TEKİRDAĞ HABERLERİ

Başkan Eşkinat Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu Açılışına Katıldı

IHA
20 Ekim 2015 - 00:15Son Güncelleme : 20 Ekim 2015 - 00:16

DEPREM ÖNCÜ İŞARETLERİ İZLEME İSTASYONU AÇILDI.

IHA

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı’nın Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Doğa Hareketleri Araştırma Derneği ile koordineli olarak oluşturduğu, Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu merkezinin açılış törenine katıldı.
‘’BU BİNA HAYAT KURTARAN BİNADIR ‘’
Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu merkezinin açılış töreninde, katılımcılara hitap eden Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, "Şu gördüğünüz küçük bina aslında hayat kurtaran bir bina. İnsanın en temel hakkı yaşama hakkı. Yaşam hakkı yoksa başka bir hakkının olmasının çok bir önemi kalmıyor. İnsan yaşamalı ki, insanı yaşatmalıyız ki, insan gelişimini tamamlayabilsin. Ama öncelikli hak yaşam hakkı. Türkiye bir depremler ülkesi. Özellikle büyük felaketlerden sonra acaba diyoruz. Çantalarımızı hazırlıyoruz aradan bir 10 gün geçiyor yeniden umursamaz yaşamımıza devam ediyoruz. Bu işin bir boyutu yerel yönetimler olarak bizim öncelikli hedef olarak almamız lazımdır. Büyükşehir gereğini yapıyor ve doğru partnerler ile yapıyor"’ dedi.
DEPREM HAKKINDA BİLGİLENDİREN PARK OLACAK
Deprem hakkında bilgilendirici bir temalı park yapılacağının talimatlarını verdiğini belirten Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, şöyle devam etti:
"Bu ülkede her şey ticarileştiği gibi bu alanda ticarileşti. Bizim şovmenlere değil bu alanda bilim adamlarına ihtiyacımız var. Bu anlamda da Oğuz Gündoğdu Türkiye’de örnek insandır. Bu alan Süleymanpaşa Belediyesi’ne ait ve bizde üzerimize düşeni yapmak durumundayız. Burayı depreme karşı bilgilendirme parkı haline getirmek üzere arkadaşlarıma talimat verdim. Eğer Kendileri de kabul ederlerse ben bu parkın adının Oğuz Gündoğdu Parkı olmasını öneriyorum. Türkiye’de namuslu siyasetçiye ihtiyaç var. Ama namuslu bilim adamlarına da ihtiyaç var. Yani felaketten nimet çıkarmaya, felaketten rant çıkarmaya çalışan bilim adamı kisveli insanlardan da bu toplumu uzak tutmak çağdaş insanlar olarak vazifemizdir ben öyle düşünüyorum."
“DEPREM KONUSUNDA SON DERECE HASSASIZ”
İstasyonun açılışında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, deprem bölgesi içerisinde yer alan Tekirdağ’da deprem konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığımız deprem konusunda önemli çalışmalar yapıyor. Bugün burada açılışını yaptığımız Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu da bu çalışmalardan bir tanesi. İstasyon, 7 gün 24 saat sürekli olarak yer hareketleri takip ederek kayıt ediyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak deprem konusunda son derece hassasız. Gerekli çalışmalar titizlikle yapılıyor. Bu anlamda istasyonun oluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Barbaros Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu kurdele kesilerek hizmet açıldı. Yard. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu da, açılış sonrası istasyonun amacı, çalışma sistemi ve deprem konusunda yaptığı çalışmalar ile ilgili bazı bilgiler verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Başkan Eşkinat Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu Açılışına Katıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 00 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Eşkinat Deprem Öncü İşaretleri İzleme İstasyonu Açılışına Katıldı haberi güncellenecektir.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   13:24
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı