« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başkan Özmekik Rio'dan umutlu

2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'na puan kazandıran Uluslararası Badminton Olimpiyat Eleme Puan Turnuvası'nda mücadele eden Türk sporcular, organizasyonda verilen 20 madalyadan 9'unu kazandı.

A.A
SON GÜNCELLEME

Fatih Spor Kompleksi'nde düzenlenen ve 24 ülkeden 150 sporcunun katıldığı turnuva, gerçekleştirilen final müsabakalarının ardından sona erdi.

Turnuva sonunda verilen 20 madalyadan 9'unu kazanan milli sporcular, Mayıs 2016'ya kadar düzenlenecek turnuvalarda alacakları puanlarla kendi kategorilerinde üst sıralarda yer almaları durumunda 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları'na katılmaya hak kazanacak.

Organizasyonun ardından dereceye giren sporcuların madalya ve kupalarını veren Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, turnuvanın Türk sporcular açısından başarılı geçtiğini söyledi.

Olimpiyatlara katılmak için şu anda tek kadınlarda iki sporcunun kotanın içinde olduğunu aktaran Özmekik, şunları kaydetti:

"Çift kadınlarda da şu an Neslihan Yiğit ve Özge Bayrak kotanın içindeler. İnşallah bunu Mayıs 2016'ya kadar devam ettirirler ve olimpiyata gitmeye hak kazanırlar. Mevcut sıralamamızı koruduğumuz takdirde 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi tek kadınlar dışında çift kadınlarda da temsil edeceğimizi düşünüyorum."

Tek erkeklerde de milli sporcu Emre Vural'ın kota almak için gayretlerini sürdürdüğünü kaydeden Özmekik, "Emre Vural tek erkeklerde çeyrek final yaptı. O da şu anda dünya sıralamasında 130'larda. İnşallah ilk 80'in altına düşecek. Tek erkeklerde de bir sporcumuzun kota almasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Turnuvada gerçekleştirilen final müsabakaları sonunda sıralamalar şöyle oluştu:

Çift kadınlar:

1- Kader İnal-Fatma Nur Yavuz
2- Cemre Fere-Ebru Yazgan
3- Büşra Benk-Merve Çoban
- Tatjana Bibik-Elena Komendrovskaja (Rusya)

Çift erkekler:

1- Gergely Krausz-Tovannakasem Samatcha (Macaristan)
2- Ashkan Fesahati-Mohamad Reza Khanjani (İran)
3- Vatannejad Soroush Eskandari-Farzin Khanjani (İran)
- Oktay Aydın-Yunus Baş

Tek kadınlar:

1- Kati Tolmoff (Estonya)
2- Laura Sarosi (Macaristan)
3- Ebru Yazgan
- Elena Komendrovskaja (Rusya)

Tek erkekler:

1- Yuhan Tan (Belçika)
2- Misha Zilberman (İsrail)
3- Matthias Almer (Avusturya)
- Anatoliy Yartsev (Rusya)

Karışık çift:

1- Melih Turgut-Fatma Nur Yavuz
2- Serdar Koca-Emine Demirtaş
3- Bahadır Kaan Kola-Büşra Yalçınkaya
- Burak Furkan Demir-Büşra Benk


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler