Ege Haberleri

EGE

  Başkan Kocaoğlu 2012’de mesaiye adliyede başladı

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  03.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, davet üzerine dün adliyeye gidip Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Cengil’e “Şüpheli” sıfatıyla 6 saat ifade verdi.

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nden 16 bürokratın tutuklu olduğu, “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, kurulan örgütün faliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, belgede sahtecilik, kurumu zarara uğratmak, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında Başkan Aziz Kocaoğlu’na ifade için çağrı yazısı gönderildi.

  Kocaoğlu da yılın ilk mesai gününde Bornova’daki evinden taksiye binip korumaları ve belediye görevlileri olmadan İzmir Adliyesi’ne gitti, “Şüpheli” sıfatıyla Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil’e ifade vermeye başladı.

  Çete de yok reis de

  Kocaoğlu’nun ifade verdiğini çalışanlar CHP’liler televizyonlardan öğrendi. Haberi duyunca adliyeye gelen CHP milletvekillerinden Alaattin Yüksel,  “Başbakan Erdoğan da benzer suçlamalarla karşılaşmıştır. Kendisine sesleniyorum, ‘sizin yaşadıklarınızın sizin muhaliflerinizin yaşamasına izin vermeyin. Demokrasiye inanıyorsanız bunu gösterin.’

  Bu tür zulümlerin yapılmasına izin vermemelidir. Büyükşehir’de yaşandığı iddia edilen olaylar da özel yetkili mahkemelerin yetkisi kapsamında değildir. Ortada çete de yoktur, reis de yoktur” dedi.  

  Aydoğan da ifade vermiş

  Kocaoğlu’nun ifadesine saat 12.15’de öğle yemeği arası verildi. Kocaoğlu Baro Başkanı Sema Pektaş’ın makam odasına gidip birsüre dinlendi. Daha sonra odadan çıkan Kocaoğlu, sorulara, “Ne diyebilirim? Bildiğiniz soruları soruyorlar” dedi. Kocaoğlu daha sonra ifadeye devam için yeniden özel yetkili savcının odasına gitti. Öğleden sonraki ifadeye Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Haydar’ın da katıldığı öğrenildi.
  16 bürokratın tutuklu olduğu soruşturma kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan’ın da geçen cuma günü ifade verdiği ve serbest bırakıldığı öğrenildi.

  Çete suçlamasını şiddetle reddediyorum

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’na daha önce tutuklanan sanıklara sorulan tüm soruların tek tek yöneltildiği ortaya çıktı. İfadesi alınırken, Kocaoğlu’nu avukatlar Baro Başkan Yardımcısı Ercan Demir, Bilge Özer ve Nilay Kökkılınç savundu. Soruşturmayı yürüten savcı Birol Çengil’in 25 soru sorduğu Kocaoğlu’nun da bunlara tek tek cevap verdiği belirtildi. Kocaoğlu’na, Şevval Sam konseri, Çankaya Katlı otopark ihalesi, ESHOT ve İZSU’daki ihaleler ile eski genel sekreter Ersu Hızır ve eski genel sekreter yardımcısı Ferda Eser’in görevlerinden alınmasıyla ilgili soruların yöneltildiği öğrenildi.
  Avukatları, Kocaoğlu’nun tüm suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Kocaoğlu’nun ifadesinde şunları söylediği öjğrenildi:

  4 milyon İzmirli’yi yaralar

  “Tutuklu bulunan arkadaşlarım, bilfiil tanıdığım ve birlikte çalıştığım üst düzey yönetici kişilerdir. Kötü niyetli olduklarını, ihaleye fesat karıştırdıklarını, şahsi menfaat temin ettiklerine kesinlikle inanmıyorum. Bu kişiler şerefleriyle ülkelerine, İzmir kentine hizmet eden kişilerdir. Ben de bugüne kadar şeref, haysiyetim ve onurumla yaşadım. Bir çok kamu görevinden yüzümün akı ile çıktım. Dünya alem bilir ki, hiç kimsenin ve kamunun bir kuruşuna halel getirmedim. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çete suçlamasını şiddetle reddediyorum. Böyle bir iddiada bulunmanın sadece İzmir Belediyesi ve şahsıma değil, 4 milyon İzmirli’yi de yaraladığını iddia makamına belirtiyorum. Suçlamalardan hiç birisini kabul etmiyorum.”

  İzmir Aziz’dir Aziz kalacak

  Kocaoğlu’nun saat 09.45’de başlayan ifadesi saat 15.30 sıralarında tamamlandı. İfadenin tamamlanmasının ardından soruşturmayı yürüten özel yetkili cumhuriyet savcıları, Başsavcıvekili Ali Haydar’ın başkanlığında mütalaada bulundu. Ardından Kocaoğlu serbest bırakıldı. Dışarıda bekleyen yaklaşık 200 kişi “İzmir seninle gurur duyuyor”, “Burası İzmir Kayseri değil”, “İzmir Aziz’dir Aziz kalacak” sloganları attı. Başkan’ı eşi Türkegül, oğulları Çağdaş ve Ulaş Kocaoğlu da adliye kapısında bekledi. Çıkışta kısa bir açıklama yapan Kocaoğlu, “Cuma günü ifade vermek için adliyeye çağırıldım. Sabah 10.00’den şu ana kadar ifade verdim. İzmir Büyükşehir Belediyesi operasyonu kapsamında birçok sorular soruldu. Bildiklerimi, bildiğiniz cevapları verdim. Bilemediklerime ‘bilmiyorum’ şeklinde cevap verdim. Şu an ifadem bitti. Belediyeye gidip çalışmama devam edeceğim. Malum sorular soruldu. Umuyorum ki cezaevindeki arkadaşlarım biran önce özgürlüklerine kavuşur. Herkese teşekkür ediyorum. Çok iyiyim gidip çalışacağım. 205. madde kapsamında örgütle ilgili sorular da soruldu cevaplarımı verdim” dedi.

  Kılıçdaroğlu: Bunları aşacağız

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kocaoğlu’nu telefonla aradığı açıklandı. CHP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, “Size, arkadaşlarınıza ve belediyeye yönelik baskın, saldırı ve yıldırma operasyonunu büyük bir dikkatle izliyoruz. Desteğimiz sizinle. Bunları aşacağız” dedi.

  Bayır’dan destek açıklaması

  CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, yazılı açıklama yaptı, Kocaoğlu’nun operasyonların başladığı günden bu yana  arkadaşlarının suçsuz olduğunu, bunu her yerde savunacağını ve kendisinin de çağrılmasını dinlenmesini istediğini hatılattı, şöyle dedi:
  “Bu bağlamda her ne kadar geç olsa da kendisine adli makamlardan gelen daveti yerine getirerek, savcının sorularına cevap vermiş ve tüm gerçekleri ilgili makamlarla paylaşmıştır. Aziz Kocaoğlu İzmirlilerin gönlünde dürüst başkan olarak yer etmiştir, veremeyeceği hesabı olmadığını her fırsatta dillendirmiş ve bu sözünü de yerine getirmiştir. AKP’nin tüm ülkede uyguladığı, bizden olanlar-bizden olmayanlar politikası en fazla İzmir’de yaşanıyor, çünkü kafalarındaki Türkiye resmini oluşturmaları için en büyük engel İzmir ve İzmirliler. Onun içindir ki, büyükşehir belediyemize siyasal baskılar sonucu yapıldığına inandığımız operasyonlardan bile medet umar, bu üzücü durumdan bile çıkar sağlamaya çalışır bir halde fırsatçılık yapmaya çalışmaktadırlar. Bu ülkenin en köklü partisini ayak oyunlarıyla sarsamayacakları gibi, bu ülkenin en dürüst çalışan belediyelerinden olan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerini de, siyasi baskılarla yıldıramayacaklardır. Ne bizler siyaseten çözüm, ne CHP’li belediyeler hizmet üretmeye ve çalışmaya ara verecektir, korku imparatorluğunu yıkacak olanlar, yine korkutularak yıldırılmak istenen insanlar olacaktır.” İZMİR, (DHA)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı