu anda 10 TL seviyesinin üzerinde. Belki Tarım Bakanlığı bu iyi bir para diyerek Alan bazlı gelir desteğine belki sıcak bakmıyor olabilirler ama biz asla buna katılmıyoruz. Fındık fiyatının maliyet girdileri nereden nereye geldi. Dolar nereye geldi, euro nerelerde, TL hangi seviyelere geldi. Mazotun fiyatı nerelere çıktı, gübrelerin fiyatları keza öyle, işçilik maliyetleri vs. iğneden ipliğe fındığın tarımsal girdileri bir anda tabandan tavan yaptı. Dolayısıyla bu fındık fiyatı iyi gibi görünse de tarımsal girdiler arttığı için yeterli değil. Geçtiğimiz sene fındık hakikaten yoktu. 200 rakımın altında sadece fındık oldu. Fındığı olanlarda 22 TL’den sattı. Fındığın çok olduğu yılı görüyorsunuz ortada. Biz fındıkta eğer maliyet girdilerini düşürürsek bu verilen 12-13-14 TL’nin uygunluğunu o zaman tartışırız ama bugün gübre ateş yakıyor, işçilik aldı başını gidiyor yani maliyet çok fazla" diye konuştu.
Başkan Sarıkahraman, "Alan bazlı gelir desteği fındığın yanmasıyla, fındık fiyatının çok yüksek olmasıyla veya fındık fiyatının aşağı gelmesiyle alakalı olmamalı. Alan bazlı gelir desteği Akçay-Artvin arası kanunlaştırılmalı. Geçen ay Hopa’da olan sel felaketini gördük. Biz buna gebeyiz, her an olabileceğini bekliyoruz. Bu coğrafya böyle dolayısıyla siz bu coğrafyada fındığın alanını desteklemek mecburiyetindesiniz. Biz burada toprak bekçiliği yapıyoruz. Fındığı siz bu bölgeden kaldırdığınızda, destek vermediğinizde, ben fındık yerine başka bir ürüne geçtiğimde işte Hopa’da olan olayın burada olması içten bile değil. Hatta yaklaşık 10 yıl önce aynı buna benzer bir sel felaketi bu bölgede görmüştük. Uzaktan örnek vermeye gerek yok. Ünye Ziraat Odası olarak alan bazlı gelir desteğinin bu bölgenin cansuyu olduğunu belirtiyoruz. Biz alan bazlı gelir desteği gerçekten bu günlerde hükümetten bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Başkan Sarıkahraman: "Alan Bazlı Gelir Desteği Kanunlaşmalı" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Eylül 2015 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Sarıkahraman: "Alan Bazlı Gelir Desteği Kanunlaşmalı" haberi güncellenecektir.

  ORDU NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:39
  • Guneş
   05:33
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:33
  • Akşam
   19:33
  • Yatsı
   21:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı