MERSİN HABERLERİ

Başkan Kocamaz: “Gayri Resmi Suriyeli Mülteci Sayısı Kentimizde 320 Bini Geçti”

IHA
10.09.2015 - 17:36Son Güncelleme : 10.09.2015 - 17:37

LÜKSEMBURG’UN TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ ARLETTE CONZEMİUS VE AB KONSEYİ GENİŞLEME ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANI CHİSTİNE GOY, BERABERİNDEKİ LÜKSEMBURG HEYETİ İLE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BURHANETTİN KOCAMAZ’I ZİYARET ETTİ.

IHA

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Lüksemburg’un Türkiye Büyükelçisi Arlette Conzemius’a, resmi rakamlara göre Mersin’de ikamet eden Suriyeli mülteci sayısı 132 bin 462 olduğu bilgisini vererek, “Gayri resmi Suriyeli mülteci sayısı kentimizde 320 bini geçmiştir” dedi.
Bir dizi temasta bulunmak üzere Mersin’e gelen Lüksemburg’un Türkiye Büyükelçisi Arlette Conzemius ve AB Konseyi Genişleme Çalışma Grubu Başkanı Chistine Goy, beraberindeki Lüksemburg heyeti ile Başkan Kocamaz’ı makamında ziyaret etti. Aralarında Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan görevlilerin de bulunduğu AB Konseyi Genişleme Çalışma Grubu’ndan oluşan 42 kişilik heyet, başta Suriyeli mülteciler olmak üzere ekonomik ve kültürel konularda Kocamaz’ın verdiği bilgiler doğrultusunda değerlendirmelerde bulundu.
Konuklarına Mersin ile ilgili bilgiler veren Kocamaz, Mersin’i ‘dünya kenti’ yapmak için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti. Heyete, Mersin’de yaşayan Suriyeliler hakkında da bilgi veren Kocamaz, “Resmi rakamlara göre Mersin’de ikamet eden Suriyeli mülteci sayısı 132 bin 462 kişidir. Gayri resmi Suriyeli mülteci sayısı kentimizde 320 bini geçmiştir. Bunlar Mersin’de çoğunlukla küçük işletmeler açmıştır. Yüksek gelire sahip iş adamları öncelikle Mersin’e yerleşmeyi tercih etmiştir, çünkü liman sayesinde sunulan ticari fırsatlar bu iş adamlarına cazip gelmiştir” ifadelerini kullandı.
Mersin’deki küçük ve orta ölçekli firmaların çok düşük ücret ile kayıt dışı olarak Suriyeli çalıştırdığını dile getiren Kocamaz, “Suriyelilerin şehre gelmesinden sonra Mersin’de işsizlik oranında yaklaşık yüzde 20’lik artış meydana gelmiştir. Öte yandan, Suriyeli mültecilere ücretsiz olarak tam sağlık hizmeti verilmektedir” diye konuştu.
Bütün dünyanın Suriyeli mülteciler meselesine sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Kocamaz, Türkiye’ye verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.
Büyükelçi Arlette Conzemius ise “Bugün Mersindeyiz. Daha önce Ankara ve İstanbul’da görüşmelerimiz oldu ancak farklı şehirleri de görmek bizim açımızdan çok faydalı. Mersin farklı dinlere ev sahipliği yapmış bir kent. Bu, kente renk katan bir özellik. Mersin’in kültürel, tarihi anlamda görülmesi incelenmesi gereken bir şehir olduğunu biliyoruz” dedi.
Avrupa Birliği’nin Suriyeli mülteciler ve ihtiyaçları için araştırma ve çalışmalarının devam ettiğini ve Türkiye’nin tek başına bu sorunun altından kalkamayacağını ifade eden Conzemius, “Türkiye’nin Suriyeliler konusundaki çabalarını takdirle karşılıyoruz. Bu çabalar oldukça kayda değer. Meydana gelen bu mülteci sorununun bölge ülkelerine etkileri belli. AB, bu konuda üzerine düşeni yapmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Başkan Kocamaz: “Gayri Resmi Suriyeli Mülteci Sayısı Kentimizde 320 Bini Geçti” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 17 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Kocamaz: “Gayri Resmi Suriyeli Mülteci Sayısı Kentimizde 320 Bini Geçti” haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:29
  • Akşam
   19:04
  • Yatsı
   20:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı