« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Başkan madalya bekliyor

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, “Londra'da, şimdiye dek olimpiyatlarda kazandığımız toplam madalya sayısı kadar madalya bekliyoruz” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Mehmet Terzi, Türk olimpiyat kafilesinde en fazla sporcu sayısına sahip (33) Atletizm Milli Takımı'ndan beklenen performansı, Londra Olimpiyatları öncesinde açıklamalar yaptı.

Pekin-2008'e 16 kişiyle katıldıklarını hatırlatan Terzi, “O sayı da o zaman için bir rekordu, ancak şimdi 33 kişiye ulaştık. Bu sayının artmasını, atletizmde son yıllarda yaşanan gelişmeye bağlıyoruz” diye konuştu.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de geçen ay düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'nin bir ilki yaşadığını, 4'ü altın toplam 7 madalya kazandığını anımsatan Terzi, “Projelerimizin ve sistemli çalışmalarımızın
neticesinde bu başarıyı yakaladık. Teknik branşlarımızla ilgili yurt dışından danışman antrenörler getirdik, kendi antrenörlerimizin eğitim seviyesini yükselttik. Artık üst düzey antrenörlerimiz var Türkiye'de. Artık Avrupa şampiyonları çıkarabiliyoruz, dünya şampiyonalarında derece alabiliyoruz, olimpiyatlarda madalya alabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Olimpiyat tarihinde, atletizmde toplam 4 madalya kazanıldığını hatırlatan Terzi, “2008 Pekin'de Elvan Abeylegesse'nin 2 gümüşü, 2004 Atina'da Eşref Apak'ın 1 bronzu, 1948 Londra'da Ruhi Sarıalp'in 1 bronz madalyası var. Biz Londra'da, şimdiye dek olimpiyatlarda kazandığımız toplam madalya sayısı kadar madalya bekliyoruz” dedi.

Londra'da bir çok dalda yarışacaklarını ifade eden Terzi, şunları kaydetti:
“Olimpiyatlarda, atletizmde 47 branş ve 141 madalya var. Yarı finallerde, finallerde ne kadar çok sporcumuz yarışırsa madalyaya da o kadar yakın olacağımızı düşünüyorum. İlk kez bir bayrak takımımız olimpiyatlara katılıyor. Yelpazemiz genişledi. Atmalarda, atlamalarda, koşularda ve sprintlerde katılıyoruz.
Avrupa Şampiyonası'nda madalya alan sporcularımızın üst düzey sporcular olduğunu düşünüyorum. Dünya sıralamasındaki derecelere baktığımızda ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Fatih Avan, Avrupa Şampiyonası'nda asıl performansını gösteremedi ancak onun olimpiyatlarda kendisini göstereceğini düşünüyorum. Aslı Çakır Alptekin, Gülcan Mıngır, İlham Tanui Özbilen, Fatih Avan, Tarık Langat ve Polat Kemboi Arıkan'ın madalya şansının olduğunu düşünüyorum. Önemli olan finallere kalmak, finallerde mücadele ettikten sonra madalya gelecektir.”

“Elvan ve Süreyya öncü oldular”

Mehmet Terzi, Türk atletizminde bayan sporcuların önde olmalarıyla ilgili olarak da “Londra'da yarışacak 33 sporcumuzun 25'i bayan. Genele baktığımızda, bu zamana kadar elde edilen madalyalarda bayanlar hep önde oldu. Elvan Abeylegesse ve Süreyya Ayhan gibi sporcularımız, bayan sporcuların yetişmesinde öncülük etmişlerdir.
Erkeklerde de öncülük etmeleri açısından Kenya'dan getirdiğimiz son atletlerin (İlham Tanui Özbilen, Polat Kemboi Arıkan ve Tarık Langat Akdağ) lokomotif sporcular olacağını düşünüyoruz. Erkeklerde Kemal Koyuncu, Halil Akkaş gibi yetişen sporcularımız var. Onların da daha ileriye gideceğini düşünüyoruz. Erkek atlet sayımızın, ileride bayanlara yetişeceğini düşünüyorum” dedi.

Terzi, Londra Olimpiyatları'na katılamayacak Avrupa şampiyonu milli atletler Elvan Abeylegesse ve Almitu Bekele Degfa için de, “Pekin-2008'de Elvan 2 gümüş madalya almış, Almitu da bayanlar 5 bin metrede yedinci olmuştu. Bu yıl her ikisi için de şanssızlık yaşandı. Onların da ileriki yarışlarda büyük dereceler elde edeceklerini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz