Gündem Haberleri

  Başkan Bush’la aile ortamında bir araya geldik

  Hürriyet Haber
  25.01.2002 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, dün DSP Grubu'nda ABD gezisi hakkında bilgi verirken, ‘‘Sayın Bush özel bir ilgi gösterdi. Adeta bir aile toplantısı ortamı içinde bir araya geldik’’ dedi.

  Ecevit, Irak Lideri Saddam Hüseyin'i de uyararak, ‘‘Saddam Hüseyin'in Başkan Bush'un uyarısını ciddiye almasını temenni ediyorum. Dünyanın karşısında tek başına anlamsız direnişi sürdürmenin gereği yoktur’’ diye konuştu.

  BİZSİZ OLMAZ

  Bazı çevrelerin ‘‘ABD, Türkiye'ye sadece Irak'a saldırırken son anda haber verir’’ dediğini söyleyen Ecevit, ‘‘Türkiye'nin coğrafi konumu öyle ki, bizim yalnız bilgimiz dışında değil, katkımız dışında da bir askeri hareket mümkün değil’’ dedi. Bush'un ‘uzun ve vurucu’ ifadelerle Irak konusunda görüşlerini anlattığını bildiren Ecevit, şunları söyledi:

  IRAK’I BİZE SORACAK

  ‘‘Sayın Bush şunu açıkça söyledi:
  'Saddam Hüseyin'e tahammülüm yok'. Saddam Hüseyin'den Irak'ın mutlaka kurtulması gereğini ve bunun için çalışacaklarını ifade etti ve 'Şu anda kesin bir planım yok. Diplomatik yöntemler gündemde' dedi. Aslında diplomatik önlemler yoluyla bir çözüm bulunması kapısı da açık. Bu çok ümit verici. Bush, 'Değerlendirmelerimiz bizi başka yollara başvurması yoluna götürürse, Türkiye ile mutlaka istişare edeceğiz. Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda duyarlılığınızı biliyoruz ve bunu paylaşıyoruz. Türkiye'yi tehlikeye sokacak hiçbir adım atılamaz' dedi.’’

  RUSYA FAKTÖRÜ

  Bush
  'un enerji konusunda da kendisine, ‘‘Biz birden çok enerji hattına önem veriyoruz’’ dediğini bildiren Ecevit, ‘‘ABD, Putin'e çok umut bağlıyor. Rusya Federasyonu ile iyi ilişkilere önem veriyor. Biz de önem veriyoruz, bunun enerji konusunda yansımaları olacaktır’’ dedi.

  KARZAİ'YE SÖYLEDİM

  Ecevit,
  Türkiye'nin Afganistan'da etkin olacağını belirterek, şöyle konuştu: ‘‘Başkan Bush'la bunu konuştuk. Afganistan'da, Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü adında güvenlik birimi oluşturuluyor. Başında İngilizler var fakat, ABD ve İngiltere birkaç ay sonra görevi bizim almamızı istiyor. Biz de memnuniyetle karşılıyoruz ama henüz kesin karar verilmedi. Karzai'ye de Afganistan'da ordu ve polis kurulması için istekli olduğumuzu belirttim.’’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı