ESKİŞEHİR HABERLERİ

Başkan Kurt’tan Taşeron Sisteme Eleştiri

IHA
29 Eylül 2015 - 12:34Son Güncelleme : 29 Eylül 2015 - 12:35

BAŞKAN KURT İŞÇİLERE SESLENDİ

IHA

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, işçilerin haklarının sömürüldüğünü ve taşeron sistemiyle birlikte işçilerin kölelik sistemine sürüklendiğini ifade ederek eleştiride bulundu.
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, kurban bayramı nedeniyle Park Bahçeler ve Fen İşleri Müdürlüğü çalışanları ile bayramlaştı. Başkan Kurt, Park Bahçeler Müdürlüğü şantiyesi ve Fen İşleri Şantiyesi’nde gerçekleşen bayramlaşma töreninde işçilerle tek tek tokalaşarak bayramlarını kutladı.
İŞÇİLER MUTLU DEĞİLSE, İŞ ÜRETİMİ OLMAZ
Bayramlaşma töreninde konuşan Başkan Kurt, “ Ben 18 yaşımdan beri konuşuyorum. İşçilere, köylülere, yoksullara haklarını anlatıyorum. Sosyal demokrat bir düzenin neler getirebileceğini anlatmaya çalışıyorum. 30 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimler öncesi biz sizleri ziyarete geldik ve bu şartlar altında çalışılamayacağını söyledik. Göreve seçildiğimizin ardından ilk yaptığımız iş çalışanların haklarını korumak için adım atmak oldu. Çalışanlarımıza iyileştirmeler yaptık ve yapmak zorundayız çünkü biz buna inanıyoruz. Bir iş yerinde çalışanlar huzurlu değilse, karnı doymuyorsa ve mutlu değilse orada mutluluk ve huzur olmaz orada iş üretimi olmaz” dedi.
İYİ İŞLER YAPACAKSINIZ
Başkan Kurt, şu anda Odunpazarı’nda Park Bahçeler, Fen İşleri ve Temizlik İşleri ve her alandaki işçilerin başarılı olduğunu vurguladı. İşçilerin olumsuz şartlara rağmen fedakârca mücadele ettiğini belirten Başkan Kurt, “Geçtiğimiz kış ayında olağan üstü mevsim şartlarında hepiniz can siper hane bir biçimde çalıştınız. Bu karşılıklı anlayışı ve sevgiyi devam ettirmemiz lazım. Ben sizlerin en iyi işleri yapacağınıza inanıyorum. Fakat bu en iyi işleri yaparken bazı şeylerin ortadan kaldırılması lazım ki sizin geleceğiniz garanti altına alınsın” dedi.
DESTEK OLUN, KÖSTEK OLMAYIN
Şu anda ki iş yasalarıyla işçilerin sömürüldüğünü ve haklarının gasp edildiğini söyleyen Başkan Kurt, “Sizin kazandığınız para kadar birileri sizin sırtınızdan para kazanıyor. Böyle bir düzen olmaz, böyle bir düzeni biz kabul etmiyoruz. Odunpazarı Belediyesi’nin 30 Mart’tan önceki halini düşünün ve şimdiki halini düşünün. Eğer arada bir fark varsa bu solcu bir belediye başkanının seçilmesinden dolayıdır. Hiç kimse durup dururken bu işçilere bir şeyler verelim demez. Bizlere destek olmanızı istiyoruz, köstek olmayın” dedi.
TAŞERON FİRMALARI KURTARMAK İÇİN KANUN ÇIKARTILDI
Taşeron sisteminin tam bir kölelik sistemi olduğunun altını çizen Başkan Kurt, şunları söyledi;
“Şu anda çalışan arkadaşlarımızın üçte ikisi taşeron çalışan. İşçilerin bir çalışma hakkı var bu çalışma hakkını doğru dürüst sağlayamayan bir hükümet olamaz. 13 senedir işçi lehine bir tane düzgün kanun yapılmadı. Türkiye’de en az asgari ücret bin 500 TL olacak dedik, emekli maaşı en az bin 500 TL olacak dedik kabul edilmedi. Sizin maaşınız bin 500 TL olsaydı iyi olmaz mıydı? Taşeron işçilerle toplu sözleşme dahi yapılamıyor nedeni yönetimde olanların yaptığı kanunlar yüzünden. Türkiye’de geçen sene çıkan bir kanuna göre taşeron işçilerin kıdem tazminatlarından asıl işveren olarak belediyeler sorumlu. Bu kanun sizler için çıkarılmadı, taşeron firmaları kurtarmak için çıkarıldı. Odunpazarı Belediyesi olarak çalışan işçilerimizden memnunuz. İşçilerimize iyileştirme yapmaya devam edeceğiz. Çıkarılmış yanlış kanunlara inat Odunpazarı Belediyesi’nde doğru bir çalışma ortamı sağlayacağız.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Başkan Kurt’tan Taşeron Sisteme Eleştiri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Eylül 2015 tarihinde saat 12 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Kurt’tan Taşeron Sisteme Eleştiri haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   17:01
  • Akşam
   20:00
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı