MANİSA HABERLERİ

Başkan Çelik, Manisa’nın Kurtuluşunu Kutladı

IHA
07.09.2015 - 11:03Son Güncelleme :

ŞEHZADELER BELEDİYE BAŞKANI ÖMER FARUK ÇELİK, 8 EYLÜL MANİSA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 93’ÜNCÜ YILDÖNÜNÜMÜ KUTLADI.

IHA

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 8 Eylül Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93’üncü yıldönünümü kutladı. Baştan Çelik, “Yeniden aynı acıları yurdumuzun hiçbir yerinde yaşamamak, geçmişten yeterince ders çıkarmak, sahip olduğumuz nimetlerin farkında olup emrolunduğu gibi yaşayanlardan olmak dileğiyle; Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93’üncü yıldönümünü içtenlikle kutlarım.” dedi.
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 8 Eylül Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93’üncü yıldönünümü nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Çelik mesajında şu ifadelere yer verdi:
“8 Eylül 1922’deki kurtuluşumuza sevinmeliyiz ama 25 Mayıs 1919’ da gerçekleşen işgali de unutmamalıyız. 30 Ağustos 1071’de başlayan ve üç kıtaya ulaşan kutlu yürüyüşümüzden 851 yıl sonra Osmanlı ‘nın yıkılışına ve yurdun dört bir yanının işgaline kadar gerileyişimiz yeni kuşaklara anlatılması gereken ibret vesikalarıyla doludur. Manisa’nın işgali demek; İstanbul’u fetheden Fatih’in sancağının işgali demektir. Bu işgalin 450 yıl Osmanlı egemenliğinde yaşayan Yunanlılarca gerçekleştirilmiş olması ne kadar acı vericiyse, içimizdeki Hüsniyadislerin işgalcilerle işbirliğine varan ihaneti de o kadar hüzün vericidir. Her şeyini kaybetmiş, orduları dağıtılmış, yurdun dört bir yanı işgal edilmiş, halk fakir ve bitap düşmüş bir vaziyette iken, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’ da, memleketin kurtuluşu için Samsun’a gönderilmesiyle başlayan kurtuluş mücadelesini üç yılda 30 Ağustos zaferine ulaştıracak, dördüncü yılında küllerinden doğan yeni bir devlet kurabilecek dehalara ve vatan, bayrak, din ve halk için gözünü kırpmadan ölüme koşan kahramanlara ve onların arkasında sıra dağlar gibi duran bir karaktere sahip olmak, bir milletin başına gelebilecek en büyük nimettir. Bunun idrakinde olmalıyız.”
AMAÇ AYNI YÖNTEMLER FARKLI
Savaşın, devletlerin bir birine isteklerini kabul ettirmek için giriştikleri mücadele olduğuna dikkat çeken Başkan Çelik, “Bu mücadelede askeri usuller kadar; ekonomik, kültürel, psikolojik usuller ve iç çatışmalar da kullanılmaktadır. Hedef Anadolu’dur, hedef Türk milletidir. Dün Yunan’ı üstümüze salanlar, bu gün PKK, İŞİD ve benzeri yapılanmalarla üstümüze geliyorlar, amaç aynı yöntemler farklı… Manisa işgal edildiğinde üç yıl boyunca Manisa halkı taciz, tecavüz, işkence ve katliamlara maruz kaldı. Türk ordusunun önünden kaçan Yunan askeri Manisa’yı ateşe verdi. 11 bin evden 700’ü ayakta kalabildi. Bu yangında tarihin Manisa’ya kazandırdığı miras yok oldu. Yeniden aynı acıları yurdumuzun hiçbir yerinde yaşamamak, geçmişten yeterince ders çıkarmak, sahip olduğumuz nimetlerin farkında olup emrolunduğu gibi yaşayanlardan olmak dileğiyle; Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93’üncü yıldönümünü içtenlikle kutlarım. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşerilerimi, güvenlik güçlerimizi ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızı sevgiyle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Başkan Çelik, Manisa’nın Kurtuluşunu Kutladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2015 tarihinde saat 11 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Çelik, Manisa’nın Kurtuluşunu Kutladı haberi güncellenecektir.

  MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı