MERSİN HABERLERİ

Başkan Kocamaz, Güneykent’te Yapılacak Cemevi’nin Temelini Attı

IHA
22.08.2015 - 18:31Son Güncelleme :

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI MERSİN ŞUBESİ’NİN MERKEZ TOROSLAR İLÇESİ GÜNEYKENT MAHALLESİ’NDE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KATKILARIYLA YAPILACAK OLAN CEMEVİNİN TEMELİ, DÜZENLENEN TÖRENLE ATILDI. CEMEVİNİN TEMELİNİ, MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BURHANETTİN KOCAMAZ VE HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI GENEL BAŞKANI ERCAN GEÇMEZ ATTI.

IHA

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şubesi’nin merkez Toroslar ilçesi Güneykent Mahallesi’nde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yapılacak olan cemevinin temeli, düzenlenen törenle atıldı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “İnançlara her zaman saygılıyız. Yeter ki, ülkenin birlik ve bütünlüğünden rahatsız olunmasın” dedi.
Güneykent Mahallesi’nde yapılacak ve Büyükşehir Belediyesi’nin maddi destek verdiği cemevi, 6 bin 610 metrekarelik alanda 5 katlı olarak inşa edilecek. Sağlık ünitelerinin de yer alacağı cemevinde sosyal ve kültürel amaçlı salonlar da bulunacak. Cemevinin temel atma törenine, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve MHP Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, MHP Mersin Milletvekilleri Ali Öz, Baki Şimşek, CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şube Başkanı Kazım Yalçın, çeşitli illerden Alevi dernekleri başkanları, MHP il yönetimi Alevi dedeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende konuşan Başkan Kocamaz, böyle hayırlı bir hizmetin başlangıcına şahadet etmekten onur duyduğunu söyledi. Türkiye’de birlik ve beraberlik için ne gerekiyorsa yapmaya, ülkenin birliği, bütünlüğü için harç olmaya, çimento olmaya geçmişten bu yana talip olduklarını belirten Kocamaz, “Bugün de bu gayretin içerisindeyiz. Özellikle de son bir aydır şehit haberleriyle ülkemizin çalkalandığı, anaların gözyaşlarının yeniden dökülmeye başladığı, ocakların yeniden ateşlendiği bir dönemde böyle bir etkinliği başlatmak ülkemizin birliği ve bu ülkede yaşayan insanların barış ve kardeşliği açısından önem arz ediyor. Şehitlerimize rahmet diliyor, ailelerine sabırlar temenni ediyor, gazilerimize de Cenab-ı Allah’tan acil şifalar diliyorum” diye konuştu.
“KARDEŞLİĞİMİZE HALEL GETİRMEK İSTEYENLER KARŞILARINDA BİZİ BULACAK”
“Aramıza nifak tohumları ekerek bin yıllık kardeşliğimize halel getirmek isteyen her kim olursa olsun bizi karşısında bulacaktır” diyen Kocamaz, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin ortak vatanının Türkiye, bayrağının ay yıldızlı şanlı al bayrak, devletinin adının da Türkiye Cumhuriyeti olduğunu vurguladı. Türkiye’de yaşayan tüm insanların ortak adının da Türk milleti olduğunu dile getiren Kocamaz, “Buradan herhangi ırkçı bir ayrım çıkarılmamalıdır. Bu şartlar altında birlik ve beraberlik içerisinde yaşamak isteyen herkes başımızın tacıdır. Bizler Yüce Pir’in belirttiği gibi bir olmak mecburiyetindeyiz. Bu minvalde herkesin eline, beline, diline sahip olması gerekiyor. Bizi bölmek, parçalamak, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenlere asla fırsat vermemeliyiz” ifadelerini kullandı.
Suriye ve Arap-İslam dünyasını ibretle izlediklerini de ifade eden Kocamaz, “İslam’ı itibarsızlaştıran, terörizmi ilke edinen katillere, canilere, zavallılara fırsat vermemeliyiz. Burada ne güzel toplanmış, ne güzel cem olmuşuz. İnançlara her zaman saygılıyız. Yeter ki, ülkenin birlik ve bütünlüğünden rahatsız olunmasın. İnsanlar birbirini sevsin, saygı göstersin. Bin yıllık kardeşliğimize kastedilmesin. Bu ülkede huzuru bozmak isteyen dahili ve harici bedhahlar Aziz Atatürk’ün de belirttiği gibi her zaman olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Önemli olan bu oyunlara gelmemek, tuzaklara düşmemek, alet olmamaktır” şeklinde konuştu.
Mersin’in geçmişten bu yana sevginin doruğa çıktığı, barış ve kardeşliğin, saygı ve sevginin her zaman birlikte yaşandığı hoşgörü kenti olduğunun altını çizen Kocamaz, bu huzur ve barış ortamının bundan sonra da devam edeceğini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür faaliyetlere her zaman destek olacaklarını dile getiren Kocamaz, şöyle devam etti: “İnşallah bu inşaat belirlenen sürede biter. En büyük arzumuz burada birlikte olduğumuz gibi bu bina tamamlandıktan sonra açılışında da sizlerle beraber olmaktır. İnşallah bu hayırlı hizmet Mersinimizin birliğine, dirliğine, bütünlüğüne, barış, huzur ve kardeşliğine de bir alt yapı oluşturacaktır.”
Başkan Kocamaz, Cemevi’nin maliyetinin yüzde 50’sini Büyükşehir Belediyesi’nin karşılayacağını bildirerek, “Büyükşehir Belediyesi’nden de ilk etapta 1,5 milyon lira gibi bir ödenek buraya ayrıldı. Ama biz başladığımız hiçbir işi yarı yolda bırakmadık. Elbette bu çorbada herkesin tuzu olması lazım. Bu işin yarı yolda kalmayacağını, katkı koyan herkesin bu işte bir onur payı olacağını da belirtmek istiyorum. Atacağımız temelin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
“BU BİNA, ÖNCE İNSAN DİYEN HERKESİN BİNASI OLMAYA ADAYDIR”
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise “Türkiye’nin en büyük ulularından birisi olan Hacı Bektaş Veli adına Mersin’de büyük bir eser yaratmaya çalışıyoruz. Bu arsanın mimari projeye dönüşmesinde emeği geçen mimar arkadaşımıza, çalışanlarına ve bu binanın yapımını üstlenen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a, Meclis üyelerine çok teşekkür ediyorum. Bu bina Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın binası değildir. Benim Kabe’m insandır diyen, önce insan diyen herkesin binası olmaya adaydır” diye konuştu.
Yapılacak cemevi ile ilgili bilgi veren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şube Başkanı Yalçın da, “Projenin toplamı 6 bin 610 metrekareden oluşuyor. En üst kat cemevi. Bunun yanı sıra iki tane çok amaçlı salon, cenaze merasimi ve cenaze yıkama bölümleri, sosyal ve kültürel alanda çalışma yapılabilecek bölümler olacak” dedi.
Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz, beyaz güvercin uçururken, semah gösterinin ardından cemevinin temeli atıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Başkan Kocamaz, Güneykent’te Yapılacak Cemevi’nin Temelini Attı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ağustos 2015 tarihinde saat 18 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Kocamaz, Güneykent’te Yapılacak Cemevi’nin Temelini Attı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı