"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Başkan Melih Gökçek Almanları kızdırdı

AVRUPA’nın dördüncü büyük havalimanı olan Frankfurt’un bulunduğu Almanya’nın Hessen Eyalet Hükümeti, bir süredir Türkiye’den bir partner bölge arıyor.

350 bin Türk’ün de yaşadığı yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip Hessen Eyaleti Başbakan Yardımcısı, Adalet, Uyum ve Avrupa İlişkileri Bakanı Jörg-Uwe Hahn, Alman gazetecilerin de bulunduğu kalabalık bir heyetle geçen hafta Türkiye’yi ziyaret etti. Liberal Parti Eyalet Teşkilatı Başkanı da olan Alman bakan beraberindeki heyet ile önce İzmir’i daha sonra Ankara’yı ziyaret edip ikili temaslarda bulundu.
Hessen Eyaleti daha önce Fransa’nın Aquitaine, İtalya’nın Emilia-Romagna, Polonya’nın Wielkopolska ve Rusya’nın Jaroslawl bölgeleriyle partner olmuş. Bugüne kadar da bu partner ilişkisinin çok faydasını görmüş.
Alman Bakan, ziyareti sırasında verdiği demeçlerde, “Kardeş şehir” değil “kardeş bölge” aradıklarını ifade etti. Bakan Hahn, “Biz yeni bir şey keşfetmiyoruz. Mevcut ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Eyaletimiz halkının bazılarında Türkiye ve Türkler hakkındaki önyargılı düşüncelerin değişmesini sağlayacağız. Ayrıca eyaletimizdeki Türk kökenli göçmenlerin babalarını, annelerinin, büyükbabalarının, büyükannelerinin geldikleri yere verdiğimiz önemi de göstermek istiyoruz” diyor.
1987’den beri eyalet milletvekili olan Liberal Partili deneyimli politikacı Alman Bakan Hahn, Türk dostu olarak da tanınıyormuş. Asıl mesleği avukatlık olan politikacı, bu dönem bakan olur olmaz da hemen kolları sıvayıp Türkiye’den partner bölge aramaya çıkmış ama İzmir’de gördüğü misafirperverliğin karşısında Ankara’da hayal kırıklığına uğramış.

BILD NE YAZDI

Almanya’da günde 5 milyona yakın trajıyla Bild gazetesi 14 kasım Çarşamba günü ikinci sayfasında verdiği haberde kelimesi kelimesine aynen şunu yazıyor;
“Ankara Anakent Belediye Başkanı, Frankfurt’u Hessen Eyaleti’nin başkenti sanıyor.
Hessen, Türkiye’de kendine bir bölge arıyor. Ancak bu Ankara olmayacak. Önce, Adalet Bakanı Jörg Uwe Hahn (Hür Demokrat Parti) otel odası için bir saat bekletildi. Ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Frankfurt’un Hessen’in başkenti olduğunu söyledi. Anlaşılan Wiesbaden’den gelen konukların kendinden tam olarak ne istediklerini de bilmiyordu. Hahn, kötü hazırlanan başkanı düzeltti, Ankara diye bir de vilayet olduğundan ‘Kardeş bölge’ kavramını açıkladı. Gökçek bu açıklamaya, “Avrupa Birliği Türkiye’yi alırsa iyi olur” yanıtını verdi. Hahn olanlardan hemen sonra, “Sanırım Ankara’dakiler biraz havadalar (ayakları yerden kesilmiş)” değerlendirmesini yaptı. Anlaşılan o ki, Hessen’le ortaklık sıfır.

PARTNERLİK GÜNDEMDEN ÇIKTI

Böylelikle Ankara ve çevresinin. Hessen Eyaleti ile partner olması gündemden kalkmış. Alman gazetelerini yazdığına göre, şimdi iki alternatif var. Bunlar İzmir veya Bursa bölgesi. Bu ikisi arasında tekrar bir tercih yapılacak ama İzmir ağır basıyor galiba. İzmir’de çok sayıda Alman firmasının olması, üniversitelerin olması gibi faktörlerin yanısıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu “Hessen ile partner bölge olabileceğimizi düşünüyorum” demiş ve şaka yollu da olsa sözlerini şöyle tamamlayıp bakanın gönlünü fethetmiş. “Hessen ve Türkiye’nin bayrakları aynı renge sahip. İkisi de kırmızı beyaz. Hessen bayrağında bir tek ay yıldız eksik.”
X