BASK: Bu kredi tefeciliktir

Ankara
10.02.2005 - 12:47 | Son Güncelleme: 10.02.2005 - 12:47

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, "Hazine'de para yok diyerek çalışanları ve kamuoyunu aldatan Hükümet'in, Ziraat Bankası aracılığıyla çalışanların nemalarına karşılık tüketici kredisi vermesi, düpedüz tefeciliktir" dedi.

Akay, yaptığı yazılı açıklamada, Ziraat Bankası'nın, zorunlu tasarruf nema ödemeleri kapsamında isteyene kredi vereceğine ilişkin haberlere tepki gösterdi.

Tasarrufu Teşvik Fonu'nun tasfiyesi çerçevesinde, işçi, işveren ve memur konfederasyonlarının olumlu yaklaşımları sonucu, ana para ve nema ödemelerinin üçer aylık dilimler halinde 10 taksitle ödenmesinin kararlaştırıldığını kaydeden Akay, bunun, “Devlet Bakanı Ali Babacan'ın Hazine'nin ödeme güçlüğü içinde olduğunu, anlayış gösterilmesi gerektiğini” vurgulamasından kaynaklandığını ifade etti.

Resul Akay, şunları kaydetti: "Düşününüz ki, alacaklı olduğunuz bir kimse, ödeme güçlüğü içerisinde olduğunu ve alacağınızı uygun taksitlerle 3 yılda ödeyebileceğini söylüyor. Siz de bu kişinin durumuna inanarak iyilik yapıyorsunuz. İyilik yaptığınız kişi, borcunun bitmesine 15 ay kala, sizin zor bir durumda olduğunuz bir esnada, alacağınızın kalan taksitlerini yüzde 25 eksiği ile ödemek istediğine dair bir öneri getiriyor. Bu bir fırsatçılıktır. ”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı