ERZİNCAN HABERLERİ

Başkan Limon’dan Hicri Yılbaşı Kutlama Mesajı

IHA
14.10.2015 - 14:56Son Güncelleme :

ERZİNCAN ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BAŞKANI BEDİR LİMON HİCRİ YILBAŞI MESAJI YAYIMLADI

IHA

Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, Hicri Yılbaşının 1437.yıl dönümü dolayısıyla Tüm islam aleminin Hicri Yılbaşını ve Muharrem Ayını Kutladı.
Hicretin önemine dikkat çeken Limon, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ 14 Ekim Çarşamba 1 Muharrem 1437. hicri yılıdır. Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicreti esas alınarak Hz. Ömer döneminde hicri takvim uygulaması başlamış ve muharrem ayının özelliklerinden dolayı muharrem ayı hicri birinci ay olarak kabul edilmiştir.
İnsanlığa barış, huzur ve mutluluk sunmak üzere gönderilmiş olan yüce dinimiz İslam’ı tebliğle görevlendirilen sevgili peygamberimiz ve Ona inananlar Mekke’de zulme, haksızlığa, hakarete, baskıya ve işkenceye maruz kalmışlardı. Vahye dayalı bir ümmet bilinci oluşturabilmek amacıyla Mekke’deki Müslümanlar tüm zorluk ve baskılara rağmen zihinlerde ve kalp¬lerde gerçek manada hicreti oluşturduktan sonra Habeşistan’a, Taif’e ve ardından da Medine’ ye hicret etmişlerdir. 14 Ekim çarşamba günü Muharrem ayının birinci günü olup, Peygamberimizin Medine’ye hicretinin 1437’ıncı yıl dönümüdür. İslam tarihinde ve peygamber (sav)’in hayatındaki en önemli olaylardan biri hiç şüphesiz hicret olayıdır. Asrın getirdiği sıkıntı ve problemlerle kararan kalplerimizi, hicretle başlayan ve yeşeren insani ve İslami değerlerle yeniden ihya edelim. Peygamberimiz (sav)’in ‘Hakiki hicret kötülükleri terk etmektir’ hadisini hatırlayarak gerçek hicretin; tüm haramlardan uzaklaşarak sevgi ve ibadetle bütünleşen samimi ve şuurlu bir kullukta olduğunu unutmayalım. Bu vesileyle hicri yılbaşının bize ve bütün İslam âlemine huzur ve saadet getirmesini diliyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzincan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzincan ilinden Başkan Limon’dan Hicri Yılbaşı Kutlama Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2015 tarihinde saat 14 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Limon’dan Hicri Yılbaşı Kutlama Mesajı haberi güncellenecektir.

ERZİNCAN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  14:52
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı