Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Başkan Kılıç: Yetki türetildi

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  23 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 2008 - 01:03

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, türban konusundaki karşı oyunda, çoğunluğu "Yetki türettiniz. Şekilden yola çıkıp esastan denetim yaptınız" diye eleştirdi.

  Kılıç, "Yapılan anayasa değişikliklerinde parlamentonun çoğunluk koşulu aranmasına rağmen, aşırı faraziyeler örnek gösterilip TBMM’ye güvensizlik üzerine yorumlar yapılarak kararlar kurgulanamaz" dedi. Kılıç’ın, Resmi Gazetede dün yayınlanan kararda yer alan çarpıcı karşı oy yazısı şöyle:

  Bu korku ve endişe niye?

  "Çoğunluk görüşünün temelini oluşturan husus iptal edilen düzenlemenin lafzı olmayıp, gerekçesinde yeralan "başörtüsü" ifadesi olduğu gözden kaçmamaktadır. Bağlayıcılığı olmayan yasa gerekçesinde yeralan bir kavramın, Anayasa’nın temel tercihlerini ihlale neden olacak kadar ölçüsüz bir korkuya ve endişeye neden olması, hukuk bilimiyle açıklanabilir olmaktan uzaktır.

  Mahkeme iktidar yerine geçer

  Kurucu iktidar yetkisini daraltacak olan, ancak ve ancak yine bir kurucu iktidar olabilir. Anayasa Mahkemesi’nin ise kurucu iktidarın çizdiği hukuksal sınırlar dışına çıkması durumunda kurucu iktidar yerine geçeceği kaçınılmazdır. Anayasa’nın 148. maddesi ile Anayasa Mahkemesi’nin 1982 sonrasında verdiği kararlarına rağmen, Mahkememiz 148. maddeye ek yaparak yeni bir şekil şartı öngörmüş ve buradan açtığı yolla Anayasa değişikliklerini esastan incelemiştir. Anayasa’nın 148. maddesinden yetki türetilmiştir.

  Üniversiteler kışla değil

  Toplumsal yaşamda geçerli olmayan kılık kıyafet düzenleme gerekliliğini üniversitelere dayatmak, hem üniversitelerin bu olağan işlevine, hem de anayasa’da öngörülen akademik, bilimsel, düşüncel, kolektif ve diğer entelektüel özgürlükler manzumesine ters düşmektedir. Üniversiteler kışla değildir.

  Adalı: Eğitim hakkı gaspı

  Karşı oy veren Sacid Adalı da heyetin yetkisi dışında esasa girerek, karar verdiğini savundu. Adalı, şöyle konuştu: "Bundan sonra geniş anlamları olan demokrasi, laiklik, sosyallik kavramları uyarınca ve bunlarda Anayasa Mahkemesi’nce her zaman farklı yorumlamaya gidilebileceği ihtimaliyle artık hiçbir Anayasa değişikliği yapılamayacak, teklif edilemeyecek, akla dahi getirilmeyecektir."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı