AYDIN HABERLERİ

Başkan Özakcan, Ankara’da Aydın’ın Jeotermal Kaynakları Sorununu Dile Getirdi

IHA
12.10.2015 - 14:56Son Güncelleme :

Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Ankara'da katıldığı bir toplantıda Aydın'ın jeotermal kaynakları sorununu dile getirdi.

IHA

Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, Haymana’da düzenlenen Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Olağan Meclis Toplantısı ve Jeotermal Kaynaklar ve Kullanım Alanları ile ilgili Belediyeleri Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.
Toplantıda, Efeler Belediyi Başkanı M. Mesut Özakcan’ın önerisi ile Aydın’da ki jeotermal kaynaklarının potansiyelinin ve çevreye, tarım arazilerine olan etkisinin akademisyenlerce araştırılması kabul edildi.
Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği, Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısını Ankara Haymana’da yaptı. Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci’nin açılış konuşmasıyla başlayan toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından 2016 yılı yatırım çalışma ve performans programının görüşülmesi, 2016 yılı tahmini bütçesinin görüşülerek karara bağlanması, Birlik üyeliğine katılımlar ve Ankara’da şube açılmasıyla ilgili konular görüşüldü.
“AYDIN HALKIMIZ JEOTERMAL KAYNAKLARDAN YARARLANAMIYOR”
Düzenlenen toplantıda, Türkiye’nin en önemli jeotermal kaynaklarına sahip olan Aydın halkı adına Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin deneyim ve birikimlerinden faydalanmak için üye olduklarını belirterek sözlerine başlayan Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, “Aydın Türkiye’nin en zengin Jeotermal kaynaklara sahip ilimizdir. Ancak Aydın halkımız bu zenginliklerden hiç faydalanamamaktadır. Özel sektöre bu sahaların kiralanması Aydın’da sivil toplum kuruluşlarını da, haklı olarak jeotermal karşıtı eylem ve etkinliklerine, tepkilerine neden olmuştur. Çünkü, özel sektörün kullanacağı ama üzerinde yaşadığımız, Aydın’da ki jeotermal zenginliğimiz hiçbir belediyenin, vatandaşın yararlanamayacağı bir kaynak durumuna getirildi. Jeotermal enerji kaynağı yer kabuğunun içinde bulunan temiz ve sürdürülebilir bir enerji tipidir. Yeryüzüne ısı pompaları sayesinde çıkartılan enerji santrallerde elektrik üretme; bina ve sera ısıtma aynı zamanda serinletme işlerinde kullanılır. Ancak ilimizde bulunan bu kaynaklardan hiçbir belediye ve vatandaş yararlanamıyor. Ne ısınmada ne elektrikte ne de serinlemede yararlanamıyoruz. Jeotermal kaynaklar yönünden oldukça zengin olan ilimiz aynı zamanda bir tarım bölgesidir. Ben T.C. Efeler Belediye Başkanı olduğum gibi aynı zamanda Elektrik Mühendisi bir Aydınlıyım. Aydın il sınırları içerisindeki Jeotermal tesislerinin tarım alanları ve çevreye etkilerinin iyice tartışılır hale geldiği ilimizde, akademisyenlerce bilimsel bir araştırma yapılmasını talep ediyorum. Özellikle söz konusu bölgelerdeki zeytin, incir üretiminin ve tarımsal alanların bu tesislerden ne şekilde etkileneceğinin bilimsel tespitlerle ortaya konmasını istiyorum. Aydın’da yaşayan vatandaşlarımızın sağlığı bizler için her şeyden önce gelmektedir” dedi.
Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan’ın önerisi, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nce kabul edilerek en kısa zamanda oluşturulacak akademisyen gurubuyla Aydın’da gerekli araştırılmanın yapılmasına karar verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Başkan Özakcan, Ankara’da Aydın’ın Jeotermal Kaynakları Sorununu Dile Getirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2015 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Özakcan, Ankara’da Aydın’ın Jeotermal Kaynakları Sorununu Dile Getirdi haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:30
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı