İSTANBUL HABERLERİ

Başkan Aydın: “Sokak Hayvanları Bize Birer Emanet”

IHA
09.10.2015 - 12:14Son Güncelleme :

"İNSANA YATIRIM" SLOGANIYLA BİRBİRİNDEN DEĞERLİ PROJELERE İMZA ATAN EYÜP BELEDİYE BAŞKANI REMZİ AYDIN, SOKAK HAYVANLARI İÇİN DE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYOR.

IHA

"İnsana Yatırım" sloganıyla birbirinden değerli projelere imza atan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, sokak hayvanları için de önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. “Sokak hayvanları bize birer emanet” diyen ve göreve geldiği günden bu yana sokaktaki dostlarımız için çalıştay gerçekleştirerek, bu çalıştay sonrasında ortaya çıkan sonuçlar üzerine projeleri şekillendiren Başkan Aydın, bunları tek tek hayata geçiriyor.
“Eyüp Sultan’ı hissetmek bir meydanda yemlenen güvercine, bir cami gölgesinde soluklanan köpeğe, bir meydanda güneşlenen kediye merhametle bakmayı, onları koruyup kollamayı gerektirir. İslam medeniyetinin bu önemli merkezinde insanlarımız kadar diğer canlılara da verdiğimiz önem büyüktür” diyen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, sokak hayvanları ile yapılacak çalışmalarda hayvanseverlerle işbirliğine büyük önem veriyor.
Sokak hayvanlarına birer emanet olarak bakan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Sokak Hayvanları Eyüp’te Yalnız Değildir” sloganı ile çok sayıda projeyi gerçekleştirdi. Kemerburgaz, Göktürk ve Ağaçlı’da ormanlık alana terk edilen hayvanların yerinde bakımı, tedavisi, barınma ve rehabilitesi için beslenme ve barınma noktaları oluşturuldu. Çok sayıdaki barınma ve beslenme noktasında, sokak hayvanlarına periyodik aralıklarla Veterinerlik İşleri birimine bağlı ekipler tarafından su ve mama desteğinin yanında sağlık hizmeti de veriliyor. Bunun yanı sıra sokaktaki kediler için de “Kedi Evleri” oluşturan Eyüp Belediyesi, ayrıca Türkiye’de ilk kez içinde su ünitesi ve lavabosu bulunan Hayvan Ambulansı ile Sokak Hayvanları Koruma Aracı’nı hizmete aldı.
HAYVAN SEVGİSİYLE BİRLİKTE ÇEVRE BİLİNCİ
Bu çalışmaların dışında ayrıca, Göktürk’te 4 ayrı noktada sokak hayvanlarını besleyen geri dönüşüm üniteleri hizmete alındı. Bu ünitelere pet şişe ya da atık piller atıldığında sokak hayvanları için altta bulunan özel bölüme mama dökülüyor. Ayrıca isteyen vatandaşlar aynı ünitede hayvanlara su da verebiliyorlar. Böylece bireysel olarak vatandaşların sokak hayvanlarının besleme ya da su vermelerinin yanı sıra bu üniteler sayesinde sokak hayvanları daha hijyenik bir ortamda açlık ve susuzluklarını gidermiş oluyorlar. Aynı zamanda atık pil ve pet şişeler de tek bir noktada toplanarak, özellikle çocuklar ve gençlere çevre bilincinin ilerletilmesi sağlanıyor.
HAYVANSEVERLERDEN TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ
Hayvan sever vatandaşlar da, özellikle son zamanlarda Eyüp’te sokak hayvanlarına yönelik yapılan çalışmalarla ilgili Başkan Aydın’a teşekkür ziyaretlerinde bulunuyorlar. Hayvan severler ziyaretleri sırasında, hazırladıkları yeni projeleri de sinevizyon gösterisi ile Başkan Remzi Aydın’a sunarak bu konuda önemli bir rol oynuyorlar.
KEMERBURGAZ’A HAYVAN KLİNİĞİ
Öte yandan, Kemerburgaz’da sokak hayvanların tedavi edileceği sokak hayvanları kliniği yakın bir tarihte hizmete girecek. Özellikle kedilerin kısırlaştırılması başta olmak üzere, basit yaralanmalar ve hastalıkların tedavileri konusunda hizmet verecek klinikte 4 veteriner hekim ile 4 bakım personeli görev yapacak.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın konuyla ilgili olarak, “Doğal olarak insanlar ve hayvanlar bir arada yaşayabiliyorlar bunu Anadolu da görebiliyoruz. Ancak şehirleşme olduğu için bu doğal düzen bozuldu. Bu da farklı huzursuzluklara yol açtı, vahşileştiler, zarar gördüler. Biz olabildiği kadar insanların ve hayvanların doğal ortamlarda tekrar yaşayabileceği bir süreç oluşturmaya çalışıyoruz. Bu işe gönül verenlerle birlikte önemli çalışmalar yapıyoruz. Onların tecrübelerini ve bilgilerini, sevgilerini bizim çalışmalarımız ile birleştirip inşallah hem bu masumlar için hem de insanlar için daha güzel ortamlar oluşturmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Başkan Aydın: “Sokak Hayvanları Bize Birer Emanet” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2015 tarihinde saat 12 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Aydın: “Sokak Hayvanları Bize Birer Emanet” haberi güncellenecektir.

İSTANBUL YOL DURUMU
İstanbul3 DERECE
Yol durumu »
İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı