ESKİŞEHİR HABERLERİ

Başkan Kurt Avrupa Parlamentosunda

IHA
17.10.2015 - 12:21Son Güncelleme :

ESKİŞEHİR ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KAZIM KURT, 12-15 EKİM TARİHLERİ ARASINDA BELÇİKA’NIN BRÜKSEL ŞEHRİNDE AVRUPA PARLAMENTOSU TÜRKİYE DOSTLARI GURUBU VE SODEM (SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYELER DERNEĞİ) ORTAKLIĞIYLA DÜZENLENEN KONFERANSA KATILDI.

IHA

Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 12-15 Ekim tarihleri arasında Belçika’nın Brüksel şehrinde Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostları Gurubu ve SODEM (Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği) ortaklığıyla düzenlenen konferansa katıldı.
Başkan Kurt konferansta, Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde yerel yönetimlerin rolünü anlattı. Gerçekleşen toplantıya Türkiye’den, SODEM Başkanı ve İzmir Seferihisar Belediye Başkanı Başkanı Tunç Soyer, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Jale Nur Süllü, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, İstanbul Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İzmir Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı adına Başkan Yardımcısı M. Melih Savaş, Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eskinat, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Eskişehir Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Eskişehir Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan ve SODEM Genel Sekreteri Onur Eryüce katıldı.
Moderatörlüğü Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği Direktörü Felix Schmit tarafından yapılan konferansta, Avrupa Parlamenteri İsmail Ertuğ, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Rhone-Alp Bölgesi Başkan Vekili-Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi üyesi Bernard Soulage, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müdürlüğü Strateji ve Türkiye Direktör Simon Mordue konuşmacı olarak yer aldı.
Başkan Kurt konferansta yaptığı konuşmasına, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde olması hem Türkiye için hem de Avrupa için zorunluluktur. Biz Türkiye’de 3 yıldır mültecilerle ilgili, Suriyelilerle ilgili sıkıntılar çekiliyoruz. Fakat bunun zorluğunu anlatamıyoruz. Somut olarak Avrupalılar savaşın gerçekten kötü bir şey olduğunu herhalde bir kez daha gördüler” dedi.
CHP’li belediyelerin Avrupa Birliği standartlarında çalışma yaptığını söyleyen Başkan Kurt, “Türkiye’deki sosyal demokrat belediyeler olarak Avrupa Birliği Katılım süreci içinde belediyelerin fonksiyonları ne olur diye düşünüyoruz ve kendimize olan özgüvenimizi ortaya koymak istiyoruz. CHP’li belediyeler zaten Avrupa Birliği standartlarında çalışma gerçekleştiriyor. Sosyal demokrat uygulamayı gerçekleştirmekte Avrupa’daki belediye ile şu anda Silivri’deki belediye arasında fark yok. Avrupa’daki belediyelerin yaptığı işlerin büyük çoğunluğunu şu anda Bursa Nilüfer Belediyesi çok doğru bir biçimde hayata geçiriyor” diye konuştu.
“Ne hikmettir ki Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme noktasında ciddi bir kabul görmediğini de üzülerek görüyoruz” diyen Başkan Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Avrupa’da sosyal demokrat partilerin, sosyalist partilerin yani yoldaşlarımızın da eksiği olduğunu düşünüyorum. Çıkış nedeni, varlık nedeni dinsel bir temele dayalı bir parti bizden daha çok demokrat olarak sayıldı. Bu iş böyle olmamalıydı, sonuçta böyle bir noktaya geleceği belliydi. Biz bunu söylediğimiz zaman Avrupa’yı inandıramadık. Şimdide aynı sıkıntıyı varlık nedeni etnik temele dayalı bir partiyle CHP’yi aynı kefeye koymakla yaptığımızı biliyorum. Bunun düzelmesi gerektiğini çağdaş bir sosyal demokrat partinin CHP olduğunu bütün Avrupa’nın anlamsı gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada bizim eksiklerimiz varsa bunu da aşarız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Başkan Kurt Avrupa Parlamentosunda hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2015 tarihinde saat 12 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Kurt Avrupa Parlamentosunda haberi güncellenecektir.

  ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:25
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:58
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı