BİLECİK HABERLERİ BOZÖYÜK HABERLERİ

Başkan Bakıcı’dan Vali Büyükakın’a destek

DHA
19.12.2017 - 22:33Son Güncelleme :
DHA


BOZÜYÜK,(Bilecik),(DHA)- BOZÜYÜK Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Vali Tahir Büyükakın’ın Bilecik’in isminin Ertuğrul olarak değiştirilmesi yönündeki önerisini desteklediğini belirterek bu talebin hayata geçirilebilmesi için Bilecik ve tüm ilçelerinin birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek destek vermesi gerektiğini söyledi.
Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bilecik Belediyesi ve Şeyh Edebali Üniversitesi’nin desteğiyle Uluslararası Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumu’nda konuşan Bilecik Valisi Tahir Büyükakın’ın "Bilecik’in isminin ‘Ertuğrul’ olması için konuşulup tartışılsın" şeklindeki önerisini hatırlatarak "Sayın Valimizin bu önerisini bizler de destekliyoruz" dedi.
Başkan Bakıcı, il ve ilçelerde bu konuda referandum yapılarak vatandaşların isteği doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:
"Tarihin eski dönemlerinden bu yana, paylaşılamayan güzellik ve özellikte olan Bilecik’te Osmanlı İmparatorluğu’nun serüveni, Selçukluların bir boyu olan Kayıların 400 çadırlık bir oba ile Ertuğrul Gazi yönetiminde, batıya doğru yer değiştirerek Söğüt ilçesi ve çevresine yerleşmeleriyle başlar. 1231 yılında İznik İmparatoru, Selçuklu sınırına saldırınca Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubat Bizanslılara karşı bir sefer düzenlemiş, Ertuğrul Bey de bu sefere bir akıncı olarak katılmıştır. Selçuklu ve Bizans orduları arasında Sultanönü (Eskişehir) mevkiinde meydana gelen savaşın sonucunda Bizans ordusu yenilmiş, Karacadağ ve Söğüt dolayları Büyük Selçuklu Devleti’nin eline geçmiştir. Selçuklu Sultanı Belekoma (Bilecik) Tekfurunu vergiye bağlamış; savaşta büyük yararlıklar gösteren Ertuğrul Bey’e Söğüt’ü mülk, Domaniç’i de yaylak olarak vermiştir. İşte 400 çadırlık Ertuğrul Sancağı’ndan başlayıp, Osmanlı Devleti olan, ardından üzerinde güneşin batmadığı bir cihan imparatorluğuna uzanan 624 yıllık bu tarihi sürecin ilk adımını atan Ertuğrul Gazi; ilimiz ve ülkemiz açısından kıymetli bir değerdir. Ayrıca Bilecik 1926 yılına kadar Osmanlı Devleti’ndeki idari yapılanma ile birlikte Ertuğrul Sancağı olarak geçiyordu. Kurtuluş Savaşı döneminde Ulu Önder Atatürk’ün deyişi ile Milletin makûs talihinin yenildiği yer olan Metristepe’yi' de içerisine alan, nice kahramanlıkların yaşandığı, hem dirilişin, hem kuruluşun, hem de kurtuluşun beşiği olan ilimizin adının Bilecik olmasından her zaman gurur duyduk. Buradaki amaç; ilimize marka değer katmak, ilimizi bir adımdan daha fazla öne taşıma gayretidir. 736 yıl önce Ertuğrul Gazi’nin topladığı toy gibi bizde ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı ile her yıl uluslar arası ölçekte bir toy düzenleyerek ilimize marka değeri kazandırabiliriz. Dirilişin, kurtuluşun ve kuruluşun şehri Bilecik Ertuğrul adı ile yeni yerel yönetim modellerine ve yeni şehir mimarisi konseptine de öncülük edebilir. Son dönemde konuşulmaya başlayan bütün şehir tasarımı açısından da yatay-dikey mimari uygulamaları için Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteği ile pilot bölge seçilerek ilimiz bu konuda öncülük edebilir. Bu proje ile birlikte ilimizin isminin, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi gibi çok kıymetli bir tarihi değerimizin ismi ile ifade edilecek olması kimseyi rahatsız etmeyeceği gibi bu isim değişikliği ilimizin yeniden dirilip canlanmasını ve yükselişe geçmesini sağlayacaktır. Kanaatimce böyle önemli bir değişiklik için de ilimiz ve ilçelerimizde bir referandum düzenlenerek vatandaşlarımızın genel isteği doğrultusunda hareket edilmesi daha sağlıklı olacaktır."
-
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bozöyük haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bozöyük haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Bakıcı’dan Vali Büyükakın’a destek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  07:40
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  18:48
 • Yatsı
  20:06
Sayfa Başı