Ege Haberleri

EGE

  Başkan Pekdaş İzmir Ünisversitesi'nin konuğu oldu

  İZMİR, (DHA)
  04 Aralık 2014 - 01:12Son Güncelleme : 03 Aralık 2014 - 13:42

  İZMİR Üniversitesi öğrencileri, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek ve arkadaşlarını bu konuda bilinçlendirmek amacıyla, Kadın ve Toplum dersinde, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ı ağırladı.

  İzmir'in ilk kadın Baro Başkanı seçilmesinin ardından kariyerine Konak Belediye Başkanı olarak devam eden Avukat Sema Pekdaş, İzmir Üniversitesi'ne konuk oldu. Pekdaş, Kadın ve Toplum dersinde öğrenciler ile bir araya gelmeden önce Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazife Aydınoğlu ile birlikte Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş'i ziyaret etti. Üniversite müfredatında öğrencileri toplumsal cinsiyet konusunda bilinçlendirecek özel bir ders bulunması nedeni ile Rektör Erciyeş'i tebrik eden Pekdaş, İzmir'in gelişmiş bir kent olmasında önemli payın üniversitelere ait olduğunu söyledi.
  Başkan Pekdaş İzmir Ünisversitesinin konuğu oldu
  İş hayatında, politikada, yerel yönetimlerde ve sokakta her zaman erkekten sonra konumlandırılan kadının, Türkiye'de zaman içinde büyük yol kat ettiğini dile getiren Pekdaş, bu çabanın artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. 2002 yılında değişen Medeni Kanunun kadının pek çok alanda önünü açtığını belirten Pekdaş, "Çocuğunun adına karar veremeyen, ikametgâhı kocasına göre belirlenen, çalışma iznini kocasından alan kadın, bugün kendi kararlarını uygulayabilir bir noktaya geldi. Bu noktadan itibaren kadın, gerek politikada gerek diğer alanlarda kendisine sunulan olumlu ayrımcılıktan daha fazla yararlanmalı. Kadının önündeki en büyük engel öğrenilmiş çaresizlik. Artık cam tavanlar aşılmalı" dedi. Kadın ve erkeğin eşit bireyler olduğunu vurgulayan Pekdaş, eşitlerin birlikte çalışması ve üretmesinin çok daha büyük kazanımların elde edilmesini sağlayacağını söyledi.

  "GENÇLERİN ENERJİSİNE İHTİYACIMIZ VAR"
  Konak Belediyesi olarak, yapılacak yeni belediye binası için alınacak kararlarda dahi öncelikle kadınların ve engellilerin görüşlerine başvurduklarını ifade eden Pekdaş, "Tecrübe gereklidir ancak bazen muhafazakârlık getirir. Dünya dörtnala ilerliyor. Bizim bu hıza yetişmemiz için gençlerin bakış açısına ihtiyacımız var" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı