KIRKLARELİ HABERLERİ BABAESKİ HABERLERİ

Başkan Hacı'dan kadınlara kahvaltı

DHA
07.03.2018 - 15:42Son Güncelleme :
DHA

 

BABAESKİ(Kırklareli),(DHA)-KIRKLARELİ'nin Babaeski ilçesi Belediye Başkanı Abdullah Hacı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadınlarla kahvaltıda bir araya geldi.

Babaeski Belediye Sarayı Tansa Düğün Salonu'daki kahvaltıya CHP'lilerin de aralarında bulunduğu kadınlar katıldı. CHP Babaeski İlçe Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Muhlise Öz, "Türkiye'de kadını kadın yapan Cumhuriyet Devrimi'dir. Emekçi kadınlarımız için Cumhuriyet demek özgürlük demektir, eşitlik demektir, onurlu ve insanca yaşam demektir. Ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel olarak tam bağımsız olmayan bir ülkede elbette ki kadınlarımız da özgür olamaz. Kadının özgürleşmesi ancak; ekonomik, siyasi ve kültürel olarak tam bağımsız ve gerçekten demokratik bir Türkiye'de mümkün olacaktır. Bugün kadın hakları ve 8 Mart için mücadele etmek demek; Cumhuriyet devrimlerine, kazananlarına sahip çıkmak demektir. Bugün 8 Mart için mücadele etmek demek; sadece kadınların katılabildiği; vatan ve sınıf vurgusundan arındırılmış bir dizi eylem ve etkinlik yapmak değil, kadın ve erkeği yan yana omuz omuza getirerek özgür, onurlu ve emeğin en yüce değer kabul edileceği bir ülke için mücadele vermelerini sağlamak demektir. Çünkü kadın; anadır, sevgidir, vatandır, emektir" dedi.

Belediye Başkanı Abdullah Hacı, kadınların gününü kutlayarak, kadınların koplumun güç ve ilham kaynadığı olduğunu belirterek, 
Mustafa Kemal Atatürk'ün kadınlara verdiği özel önemin kadınları bugünkü çağdaş yaşama taşıdığını söyledi. Dünyadaki kadınların sorunlarına değinen Hacı, şöyle dedi:

"Hayatın pratiğinde, halen erkek egemen toplum algısı, ülkemizin birçok bölgesinde feodal düzenin kültürel yapısı halen aşılamamıştır. Okula gönderilmeyen, çocuk yaşta evlendirilen kızlarımız maalesef gerçeğimiz. Çözüm kız çocuklarımızın eğitilmesidir. Çok değerli hanımefendiler, bizim Babaeski Belediye Başkanlığı olarak, siyası veya hizmet anlayışımızın esası, insan onuru ve yaşamıdır. Bugün ilçemizde sağlanmış olan, siyasal, sosyal, kültürel barışın en büyük mimarı siz Babaeski kadınlarımızsınız. Bu kent, dünü, bugünü ve geleceğiyle sizin eseriniz. Bugün sizler, yarın sizin yetiştirdiğiniz nesiller bu kentin insanı olacaktır. Babaeski'nin bütün altyapı sorunlarına çözüm getirdik, güçlükleri birlikte paylaştık. Fiziki sorunları çözülmüş Babaeski'de bundan böyle, sosyal ve kültürel faaliyetlere hız vereceğiz. Nitelikli, eğitimli, kendini geliştirmiş kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici koruyucu unsurudur. Sürdürülebilir, adil, özgür ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin sorumluluğu omuzlarınızdadır. Ben kadın kimliğini, her türlü etnik, dini ve kültür farklılıklarının dışında sadece "kadın" olarak değerlendiriyor ve önemsiyorum. Kadının müdahil olmadığı, kafasında yer bulmadığı hiç bir sosyal - kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz. Kadınımızın konumunu yükseltme ve demokrasi kültürünü geliştirme yolunda, kadınlarımız özelinde olsun, diğer bütün Sivil Toplum Kuruluşlarına da büyük görevler düşmektedir. Bizler, kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanıyoruz. Bugünün sorumluluğu, kadınlarımızı ve sorunlarını yeniden hatırlamayı gerektirir. Kadınlarımızın sorunları var, bunları hepimiz biliyoruz, peki çare? Çareyi nasıl bulacacağız? Çok değerli hanımefendiler, tarihin çeşitli dönemlerinde değişik sorunlarımız olmuştur, lâkin en büyük düşmanınız cehalet, kıyamete kadar birinci sorununuzdur. Çare aranan her alandaki karanlık, tarihte defalarca tekrarlandığı gibi, kendi ışığını da içinde saklıyor. Bu ışık, bütün imkân pencerelerini açacak olan umudu ve isteme iradesini canlı tutmak. Yani, önce siz isteyeceksiniz. Bu dünyada sadece erkekler yaşamıyor. Yüzyıllar boyunca insan beynine işlenmiş erkek egemen toplum doğmalarınızı koşullarından arınmak, yerleşik kültür esaretinden kurtulmak, özgür düşünebilmek. Bunun başarıldığını düşünüyorum. Kadın, karanlığı gören ve karanlıkta gören bir insandır. Aydınlanmanın ürünü ve taşıyıcısıdır. Sözlerime son verirken, Suriye'de, Afrin'de ülkemizin bekası için mücadele eden Mehmetçiklerimize başarılar diliyor, Şehitlerimize Allah'tan rahmet, Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Onların annelerinin ellerinden öpüyorum. Kurtuluş Savaşı'nda büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük destekçisi ve güvencesi olan kadınlarımız toplumsal barışı da sağlayacaktır. Bu duygularla, tüm kadınlarımızın, öncelikle şehit ve gazi annelerimizin ve eşleri kadınlarımızın, gününü kutluyor, bütün kadınlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum."


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Babaeski haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Babaeski haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Hacı'dan kadınlara kahvaltı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2018, Pazar
 • İmsak
  03:25
 • Guneş
  05:29
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  17:18
 • Akşam
  20:55
 • Yatsı
  22:49

KIRKLARELİ NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Bizim Eczanesi

  Babaeski
Sayfa Başı