YALOVA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Başkan Salman: Özgür kadınlar özgür toplumlar oluşturur

DHA
08.03.2018 - 11:01Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA Belediye Başkanı Vefa Salman, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.Başkan Salman, “Özgür kadınlar özgür toplumlar oluşturur” dedi.

Kadınların güven ve huzur içinde yaşadığı bir ülke yaratmanın herkesin görevi olduğunu belirten Başkan Salman, “Uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara rağmen kadınlar dünyanın her yerinde şiddete ve ayrımcılığa uğramaktadır. Siyasette, karar mekanizmalarında, ekonomide, eğitimde erkeğe göre ikinci konumda kalmaya devam etmektedirler. Ortak amacımız, nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımızı diğer yarısı ile eşit konuma getirmek için çözümler geliştirmeliyiz. Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık meselesinde, toplum olarak vicdani ve ahlaki bir adalet anlayışına ve kabulüne ihtiyaç duymaktayız. Daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit düzeyde yararlanması, kadın ve erkeğe verilen hakları, yüklenen sorumlulukları adil bir biçimde dağıtmalıyız. Bizler özgür kadınların, özgür toplumlar oluşturacağına olan inançla kadınlarımızın mücadelesine her zaman yanlarında olduk omuz verdik ve onların bu mücadelesinin sesi olmaya, sözü olmaya gayret ettik, etmeye de devam edeceğiz.

Toplumun her alanında, siyasette, ekonomide, üretimde, eğitimde yaşanan cinsiyet ayrımcılığının ve kadın cinayetlerinin son bulduğu daha çağdaş, daha özgür ve daha güçlü bir ülke olmanın özlemi ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Salman: Özgür kadınlar özgür toplumlar oluşturur haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı