ANKARA HABERLERİ

Başkan Gökçek OSB’lere yüklendi

Hürriyet Haber
01 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2007 - 20:50

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kimi bölgelerdeki organize sanayi bölgelerinin (OSB) yalnızca o bölgedeki yöneticilere "özel rant kapısı" olduğunu belirterek, "İlgili kanunun değiştirilmesinden sonra biz belediyeler olarak çok rahatlıkla bütün altyapıları yapmaya hazırız. Bu konuda bakanlığa da bir yetki verilebilir" dedi.

Hürriyet Haber

Ankara İli Odalar ve Borsalar Müşterek Toplantısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Aygün ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla Bilkent Otel’de gerçekleştirildi. Gökçek, buradaki konuşmasında Çağlayan ile Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı dönemde "Organize sanayi bölgeleri konusunda hiç anlaşamadıklarını" söyledi. "Bunu sayın bakanımızın düzeltmesi gerekiyor" diyen Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

BELEDİYE İÇİNDE BELEDİYE OLMASIN : "OSB’lerin yatırımlarını karşılıksız yapıyoruz. Hasanoğlan, Kazan ve Keresteciler’deki OSB’lerin yatırımlarını 5 kuruş almadan yaptık. OSB’ler, büyükşehir belediyesi sınırları içinde yeni belediyeler oluşturmaya başlıyor adeta. Bir belediye olarak bunu kabul etmemiz mümkün değil. Üzülerek ifade ediyorum, bazı bölgelerdeki organize sanayi bölgeleri sadece ve sadece o bölgedeki yöneticilere özel rant kapısı oluyor. İlgili kanunun değiştirilmesinden sonra biz belediyeler olarak çok rahatlıkla bütün altyapıları yapmaya hazırız. Bu konuda bakanlığa da bir yetki verilebilir. Sanayicinin önünü tıkayan belediyecileri atalım. Ama belediye içerisinde ikinci bir belediye oluşturulmamalı."

TABİ Kİ BELEDİYE YAPACAK: Çağlayan da konuşmasında, Gökçek’in sözlerine yanıt vererek, OSB’lere çok önem verdiklerinin de altını çizdi. Ankara 2. OSB’nin, 300 fabrika, 50 bin çalışan ve 3 milyar yatırım demek olduğunu belirten Çağlayan, "Tabiki belediyeler de ana artelleri yapacak. Ankara’ya 10 değil, 110 OSB yapılsın. Çünkü buna Ankara hazır" dedi. Amacının sanayicinin peşinde koşmak olacağını belirten Bakan, "Girişimcinin koçu olacağız, bakanlığım girişimcinin teşrifatçısı olacak, bende baş teşrifatçı olacağım" ifadesini kulandı.

Ankara’nın fuar ayıbı

ANKARA’NIN FUAR AYIBI Gökçek, toplantıdaki konuşmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan’ın da desteğiyle Ankara’yı geliştirmek istediklerini belirterek, "Önümüzdeki 3 sene içerisinde Ankara’ya bir fuar alanı koyamazsak bu ayıp bize yeter. İlk yapacağımız işin bu olmasını temenni ediyorum" dedi.

Kurumlar İstanbul’a taşınmamalı

ANKARA Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de, Ankara sanayisini daha fazla dışarı açmanın ana hedeflerinden birisi olduğunu ve başkenti her kurum ve kuruluşuyla tam görmek istediklerini ifade ederek, bazı kurumların İstanbul’a taşınmasına karşı olduklarına da dikkat çekti. Özdebir, şöyle dedi: "Merkez Bankası başta olmak üzere bazı kurumların İstanbul’a taşınmasına karşı geçmişte bir Ankara Platformu oluşturulmuştu. Taşınma konusundaki girişimlere son verilmediği duyumlarını alıyoruz. Biz Ankaralı oda ve borsa başkanları olarak bu girişime kesinlikle karşı çıkıyoruz ve tüm Ankara Milletvtekillerinin bizimle aynı safta yer almasını bekliyoruz. Böyle bir girişimin Ankara ekonomisine vereceği zararlar açıktır. Ankara’nın kentler arasında küresel düzeyde sürdürülen rekabette, elini zayıflatacaktır"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Gökçek OSB’lere yüklendi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı