KAYSERİ HABERLERİ

Başkan Çelik, Ankara’da yapılan sempozyumda konuştu

DHA
01.12.2017 - 15:35Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA) - KAYSERİ Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü nedeniyle ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen fuar ve sempozyuma katıldı.  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katılımıyla Ankara’da yapılan “Bilgi Toplumunun Yaşam Alanı: Akıllı Şehirler” temalı sempozyum ve fuara katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, açılış töreninin ardından sempozyumda konuştu.  Konuşmasında akıllı şehirlerden önce bilgi toplumuna değinen ve dünyanın hızlı bir gelişim sürecinde olduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Bilgi bilimi, bilim bilgiyi tetikliyor ve bu durum da bizlere baş döndürücü bir gelişim ve değişim yaşatıyor. İşte bu değişimin içinde Bilgi Toplumu ifadesinin önemli bir yeri var. Hükümetimiz de bu önemin farkında ve bu nedenle Kalkınma Bakanlığı bünyesinde Bilgi Toplumu Dairesi oluşturuldu. 2015-2018 yıllarını kapsayan Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı yayımlandı. Eylem planından ve hali hazırda yaşadığımız tecrübelerden yola çıkarak bilgi toplumunun başta yaşam alanlarımız olmak üzere her şeyi değiştirip dönüştürdüğünü söyleyebiliriz” dedi.

Akıllı şehircilik konusunda en başta önceliklerin belirlenmesi gerektiğine vurgu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kayseri’de biz ‘Ne yapmamız gerekir ya da ne yapmayı düşünüyoruz’ sorularına cevap vererek ve üzerinde bilgi toplumunun gereği akıl yorarak bazı çalışmalar sürdürüyoruz. Bu arada şunu ifade etmeliyim ki bizde akıllı olmak doğuştandır. Çünkü yaşadığımız topraklarda Kültepe Kaniş-Karum Bölgesi’nde milattan 2 bin yıl önce yaşayan insanlar tüm medeniyet ve teknolojiyi o zamanın en büyük teknolojisi olan tabletlerle yazmışlar ve bir nevi günümüz dünyasının data centerları gibi bir yerde toplamış ve biriktirmişler. Yeri geldiğinde karşılaştırmışlar ve doğruluğunu teyit etmişler. Ticaretle kendini gösteren bu alışkanlıklar yani aklını kullanma o günden bugüne Kayseri’de yaşayan her medeniyetin en önemli mirası olmuş. Daha çocukken ticareti, esnaflığı, çalışkanlığı, kazanmayı öğreten bu hayat tarzı büyüdükçe gelişir şekillenir ve iş sahibi olunca yapılan iş ne olursa olsun yeniyi, yapılmayanı yapma arzusuna dönüşür. Bugün ‘inovasyon’ diye nitelendirilen bu kavram bizde müteşebbis ve yenilikçi olarak bilinir. Ayrıca Kayseri tüm kurumlarımızın beraber hareket ettiği nadir şehirden biridir. Bizim için ortak payda Kayseri ve Kayseri’de yaşayanlardır. Zaten akıllı şehir olmak aslında tam da bunu yapabilmekten geçiyor. Günümüzde örnek gösterilen Barselona, Amsterdam veya Singapur gibi akıllı şehirleri yakından incelediğinizde akıllı şehir kavramının buralarda hayat bulmasının tesadüf olmadığını görürsünüz. Bir “ekosistem” dahilinde tüm paydaşların şehir için ortak hareket ettiği ve birlikte karar verdikleri görülür.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ankara’da düzenlenen sempozyumda Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin elinden “Akıllı Şehir Örnek Uygulama Ödülü”nü de aldı.

FOTOLU  

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Çelik, Ankara’da yapılan sempozyumda konuştu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ekim 2018, Salı
 • İmsak
  05:26
 • Guneş
  06:48
 • Öğle
  12:28
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:14
Sayfa Başı