MERSİN HABERLERİ

Basından Sansürün Kaldırılışının 107. Yılı

IHA
23.07.2015 - 16:23Son Güncelleme :

YEREL HABERLER MERSİN

IHA

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, "Savunma olarak hapis tehdidi, sosyal ve sendikal hakların yok olması, sansür ve otosansüre karşı gazetecilerin yanındayız” dedi.
Antmen, ’24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının yıldönümü ve Basın Bayramı’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, gazetecilere ve medya kuruluşlarına yönelik direkt veya dolaylı baskıların devam ettiği bir ortamda 24 Temmuz’un bayram olarak kutlanamayacağını savundu. Antmen, “Hangi şekilde ve hangi amaçla olursa olsun sansür varsa, basın özgürlüğü yoktur. Basın özgürlüğünün olmadığı bir ortamda da bayramdan söz edilemez” diye konuştu.
Savunma olarak demokrasinin tüm kurul ve kurallarıyla işletilebilmesi için basın ve ifade özgürlüğünün şart olduğunu hemen her platformda dile getirdiklerini kaydeden Antmen, "Halkın haber alma hakkı önünde hiçbir engelleme yoksa, gazete veya gazeteciler yaptıkları haberlerden dolayı hiçbir baskıya veya cezaya maruz kalmıyorsa, gazeteciler, düşünce insanları fikirlerini özgürce söyleyip, yazabiliyorsa o ülkenin basını özgürdür. O ülkede demokrasi tam anlamıyla işlemektedir. Sansür ve otosansürün yaygınlaşması, zor ve özveri gerektiren gazetecilik mesleği daha da zorlaştırmıştır. Basın ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılıncaya, gazetecilerin kendini maddi ve manevi olarak güvende hissedeceği çalışma koşullarına kavuşuncaya, siyasi iktidarların hiçbir şekilde gazetecinin işini yapmasına müdahil olmayacağı güne kadar mücadelemize ve sansüre direnmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Basından Sansürün Kaldırılışının 107. Yılı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Basından Sansürün Kaldırılışının 107. Yılı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı