VAN HABERLERİ

Başkan Karael’den ‘Oksijen Tüpü’ Açıklaması

IHA
04.09.2015 - 16:34Son Güncelleme :

BAŞKAN KARAEL, ESNAFI GEZEREK OKSİJEN TÜPÜ KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİ.

IHA

Van Demirciler, Tornacılar ve Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İdris Karael, 1976 yılı üretimi olan oksijen tüplerinin kullanımına son verilmesi konusuyla ilgili bir açıklama yayınladı.
Yazılı bir açıklama yayınlayan İdris Karael, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 1976 yılı üretimi olan oksijen tüplerinin kullanımına son vermesi, oksijen ve gaz dolumu yapılmaması; işyeri, insan can ve mal güvenliği açısından çok önemli bir karar olarak desteklediklerini söyledi. Karael, “Olası iş yerinde herhangi bir facianın yaşanmaması için odamıza kayıtlı üyelerimizin iş yerlerini Bilim Sanayi ve Teknoloji Van İl Müdürümüz Nevzat Gün ve yetkili personeli ile gezerek esnaflarımızı dikkatli olmaları konusunda uyardık, uyarmaya devam etmekteyiz. Bu nedenle üyelerimizin kesinlikle 1976 yılında imal edilmiş oksijen tüplerini kullanmaları 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren, 1980 yılında imal edilmiş tüplerde 1 Temmuz 2016 tarihinden sonra yasak olup, şayet üyelerimizin bilgileri dışında kendilerine verilen bu tüpleri alırken ve dolum için değiştirirken imal tarihlerine dikkat etmeleri, alacakları tüplerin mutlaka satıcı firmadan faturasını istemeleri, alınan tüpün kim tarafından satıldığının ispatı ve yasal takibi için önemlidir. Özellikle esnaflarımız Van ilinin dışında çevre illerden tarihi 1976’dan önce olup bakanlıkça yasaklanmış tüpleri satmaya çalışanlara inanmasınlar ve almasınlar, onlara da itibar etmesinler. Böyle bir durumla karşılaşırlarsa acilen odamıza başvurmaları, Bilim Sanayi ve Teknoloji Van İl Müdürlüğü’ne, ayrıca Gümrük ve Ticaret Van İl Müdürlüğü bünyesindeki Tüketici Hakları Hakem Heyetine müracaat etsinler. Bazı gözü açıklar, esnafın iş yerini gezerek miadı dolmamış tüpleri ‘Bakanlığın emri var. Bunlar kullanılmayacak’ diyerek esnafımızı aldatmaya çalıştıkları duyumunu almaktayız. Esnafımız bu konuda duyarlı olsun, sakın bu düzenbazlara aldanmasınlar. Mutlaka tüp alırken, değiştirirken ve dolum yaptırırken bu işi yapan firma veya kişilerden resmi geçerliliği olan ve belgede satılan tüpün seri numarası, imal tarihi okunacak şekilde kayıt edilmiş fatura ve fiş almaları kendi menfaatlerinedir. Aksi takdirde iş yerinde başa gelecek bir felaketten sonra bu sahte ve yasaklı tüpün kimden alındığının ispatı mümkün olmaz, o zamanda iş işten geçer ve iş yeri sahibi yasalar önünde hem suçlu ve sorumlu olup kendiside mağdur duruma düşebilirler. Özellikle tüp alırken, doldururken ve değiştirirken yeni tarihli ve Bakanlığın yasak kapsamına girmeyen en az 10 yılda bir test yapılmış olması ve bu tüplerin kullanılmasının sakıncasının olmadığını gösterir barkot veya gövdeye kazılı kot numarası olmasına dikkat etmeliyiz. Bu şartlara uygun tüpleri kullanmalıyız. Bu konuda oda olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile birlikte bilgilendirme ve iş yeri denetimlerimiz devam etmektedir. Bu konuda sorunu olan üyeleri acilen Van Demirciler, Tamirciler, Tornacılar Odamıza başvurmalarını bekleriz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Başkan Karael’den ‘Oksijen Tüpü’ Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 16 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Karael’den ‘Oksijen Tüpü’ Açıklaması haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   12:03
  • İkindi
   15:09
  • Akşam
   17:34
  • Yatsı
   18:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı