İZMİR HABERLERİ

Başkan Pekdaş Kordon Esnafıyla Bir Araya Geldi

IHA
19 Eylül 2015 - 12:33Son Güncelleme : 19 Eylül 2015 - 12:34

İZMİR’İN GÖZDE EĞLENCE MEKANLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPAN KORDON’DA FAALİYET GÖSTEREN İŞLETMELERİN SAHİPLERİYLE BİR ARAYA GELEN KONAK BELEDİYE BAŞKANI SEMA PEKDAŞ, KORDON SEFASININ SÜRMESİ İÇİN ESNAFIN OLDUĞU KADAR VATANDAŞLARIN DA HAKLARININ KORUNMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

IHA

İzmir’in gözde eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan Kordon’da faaliyet gösteren işletmelerin sahipleriyle bir araya gelen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, kordon sefasının sürmesi için esnafın olduğu kadar vatandaşların da haklarının korunması gerektiğini söyledi.
İzmir kordon’da hizmet veren kafeterya, restoran ve bar sahipleri Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’la bir araya geldi. Kordon İşadamları Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantı, dernek üyeleri ile belediye bürokratlarını aynı masada buluşturdu. Yeni düzenlemeyle ilgili bilgilendirmenin yapıldığı buluşmada, kordon esnafı sorunlarını dile getirme şansı da buldu.
Toplantının açılışında söz alan Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a desteklerinden ötürü teşekkür etti. Kordon’un sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin önemli ve özel yerlerinden biri olduğunu dile getiren Şanlı, “Burada yapılan her güzellik Türkiye’ye dağılıyor ve bunu görünce mutlu oluyoruz. Eskiden işletmelerle apartman sakinleri arasında büyük sorunlar yaşanıyordu. Dernek kurulduğundan bu yana sorunları çözmek için çaba gösteriyoruz. Bir araya gelip konuşamıyorduk. Şimdi işletmelerimizde ağırlayıp, sorunlarımızı çözüme kavuşturmaya gayret ediyoruz” dedi. Aynı zamanda Konak Belediyesi meclis üyesi de olan Şanlı, Kordon’un korunması için her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirterek, yasalara uymayan işletmelere gerekli cezaların verilmesinden yana olduklarını söyledi.
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise, belediye olarak hem esnafın hem de bölgede yaşayan vatandaşların haklarını koruduklarını dile getirdi. Kordon’u sadece işletmelerin olduğu bir yer haline çevirmenin yanlış olacağını belirten Pekdaş, yaşayan halkın bölgeyi terk etmemesi gerektiğini savundu. Konak Belediyesi olarak kendilerinin sadece Kordon’daki işgaliye ücretlerini toplama yetkisine sahip olduğunu dile getiren Pekdaş, esnafın aktardığı talep ve sorunları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile paylaşacağını söyledi. “Kordon sefasını sürdürmemiz lazım” diyen Başkan Pekdaş, “Kordon hala İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde. Konak Belediyesi olarak biz sadece işgaliye harçlarını topluyoruz ve gürültü ölçümünü yapabiliyoruz. Diğer sorunları Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ile konuşacağım. Çözümü hep birlikte bulmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.
"İŞGAL BİR HAK DEĞİLDİR"
Kendi sorumlulukları alına giren sorunların üstesinden el birliği ile geleceklerini de söyleyen Pekdaş, özellikle işgaliye konusunda işletme sahiplerinden destek istedi. İşgaliye konusunda son derece titiz davranacaklarını belirten Pekdaş, “İşgal bir hak değil, müsemma göstermektir. Bir nevi göz yummadır o nedenle kalıcı uygulamalar yaşama geçirilemiyor ve geçirme durumunda sıkıntılar doğuyor. Bu özel bölgeler genel düzenlemelerle çözülemez. Apartman girişleri ve vatandaşın yürüme yolu işgal edilmemelidir. Vatandaşı da düşünmek zorundayız. İşgal alanının dışına çıkılmamalı, gürültü düzeyini kanuna uygun düzeyde tutmalıyız. Kordon sakinleri, kente gelenler Kordon’un keyfini çıkartabilmeli. Dünyanın her yerinden buraya geliyorlar. Esnaf kazanırsa biz de kazanırız. Yeter ki aramızda diyalog olsun. Sorunların üstesinden birlikte gelelim” şeklinde konuştu. Toplantı sonunda kordon esnafıyla birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Pekdaş’a, dernek başkanı Ömür Şanlı da çiçek taktim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Başkan Pekdaş Kordon Esnafıyla Bir Araya Geldi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Eylül 2015 tarihinde saat 12 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Pekdaş Kordon Esnafıyla Bir Araya Geldi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı