Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Basında bir ustayı daha kaybettik

  Hürriyet Haber
  03.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.08.2006 - 11:46

  Gazeteciliğin duayenlerinden Yılmaz Çetiner hayata gözlerini yumdu. 2 kez yılın gazetecisi, 10 kez Gazeteciler Cemiyeti birincilik ödülüne layık görülen Çetiner 79 yaşındaydı.

  GAZETECİ-Yazar Yılmaz Çetiner, İstanbul’da tedavi gördüğü Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde vefat etti. Türk basınının duayenlerinden röportaj ustası Yılmaz Çetiner 1 Temmuz’dan bu yana kronik obstrüktif akciğer hastalığına bağlı solunum yetmezliği tanısı ile tedavi görüyordu. Hastanenin Göğüs Hastalıkları Bölüm Şefi Dr. Nevin Uysal, Çetiner’in dün saat 17.15’te vefat ettiğini açıkladı. Çetiner, solunum sıkıntısının artması sebebiyle son bir haftadır ileri yaşam desteği alıyordu. Çetiner’in cenazesi yarın Bebek Camii’nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Anadolu Hisarı Aile Kabristanı’na defnedilecek.

  Nefes Nefese Bir Ömür

  1927 yılında Zonguldak’ta doğan Yılmaz Çetiner 20 yaşında Yeni Sabah Gazetesi’nde muhabir olarak mesleğe başladı. Çetiner daha sonra sırasıyle Vatan, Cumhuriyet, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. Afrika, Kızıl Çin, Sovyet Rusya, Arnavutluk gibi o dönemlerin gidilmesi zor, bilinmeyen ülkelerinde yaptığı röportajlarıyla birçok gazetecilik başarı ödülü kazandı. 1964 ve 1969’da Türkiye Gazeteciler Sendikası Yılın Gazetecisi Ödülü, 1966 ve 1965’te Gazetecilik Başarı Armağanı’na layık görüldü. Çetiner’in son eseri ’Son Padişah Vahideddin’ adlı kitabı oldu. Yılmaz Çetiner’in diğer eserleri şöyle: Bilinmeyen Arnavutluk, Bir Yudum Çay İçin, El Fateh, Haremde Bir Venedikli, Nurbanu Sultan, Nurcular Arasında Bir Ay, Mao’ya Tapanlar, Özüm Türk’tür, Rusya Seferi, Son On Yılın Perde Arkası ve Şu Bizim Rumeli. Çetiner, 58 yıllık meslek yaşamını Nefes Nefese Bir Ömür adlı kitabında anlatmıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı