ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Başkan Beyarslan'dan üreticilere teknolojiyi kullanın çağrısı

DHA
01.12.2017 - 11:33Son Güncelleme :
DHA

 
ADANA,(DHA)- ADANA'da Güney Yüreğir Sulama Birliği Başkanı İhsan Oğuz Beyarslan, çiftçilere, başta iletişim olmak üzere eğitim ve hayatın her alanında teknolojiyi kullanmaları tavsiyesinde bulundu.
Güney Yüreğir Sulama Birliği'nin 2017 yılı 2. olağan meclis toplantısı,  birlik meclis salonunda gerçekleştirildi.  Atatürk'ü anma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda 2018 yılının bütçesi görüşülüp eğitim çalışmaları üzerinde duruldu. Meclis'te 2018 yılı tahmini bütçesi oy birliğiyle kabul edildi.
Güney Yüreğir Sulama Birliği Başkanı İhsan Oğuz Beyarslan, burada yaptığı konuşmada, çiftçi eğitimlerinin gerekliliği üzerinde durdu. Çiftçiler ve onlarla sürekli irtibat içinde olanların iletişim teknolojilerini de çok iyi kullanması gerektiğini ifade eden Beyarslan, "Çiftçi, makine, sulama veya herhangi bir şey istediği zaman telefon açmak yerine dilekçe, whatsap, e-posta veya kısa mesaj uygulamalarını kullanmalı. Bu yöntemle hem işlerin hızlanması sağlanır hem de evraklar kayıt altına alınır" dedi. Bu arada, ödemelerin zamanında yapılması için çiftçinin teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çeken Beyarslan, sistem üzerinden hızlı ve sorunsuz ödeme yapmanın mümkün olduğunu, bu sayede zamanda  tasarruf da sağlanacağını anlattı.
Beyarslan, diğer sulama birlikleri ile istişare ederek kanallara çöp atılması ve bu şekilde yaşanan su kirliliğinin de önüne geçmek istediklerini kaydetti. Beyarslan, "Diğer sulama birlikleriyle görüşüyoruz ortak bir mücadele ile bu sorunların hepsini çözeceğiz. Ayrıca bu konularda uygulanacak yöntemlerle ilgili eğitimler de yapıyoruz. Subir Projesi'nde çok başarılı olduk, tek eksiğimiz baz istasyonuydu. Sürdürülebilir sulu tarım için su bütçesinin hesap edilmesi projesini gerçekleştirdik, birçok sulama birliği bu projeyi örnek aldı. Artık, sulama kanallarından giren su ile drenajlardan çıkan su arasındaki anlık farkı görebiliyoruz."
Beyarslan, Çukurova Kalkınma Ajansı desteğiyle eğitim seminerlerini de tamamladıklarını vurgulayıp yeni bir projeye başlamak için başvuru yaptıklarını hatırlattı. Beyarslan, proje kapsamında çiftçilerin damlama ve yağmurlama sistemlerini daha iyi anlamalarına katkı sağlayacak iki gösteri sahası yapacaklarını belirtti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Beyarslan'dan üreticilere teknolojiyi kullanın çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı