Başkan Kargı: İnşaat bittiğinde tarihi bir ambiyans ortaya çıkacak - Amasya Haberleri
Amasya Haberleri

AMASYA HABERLERİ

  Başkan Kargı: İnşaat bittiğinde tarihi bir ambiyans ortaya çıkacak

  DHA
  07 Mart 2017 - 09:50Son Güncelleme : 07 Mart 2017 - 09:51

  Başkan Kargı: İnşaat bittiğinde tarihi bir ambiyans ortaya çıkacak

  Sinan HARMANCI/MERZİFON,(Amasya),(DHA)- AMASYA’nın Merzifon İlçe Belediye Başkanı Alp Kargı, “Proje bittiğinde bölgedeki birçok insan tarihi bir ambiyans içinde geleneksel pazar alışverişini yapacak” dedi. 

  Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde yapımı devam eden katık pazarı inşaatı çalışmaları tarihi kalıntılar bulunması nedeniyle uzadı. Başkan Alp Kargı, “Bu proje bittikten sonra bölgedeki birçok hemşerimiz, Samsunlu, Havzalı, Gümüşhacıköylü, Amasyalı, Suluovalı o tarihi ambiyansın içerisinde geleneksel pazar alışverişini yapacak diye düşünüyorum. İş biraz geciktiği için pazarcı esnafımızdan, ‘acaba biz buradan taşınıyor muyuz?’ gibi doğal endişeler oluşabilir. Kimse endişe etmesin. O alan yüzyıllardan beridir bu şehrin insanınındır. Daha keyifli bir meydanla bu işi yapmak istiyoruz” dedi.

  Başkan Kargı, “Katık Pazarı bu kentte yaşayan, geleneksel yaşamı özümseyen, geleneksel yaşamı üst düzey yaşamaya çalışan bir belediye başkanı olarak bizim en zorda kaldığımız durumlardan biridir. Bu projenin bazı kısımlarında bir kazı yapılması gerekti. Müzeler müdürlüğümüzün kontrolünde Samsun Tabiat Vakfı Koruma kurulumuzun yerinde yapmış oldukları tespitlerle bu alanda tarihi izler bulunması nedeniyle bu yüzden süreç uzadı” diye konuştu. 

  Merzifon İlçe Belediye Başkanı Alp Kargı, “Pazartesi günü, bizim geleneksel yaşantımızın gereği olan hafta başı alışverişinde yaklaşık 180 tane esnafımızın kırsaldan domatesini, fasulyesini, biberini getirip satarak evine katma değer sağlamaya çalışan hanımefendinin, beyefendinin ‘bu çalışmayı yapalım burayı yıkalım, burası çok kötü bir durumda, burası çok güzel olacak’ dedik. 3-4 aya bitecek derken hain darbe teşebbüsü akabinde kimsenin özel bir kastı yok ama Anıtlar Kurulu da Müzeler Müdürlüğü de kendi refleksleri doğrultusunda gidiyor. Onlarda işini doğru yapma gayreti içerinde. Hataya sebebiyet vermeme adına süre uzadı. Ben buradan hemşerilerimizin gözlerine bakarak diyorum ki bu bizden kaynaklanan veya bir kurumun özel kastından değil ama maalesef işleyen süreç bunu bize getirdi” ifadelerini kullandı. 

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  AmasyaBugün26 ºCAçık
  • Cmts28 ºC
  • Pazr26 ºC
  • Pzts23 ºC
  • Salı24 ºC
  • Çarş25 ºC
  • Perş25 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı