Amasya Haberleri

AMASYA HABERLERİ

  Başkan Özdemir, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini anlattı

  DHA
  16 Mart 2017 - 08:44Son Güncelleme : 16 Mart 2017 - 08:45

  Başkan Özdemir, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini anlattı

  Sinan HARMANCI/AMASYA,(DHA)- AMASYA Belediye Başkanı Cafer Özdemir 16 Nisan halk oylaması öncesi mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. 

  Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, halkın oylamasına sunulacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemi ve yeni sivil anayasa hakkında bilgi verdi. Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Ülkemizde anayasalar bugüne kadar millet tarafından değil, vesayetçi zihniyetli kişiler tarafından toplumu sınırlandıracak şekilde hazırlandı. Haliyle hem yapılış şekli hem de içerikleri yönünden en çok tartışılan metinler Anayasalardır. AK Parti Hükümeti olarak 2007 yılında yaptığımız referandumda birçok maddeyi değiştirerek anayasanın kalitesini arttırdık. Şimdi de önümüzde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için bir referandum var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hayata girdiğinde Cumhurbaşkanı, devletin ve yürütmenin başı olacak, yürütmedeki iki başlılık sona erecek. Mevcut anayasamızda Cumhurbaşkanımızın yetkileri sınırsız ama hiçbir şekilde yargılanamıyor. Yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanı hem meclise hem de millete karşı sorumlu hale gelecek. Kısacası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte yetki kullanıp sorumlu olmayan hiçbir makam ve kişi kalmayacak” dedi.

  Başkan Özdemir, “Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisi kesilmeyecek. Böylelikle siyasal katılım hakkına getirilen engel ortadan kalkacak. Bir diğer önemli yenilikte ülkenin güvenliğiyle ilgili kararların daha hızlı alınabilecek olması. Bu ve bunun gibi birçok yenilik Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile birlikte hayata geçecek. En önemli kazanımlarından biri de sürekli istikrardır. Ülkemiz hiç durmadan yoluna devam edecektir. Bu iş, bir millet, bir memleket meselesidir. Ve o nedenle de yürütmenin tek başına her zaman daim olması gerektiğini her fırsatta anlatacağız” diye konuştu.

  Pirler Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen programa Ak Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, Ak Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, Ak Parti Amasya Merkez İlçe Başkanı Necmettin Topsakal, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Dümen ve Cengiz Erdem katıldı.

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  AmasyaBugün19 ºCÇok Bulutlu
  • Perş16 ºC
  • Cuma18 ºC
  • Cmts24 ºC
  • Pazr24 ºC
  • Pzts14 ºC
  • Salı15 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı