KOCAELİ HABERLERİ

Başkan Karaosmanoğlu, Osmanlı Araştırmacılarını Ağırladı

IHA
01.07.2015 - 17:48Son Güncelleme :

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ OSMANLI ARAŞTIRMALARI MERKEZİ ÜYELERİ KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM KARAOSMANOĞLU'NU ZİYARET ETTİ.

IHA

Osmanlı Araştırmaları Merkezi üyeleri, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti.
Sakarya Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını yürüten Osmanlı Araştırmaları Merkezi yöneticileri, yapılacak çalışmaların bilgilerini aktarmak için resmi ziyaretlerinden birisini de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na gerçekleştirdi. Görüşmeye Sakarya Üniversitesi Osmanlı Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr Mehmet Yaşar Ertaş, merkezin müdürü Prof. Dr Fuat Aydın ve beraberindeki akademisyenler katıldı. Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr Arif Bilgin ve Merkez Müdür Yardımcısı Doç. Dr Bedizel Zülfikar’ın da eşlik ettiği ziyarette Başkan Karaosmanoğlu, “Osmanlı arşivlerinde yapılacak araştırmalarla, ülkemizin büyümesine faydası olacak dönemin gizli kalmış uygulamaları gün yüzüne çıkartılmalıdır. Genelde ve yerelde bu araştırmalar bize devlet yönetiminde farklı bakış açıların ortaya konmasına yardımcı olacaktır. Osmanlı arşivlerinden sağlanacak bilgiler somutlaştırılmalı ve tarih bilincinin oluşturulmasında da bizlere ışık tutmalıdır” ifadelerini kullandı.
Sempozyum, çalıştay ve eğitim gibi çalışmalar yürütecek olan merkezin ilk faaliyeti 14-17 Ekim 2015’te tertip edilecek olan Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi olacak. Sakarya Üniversitesi Osmanlı Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenecek olan I. Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi’nin temel amacı, Osmanlı araştırmacılarını bir araya getirerek konuyla ilgili çalışmalara yön verecek bir platform oluşturmak. Kongrenin, Osmanlı çalışmalarına yeni ve dinamik bir perspektif sunarak, ileride yapılacak araştırmalar için bir yol haritası oluşmasına katkıda bulunması hedefleniyor. Bunun yanında, akademik düzeyde gerçekleşecek olan bu etkileşim ve etkinliğin, orta ve uzun vadede Osmanlı bakiyesi toplumlar arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve tarihi bağları canlandırmak gibi pratik karşılıklar bulması da umuluyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Başkan Karaosmanoğlu, Osmanlı Araştırmacılarını Ağırladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Karaosmanoğlu, Osmanlı Araştırmacılarını Ağırladı haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı