Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Başkaldıran Gençlik 2018: Küresel İsyanın Romanı

  Cengiz Yalçın
  10 Temmuz 2012 - 16:22Son Güncelleme : 10 Temmuz 2012 - 16:33

  Dünyanın her kumarhanesinde milyarlar kazanabilirlerdi. Ama onların amacı, sermayenin değil etik değerlerin egemen olduğu yepyeni bir düzen kurmaktı.

  ODTÜ Fizik Bölümü ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu eski başkanlarından Prof. Dr. Cengiz Yalçın yeni kitabı "Başkaldıran Gençlik 2018: Küresel İsyanın Romanı"yla okurlarının karşısına çıktı. İşte kitapla ilgil kısa bir bilgi:

  Monte Carlo, Las Vegas, Atlanta, Londra, Paris gazinoları şaşkın ve çaresiz, Roma yakınlarındaki nükleer araştırma merkezinde çalışan yakışıklı İtalyan Enzo Majorana, MIT teorik fizikçilerinden İrlanda asıllı alev saçlı güzeller güzeli Rosa Williams ve süklüm püklüm mucit Edwin Taylor, her kumarhaneden yüklü paralar kazanıp sırra kadem basıyor.  Bu üçlüye Wall Street’in gözde yatırımcısı Girit göçmeni Dimitri Sphiros katılınca, finans krizlerinde paraları ceplerine indiren sahtekâr CEO’lar ve kaldıraçlı fon yöneticilerinin üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başlıyor. Çeşitli finans oyunları ile halkın cebinden paraları alıp kasalarını dolduranlar şaşkın,  görünmeyen bir el bir hayalet kasalarını boşaltıyor.

  “Piyasalar her şeyi düzenler, devlet ekonomik hayata karışmasın” küresel sakızını çiğneyen çıkar düşkünü ekonomistlerin ve siyasetin karşına dikilip küresel isyanı başlatanların bir avuç idealistin öyküsü. Hayal dahi edilemeyecek teknoloji ile offshore banka kasaların nasıl boşaltıldığını görünce içinizden bir oh çekeceksiniz. Okuyucusunun bilgisine, aklına ve mantığına saygı duyan onu fanteziler ile aldatmayan masal söylemeyen, ayağı yere basan bir kurgu. Bilim ve teknolojiyi benimsemiş ve özümsemiş bir gurubun Las Vegas’ın ünlü gazinolarını nasıl dize getirdiklerini gülerek okuyacaksınız. Gerçekten olabilirmiş diyeceksiniz. Wall Street milyarderlerinin korkulu rüyası Dimitri Sphiros’un Kapitalist sistemin en hızlı silah çeken kovboylarını nasıl haritadan sildiğini göreceksiniz. Yöntemleri sadece bilim ve teknolojiye dayanıyor palavra yok, şiddet yok. Onlar günümüzün ermişleri, sizin düşledikleriniz, başarıyorlar.  Arap baharını, Wall Street protestolarını, sol düşüncenin ayak seslerini burada duyacaksınız.

  Sermayenin değil etik değerlerin egemen olduğu bir politik sistem kurgulamak için örgütlenen üniversiteler, dünya halklarını haksızlıklara karşı başkaldırmaya davet ediyor. 1968 kuşağının başaramadığını 2018 kuşağının başarabilmesi için gereken sosyolojik ve politik alt yapıyı inşa etmeye çalışan bir ütopyanın romanı.

  Kurulu düzen başına gelecekleri fark edince gurubun peşine gezegenin en acımasız örgütünü takıyor. Monte Carlo’da başlayıp, Londra Paris, Roma, New York, Los Angeles Massachusetts, Aspen, Colarado ve Rodos’ta devam edip Marmaris’te sona eren heyecan, gerilim, suikast, macera ve romantizm yüklü bir bilim kurgu, aklının ve dijital teknolojinin gücü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı