Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bask özerk yönetimi erken seçime gidiyor

  AA
  22.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.08.2012 - 16:14

  İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask özerk yönetiminin azınlık hükümeti, ekonomik krizle ilgili reform çalışmalarının engellenmesni gerekçe göstererek, 21 Ekim'de erken seçimlere gidileceğini açıkladı.

  Bask bölgesinde 1 Mart 2009'de yapılan son yerel seçimlerde tarihi bir zafer elde ederek iktidara gelen ilk Sosyalist başkan olan Patxi Lopez, 2013 yılında yapılması öngörülen seçimleri erkene aldıklarını açıkladı.

  Lopez, basın toplantısında "Bask hükümetinin mali ve kurumsal alanda yapmak istediği reformların engellenmesi sonrasında üzerinde uzun uzun düşünülmüş, sorumlu bir karar aldık" dedi.

  Reformların engellenmesinden, Sosyalist azınlık hükümetine dışarıdan destek veren Halk Partisi (PP) ve ana muhalefette bulunan Bask Milliyetçi Partisi'ni (PNV) sorumlu tutan Lopez, "Bask bölgesini yönetecek siyasi projeleri belirlemek için vatandaş ile sözleşme yenilemenin zamanı geldi" dedi.

  "EN BÜYÜK BAŞARI ETA TERÖRÜNÜN SON BULMASI"

  Lopez, seçim öncesindeki vaatlerini iktidarları döneminde yerine getirdiklerini savunarak, ETA'nın Eylül 2010'da ilan ettiği ateşkesi Ekim 2011'de kalıcı hale getirmesine özellikle atıfta bulundu.

  Lopez, "En büyük başarı ETA terörizminin son bulması. Gururla söyleyebilirim ki, terörizmi sona erdirdik. Özgür bir şekilde dolaşılabilmesi ve insan yaşamını tehdit etmeyen her görüşün dile getirilebilmesi dahi, Sosyalist hükümetin çektiği zorluklara değer" şeklinde konuştu.

  Öte yandan İspanya demokrasi tarihinde Bask özerk yönetimindeki seçimler üçüncü kez (1986, 2001) erkene alınırken, yapılan son anketler gelecek seçimler için PNV'yi favori gösteriyor. 75 sandalyeden oluşan Bask özerk yönetim parlamentosunda tarihsel olarak en güçlü siyasi parti olan PNV'nin 24-23 milletvekili çıkarması bekleniyor.
  ETA yanlısı bir politika izleyen, Bask milliyetçisi ve sol görüşlü gruplardan oluşan ve 2011 yılında kurulan Bildu koalisyonunun ise olası bir seçimde Bask bölgesinde 22 milletvekili ile ikinci en büyük parti olacağı tahmin ediliyor.
  Anketler, 2009 yılındaki seçimlerde 25 milletvekili ile iktidara gelen Sosyalist Parti'nin (PSE-EE) ise milletvekili sayısının 17'ye düşeceğini gösteriyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı