İZMİR HABERLERİ

Başkan Pekdaş’a Midilli’den Ziyaret

IHA
29.08.2015 - 14:30Son Güncelleme :

MİDİLLİ ADASI BELEDİYE BAŞKANI SPİRNOS GALİNOS, KONAK BELEDİYE BAŞKANI SEMA PEKDAŞ'I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ.

IHA

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Enternasyonal Fuarı’na katılmak için İzmir’e gelen Yunanistan’ın Midilli Adası Belediye Başkanı Spirnos Galinos ile belediye başkan yardımcıları Kostas Artintokis ve Yannis Ampulos’u makamında konuk etti.
Midilli Belediye Başkanı Spirnos Galinos’un Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ı ziyaretinde iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin artarak devam etmesi temennisinde bulunuldu. Konuk Belediye Başkanı Spirnos Galinos, Konak ve Midilli arasındaki dostluk köprülerini güçlendiren adımlar atmak istediklerini belirterek kültürel ve sanatsal işbirliklerine hazır olduklarını söyledi. Başkan Pekdaş’ı Midilliye davet eden Galinos, İzmir’den Midilli’ye doğrudan vapur seferlerinin başlamasını için de ortak girişimlerde bulunmak istediklerini dile getirdi.
ORTAK SORUN SURİYELİ GÖÇMENLER
İki belediye başkanını buluşturan ziyarette Suriyeli mülteciler konusu da gündeme geldi. Her iki belediye başkanı da Suriyeli mülteciler konusunda benzer sorunlar yaşadıklarını vurguladı. 90 bin nüfuslu Midilli’ye ada nüfusu kadar Suriyeli mültecinin geldiğini savunan Galinos, uluslararası kamuoyunun, Avrupa Birliği’nin ve Birleşmiş Milletler’in bu sorunun çözümü için adım atması gerektiğini söyledi. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin Avrupa’ya kaçış yolunu İzmir üzerinden gerçekleştirdiklerini belirterek, Konak’ta da on binlerce mültecinin barındığını vurguladı. Bu konunun yerel yönetimler tarafından çözüme kavuşmasının zor olduğunu kaydeden Başkan Pekdaş, tüm kamu kurumlarının ortak harekete geçerek, sorunun çözülmesi için birlikte hareket etmesi gerektiğini dile getirdi.
Barış mesajlarının da verildiği ziyaret sonunda Midilli Adası Belediye Başkanı Spirnos Galinos beraberinde getirdiği çeşitli hediyeleri armağan ederken ev sahibi Başkan Pekdaş da konuk belediye başkanına kahve fincanı takımı ile Konak Belediyesi’nin Semt Merkezleri’nde kurs gören kadınlar tarafından yapılan el işi süslerden hediye etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Başkan Pekdaş’a Midilli’den Ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ağustos 2015 tarihinde saat 14 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Pekdaş’a Midilli’den Ziyaret haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı